Nagle w głębi lasu

Tłumaczenie: Leszek Kwiatkowski
Wydawnictwo: Rebis
Pitom be-omek ha-ja'ar

Mieszkańcy odciętej od świata wioski żyją w strachu przed nocą i pobliskim lasem. Przed wieloma laty bowiem, gdy dorośli byli jeszcze dziećmi, nocą zniknęły z wioski wszystkie zwierzęta. Dla dzieci to tylko powtarzana cicho historia. O wydarzeniach owej nocy wiadomo jedynie, że za zniknięcie zwierząt odpowiada demon Nehi. Maja i Mati zbierają się na odwagę i zapuszczają w las, by odkryć prawdę o zwierzętach i o Nehim.

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2006

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl

Michał | 2018-10-29
Przeczytana: 23 października 2018

Ciekawy temat i szczytne idee, ale napisane w sposób, który dzieci może znudzić. Mało tu wydarzeń, historia rozwija się bardzo powoli. Język powieści bardzo kwiecisty - zdania czasem na pół strony. Ciężko się to czyta dziecku. Trzeba jednak przyznać, że panuje fajny klimat tajemnicy, którą chce się wyjaśnić. Może dlatego moja córka wytrwała do do końca by ją poznać...

Zuzek7 | 2017-11-29

Ciekawy pomysł na książkę, jednakże w powieści brakuje odpowiedniego zakończenia i wprowadzenia. Mimo wszystko historia porusza trudne tematy co jest tu dobrze pokazane.

Patrycja | 2017-05-23
Przeczytana: 23 maja 2017

Bardzo poruszająca i refleksyjna opowieść. Autor przedstawia losy ludzi, z odciętej od reszty świata wioski, gdzie nie ma żadnych zwierząt- ani dzikich ani hodowlanych. Historię poznajemy z punktu widzenia dzieci, dla których zwierzęta to tylko legenda, snuta jedynie przez dorosłych. Temat odejścia zwierząt z wioski i jej pobliża, owiany jest tajemnicą, niedomówieniami i domysłami. Dorośli uciekają przed bolesną prawdą z przeszłości, wypierają ją, i tylko czasami w chwilach słabości okazują tęsknotę i żal... Od których jednak szybko się odcinają.
To mocna książka. Bardzo wartościowa. Porusza wiele ważnych kwestii dotyczących relacji ludzi z innymi ludźmi i innymi stworzeniami. Dotyka tematów braku akceptacji, okrucieństwa, zemsty, sposobów wybaczania i naprawy błędów. Świetna, także, a może przede wszystkim, dla dorosłych odbiorców.

Eww | 2017-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2017

"Nikt nie chce się znaleźć poza gromadą ani być wykluczonym ze stada. Wystarczy,że raz czy dwa odsuniesz się od grupy, a nie dopuszczą cię z powrotem. Bo jesteś chory na rżycę."

Niezwykła i poruszająca baśń o tolerancji, akceptacji, zrozumieniu.

Izabela | 2017-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2017

„Tymczasem zaś strzeżcie się bardzo, żebyście i wy nie zarazili się chorobą pogardy i szyderstwa”
Wyobraź sobie, że żyjesz w świecie, w którym nie ma zwierząt. Ptaki nie śpiewają, nie szczeka pies, nie brzęczy mucha. O ich niegdysiejszym istnieniu dowiadujesz się jedynie od kilkorga osób w wiosce. Czasem Twoi rodzice się zapomną i zaćwierkają w zabawie jak ptak albo zamiauczą jak kot, by po chwili przywołać się do porządku, a Ciebie skarcić za niewygodne pytania.
Wieś w środku lasu i niby typowa społeczność. Wśród mieszkańców jest zdesperowana stara panna i rozmawiający ze strachem na wróble rolnik. Oraz chłopiec, który opowiada o snach pełnych zwierząt. Pewnego dnia znika w lesie. Kiedy wraca, mówią o nim: „uwaga, to ten, co zachorował na rżycę”.
Książkę „Nagle w głębi lasu” Amosa Oza czyta się do góry nogami, a właściwie od tyłu (dosłownie - tak została oddana forma hebrajskiego oryginału). A kiedy się już zacznie, okaże się, że ta baśń dla każdego pokolenia to miniarcydzieło....

Wioletta | 2016-10-13
Przeczytana: 13 października 2016

"(...) będziemy pracować, kochać, spacerować, śpiewać, bawić się, nie stając się ani łowcą, ani ofiarą, i nie szydząc z siebie nawzajem."

To bajka dla dorosłych.
Amos Oz jak dotąd (3 książki) mnie nie zachwycił, a przez ostatnią "Fimę" (taki trochę "Dzień świra", którego nie lubię) z ogromnym trudem przebrnęłam.
Tym razem za radą pana Wojciecha Gołębiewskiego sięgnęłam po "Nagle w głębi lasu" i po „Panterę w piwnicy”, nadal jednak będąc sceptycznie nastawiona. I dziwna sprawa, gdyż mój odbiór tych pozycji tak bardzo odbiega od wcześniej poznanych.
I muszę przyznać, że ta bajka, baśń napisana jest przepięknie. To bajka, ale wbrew pozorom niekoniecznie dla dzieci (mi wcale nie było łatwo), choć tuż po jej skończeniu uważam, że jest dla wszystkich.
Słuchałam audiobooka (znakomici Maria Peszek i Wojciech Malajkat), niepokojąca muzyka, mroczny las, do tego jedną z postaci jest demon gór i gdy dołączyła do mnie córka to miałam obawy, czy może przerwać, żeby nie miała potem nocnych...

CzarneEspresso | 2016-05-03
Na półkach: Przeczytane, 2016

Nigdy wcześniej nie miałam styczności z tym autorem. To znaczy nazwisko gdzieś się przewijało, ale nigdy po niego nie sięgnęłam. Aż przyszedł czas, gdy udałam się do biblioteki i wróciłam z niej m.in. z tą właśnie książką. Przeczytanie jej zajęło mi niewiele czasu, gdyż jest dość krótka, czcionka i układ tekstu oraz grafik przyjazny dla oka. Poza tym muszę dodać, że wydanie jest naprawdę estetyczne, przyjemne i świetnie współgra z treścią książki.

Pewnego deszczowego dnia z wioski znikają wszystkie zwierzęta. Nie zostaje ani jeden pies, ani jedna ryba czy ptak, nawet robaka nigdzie nie uświadczy. Dzieci nie wiedziałyby nawet jak zwierzęta wyglądają, gdyby nie obrazki w książkach. Niektórzy twierdzą, że one nigdy nie istniały. A jednak krążą opowieści, że demon gór, Nehi zabrał wszystkie zwierzęta. Nocą mieszkańcy boją się wychodzić z domu, gdyż Nehi może w tym czasie odwiedza wioskę. Dwójka dzieci - Mati i Maja - postanawiają pójść w las, pomimo strachu, by dowiedzieć się prawdy....

aali | 2015-12-15
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 08 grudnia 2015

Sięgając po "Nagle w głębi lasu" Amosa Oz wiedziałam, że sięgam po baśń skierowaną przede wszystkim do młodszego czytelnika, ale szybko okazało się, że to książka nie tylko dla dzieci, to przepiękna uniwersalna baśń skierowana do wszystkich. Piękna prosta historia z głębokim przesłaniem, którą śmiało można przyrównać do "Małego Księcia".

Mieszkańcy odciętej od świata wioski w ciągłym strachu. Strachu przed lasem, przed nocą, przed przeszłością. Przed laty bowiem nocą z wioski zniknęły wszystkie zwierzęta. Winę za to wydarzenie ponosi według mieszkańców demon Nehi. Dzieci uczą się o zwierzętach w szkole oglądając je jedynie na obrazkach. Gdy pytają o nie rodziców, słyszą wymijające odpowiedzi. Dwójka dzieci Mati i Maja, wyczuwają, że coś jest nie tak, że dorośli ukrywają przed nimi prawdę. Zbierają się na odwagę i wyruszają do lasu, by odkryć prawdę o zwierzętach i Nehim.

Amos Oz udowadnia w swojej powieści, że "rzeczywistością jest nie tylko to,co widzi oko, słyszy ucho...

Odzio | 2015-11-08
Przeczytana: 06 listopada 2015

To moje pierwsze spotkanie z Amos Oz, o którym usłyszałem od mojej znajomej i już wiem, że to nie jest nasze ostatnie spotkanie. Książka to baśń, czy jak kto woli bajka, które nie koniecznie jest przeznaczona wyłącznie dla dzieci. Opisuje świat wykluczonych, wyszydzonych i takich którzy często żyją na marginesie naszego społeczeństwa. Społeczeństwa gdzie wygodniej być "w kupie" i kultywować wspólne czy jak kto woli stadne zachowania....

Alicya Oss | 2015-08-13

Strach przed nocą, strach przed lasem, strach przed przeszłością, strach przez prawdą – strach, to uczucie które stale towarzyszy mieszkańcom wioski. Wiele lat temu doszło tutaj bowiem do dziwnego zdarzenia: pewnej nocy wszystkie zwierzęta zniknęły. Wiadomo tylko tyle, że winny temu jest demon Nehi. Dorośli jednak od czasu do czasu, cicho przyznają, że to poniekąd także ich wina. Zaraz jednak zmieniają zdanie i uparcie twierdzą, że zwierząt nigdy w wiosce nie było. W ogóle nie istnieją! To wymysły nauczycielki, która nie ma męża, bo nikt jej nie chciał i się jej od tego poprzewracało w głowie! Drwiną i szyderstwem zagłuszają prawdę. Mati i Maja są inni, czują jednak, że coś tu jest nie tak, że rodzice nie mówią im wszystkiego. Utwierdza ich w tym pewne odkrycie, którego dokonują na jednym ze spacerów. Postanawiają wyruszyć więc do lasu i zbadać sprawę, nie chcą dłużej żyć w kłamstwie i w lęku.

Całość (spory tekst):...