Zielony Konstanty

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
83-05-13278-1
konstanty, zielony, gałczyński
Camillos

"Zielony Konstanty" to niezwykła opowieść o życiu i poezji autora "Zaczarowanej dorożki". Składają się na nią fragmenty notatników Natalii i Konstantego, ich listy, nie znane wcześniej wiersze, jak choćby te, które zakochany kilkunastoletni Kostek pisał dla pewnej Jadwisi.. Wiadomo było dotychczas, iż "pierwszy wiersz powstały z tworzywa uczuć miłosnych" - jak napisze przyszły poeta - poświęcił nauczycielce botaniki, pani Kazimierze. Autor miał wtedy lat jedenaście; utwór, niestety, nie dotrwał do naszych czasów. Tutaj po raz pierwszy autorka cytuje wiersze Kostka czternastolatka. I te strofy uznać należy za debiut przyszłego znakomitego liryka.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: ksiazki.wp.pl/amp;_ticrsn,5,bid,9605,eid,27426,tyt...»

książek: 1980
Renax | 2014-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2014

Słuchałam książki jako audiobook w wykonaniu pani Elżbiety Kijowskiej. Bardzo polecam.
Jest to biografia napisana przez córkę poety, Kirę. Takie autorstwo z jednej strony ciekawi czytelnika, a z drugiej - odpycha. Bo po pierwsze, wiadomo, że córka opisywanej postaci zna wiele nieznanych szczegółów z życia postaci, a z drugiej strony - dziecko zawsze pozostanie nieobiektywne w stosunku do swojego rodzica.
Zamierzam poradzić sobie z tym dylematem w sposób prosty, a mianowicie, czytając jeszcze biografię autorstwa Anny Arno.

Dałam książce 8 gwiazdek, bo jest piękną opowieścią o niezwykłym poecie, autorze 'Zaczarowanej dorożki' i 'Zielonej gęsi' oraz opowieścią o magii poezji i o niezwykłej niepraktyczności i oryginalności życia poety i jego rodziny.
Kira Gałczyńska ma piękny, potoczysty język, pisze ciekawie. Przeplata opowieść fragmentami wierszy ojca, które dodają magii książce.
Mamy w książce opowieść o całym życiu poety, o tym jak się zmieniało i jak ono wpływało na jego...

mietek112 | 2012-07-02
Na półkach: Z 2012 roku, Przeczytane
Przeczytana: 06 marca 2012

Bardzo ciekawa książka, pokazująca życie Gałczyńskiego i jego wielkiego, odwzajemnionego uczucia do żony. Wiele żartobliwych historii i ciekawych spostrzeżeń.
Choć opinia lakoniczna to wiem, że wrócę do tej książki, gdyż jest niesamowita.

Polecam.

Grzybek | 2012-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2012

Córka pisze biografię ojca, który był poetą o niespotykanej dziś wrażliwości i wyobraźni poetyckiej.

joanna | 2012-02-09

Przedtem/potem należy sięgnąć po książkę "Srebrna Natalia".

L8onka | 2016-10-19
Przeczytana: marzec 2010