Intymne życie niegdysiejszej Warszawy

historia
Wydawnictwo Iskry
2008-01-01
2008-01-01

Fantastyczny sposób na przeniesienie się w czasie.

Fantastyczny sposób na przeniesienie się w czasie.

Autor zabiera nas w podróż w czasie. Przenosimy się do przedwojennej Warszawy, poznajemy zwyczaje, rozrywki, oraz troski ówczesnych mieszkańców stolicy. Milewski porusza bardzo szerokie spectrum tematów- od hazardu, przez zakupy na targowiskach, oraz cyrkową rozrywkę, aż po aborcję czy prostytucję.
Przyzwoita książka, ale żeby mnie to jakoś bardzo zaciekawiło to nie powiedziałbym.

Przyzwoita książka, ale żeby mnie to jakoś bardzo zaciekawiło to nie...

Książka o awanturniczym obliczu Warszawy jakiego nie znacie. Pomaga zupełnie inaczej spojrzeć na przeróżne, w tym bardzo znane miejsca na jej mapie. Świetnie napisana, cała jest jedną wielką ciekawostką. Must have w biblioteczne każdego mieszkańca stolicy, warsawienisty czy pasjonata historii i życia szarego człowieka..

Mnóstwo ciekawostek, a jednocześnie wspaniała szata graficzna - cytaty ze starych gazet i sugestywne ryciny. Choć na chwilę przenosimy się w zupełnie inne czasy.

Po pierwsze i myślę, że najważniejsze - według mnie tytuł nie jest adekwatny do treści książki. O "intymnym życiu" Warszawy to może były ze dwa rozdziały i to dopiero w połowie książki. Gdybym miała nadać inny tytuł, to brzmiałby "Ciemna strona niegdysiejszej Warszawy", chociaż po zapoznaniu się z jej treścią mam wątpliwości, czy w ogóle istniała "jasna strona". Koper prezentuje Warszawę jako miejsce brudne i śmierdzące, i to nie tylko w dosłownym tego słowa znaczeniu. Czytając miałam niepokojące wrażenie, że naszą stolicę zamieszkiwali sami cwaniacy, żebracy, złodzieje, prostytutki i panowie korzystający z ich usług. Siedlisko zła i rozpusty. Nie takie miałam oczekiwania, co do tej książki. Dodatkowo, przeczytany przeze mnie ebook pełen był błędów literowych, a zamieszczone ryciny w wielu przypadkach nie miały wiele wspólnego z treścią rozdziałów.

Audiobook-fajnie się słuchało,polecam:)

Audiobook-fajnie się słuchało,polecam:)

Bardzo przyjemna lektura dla interesujących się przeszłością miejsc, które odwiedza się obecnie. Teksty i szczegółowe opisy poparte rzeczywistymi fragmentami z ówczesnego piśmiennictwa.

Bardzo fajna książka, pomaga przenieść się w czasie i poznać realia życia naszych przodków.

w ramach własnych zainteresowań:)

w ramach własnych zainteresowań:)

• Warszawa
  • Varsaviana