Intymne życie niegdysiejszej Warszawy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
historyczna

Stanisław Milewski jak mało kto potrafi oczarować czytelnika klimatem przedwojennej Warszawy. Na kartach jego najnowszej książki znajdziemy to wszystko, co umyka twórcom podręczników historii, choć wrośnięte jest w folklor stolicy równie mocno jak kultura i sztuka. Uliczne zabawy i rozrywki, jaskinie hazardu, targowiska, tętniące życiem podwórza – autor wspaniale oddaje mentalność ówczesnych warszawiaków, opisując ich perypetie miłosne, rozrywki, w których znajdowali szczególne upodobanie, oraz bulwersujące ich wydarzenia. Z pasją zagłębia się też w meandry stołecznego półświatka. Publikacja pełna jest anegdot i relacji prasowych, sensacja miesza się tu z romansem i skandalem. Wspaniała lektura nie tylko dla mieszkańców Warszawy.

Obraz XVIII- i XIX-wiecznej Warszawy, o jakiej nie pisze się w podręcznikach historii, stworzony przez autora na podstawie źródeł z epoki, m.in. czasopism, wspomnień i dzienników. Znajdziemy tu rozrywki tłumów - egzekucje, zoo, cyrk, zabawy uliczne z okazji świąt - i arystokracji - bale i reduty. Jaskinie hazardu, targowiska i tętniące życiem podwórza. Relacje z pożarów, katastrof, wypadków. Miłosne perypetie naszych prababek. Niechciane dzieci, podziemie aborcyjne, stręczycielstwo. Dzieje półświatka prostytutek, utrzymanek, burdelmam i sutenerów. Złodziejski świat, a w nim drzymcarzy, szopenfeldziarzy, mojkarzy oraz walczących z nimi policjantów, czyli gliny.

paweł | 2014-11-03
Przeczytana: 05 listopada 2014

Audiobook-fajnie się słuchało,polecam:)

stilben | 2010-09-10
Przeczytana: 03 września 2010

Świetne opracowanie, z masą ciekawych szczegółów, opisów ulic, strojów, zwyczajów, z fragmentami artykułów prasowych z epoki. Do tego bogato ilustrowane, świetnej jakości reprodukcjami rysunków z XIX wiecznych gazet. Książka bardzo ładnie wydana, nawet papier wydał mi się jakiś taki z innej epoki. Można się poczuć jakby czytało się XIX wieczne opracowanie. Cały ten cykl Milewskiego, to istna perełka.

Mychak | 2014-10-21
Na półkach: E-book, Przeczytane

Bardzo przyjemna lektura dla interesujących się przeszłością miejsc, które odwiedza się obecnie. Teksty i szczegółowe opisy poparte rzeczywistymi fragmentami z ówczesnego piśmiennictwa.

Witold Lisek | 2014-09-22
Przeczytana: 22 września 2014
Izoldka | 2015-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2015

Po pierwsze i myślę, że najważniejsze - według mnie tytuł nie jest adekwatny do treści książki. O "intymnym życiu" Warszawy to może były ze dwa rozdziały i to dopiero w połowie książki. Gdybym miała nadać inny tytuł, to brzmiałby "Ciemna strona niegdysiejszej Warszawy", chociaż po zapoznaniu się z jej treścią mam wątpliwości, czy w ogóle istniała "jasna strona". Koper prezentuje Warszawę jako miejsce brudne i śmierdzące, i to nie tylko w dosłownym tego słowa znaczeniu. Czytając miałam niepokojące wrażenie, że naszą stolicę zamieszkiwali sami cwaniacy, żebracy, złodzieje, prostytutki i panowie korzystający z ich usług. Siedlisko zła i rozpusty. Nie takie miałam oczekiwania, co do tej książki. Dodatkowo, przeczytany przeze mnie ebook pełen był błędów literowych, a zamieszczone ryciny w wielu przypadkach nie miały wiele wspólnego z treścią rozdziałów.

Karolina | 2012-01-02
Przeczytana: 2010 rok

Bardzo fajna książka, pomaga przenieść się w czasie i poznać realia życia naszych przodków.

-kropka | 2011-05-19
Przeczytana: 19 maja 2011

Rewelacyjny dobór treści, dla miłośników szeroko pojętej miejskości - bezcenny!!

Petros | 2011-09-04
Na półkach: Przeczytane, historia, Posiadam

w ramach własnych zainteresowań:)

monia1989 | 2016-11-01
Na półkach: 2016, Przeczytane, Historyczne