bajki, zbiór opowiadań

5. Urodziny infantki
6. Rybak i jego dusza
7. Młody król
8. Gwiazduś
9. Olbrzym-Samolub (tłum. Włodzimierz Lewik)

[Wydawnictwo Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, 1988]

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy

wiech | 2017-03-03
Przeczytana: 03 marca 2017

Bajki niezwykłe, mądre, do powolnego czytania. Napisane pięknym literackim językiem, zbyt trudnym dla małych dzieci. Myślę, że Oscar Wilde pisał je bardziej z myślą o dorosłych.
Obnażają ludzkie wady. Uczą empatii i wrażliwości. Pokory i szacunku. Dziecko dowie się, dlaczego nie należy szydzić ze słabszych. Dlaczego nie należy się wywyższać. Dlaczego nie warto być zapatrzonym w siebie samolubem…
Wilde używa często słów, których znaczenia małe dziecko nie zrozumie. – Nie są to bajki dla małych dzieci. Dla większych mogą być przygnębiające.
Teraz wiem, dlaczego znalazłam je w bibliotece w części dla dorosłych, na półce z innymi książkami autora.
Piękne. Smutne. Wzruszające. Łezka się w oku zakręci… nie tylko dziecku.
Zachęcam – może warto czasem czmychnąć w świat bajek. :)

Paideia | 2010-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2010

Czytanie tej mini książeczki zajęło mi dwa miesiące. Można się zdziwić, patrząc na ilość stron i wiedząc, że książka ta wielkością przypomina notes do zapisek. Jednak to, co znajduje się w środku nie mogło zostać pożarte w jeden wieczór. Treścią tą trzeba było się delektować jak najlepszym winem podczas degustacji. Sączyć słowo za słowem, ważyć je i niekiedy przełykać cierpki smak, by w końcu wydobyć z niego to, co najcenniejsze.

Nie jestem w stanie wskazać ulubionej bajki. Każda z dziewięciu opowieści wniosła coś nowego i kompletnie zburzyła moje dotychczasowe postrzeganie uczuć. Najwięcej wzruszeń dostarczyła mi chyba bajka "Olbrzym - Samolub". Najkrótsza i najbardziej do mnie przemawiająca. Pozwólcie, że opiszę ją pokrótce (kto nie ma na to ochoty, może pominąć cały akapit):

W opuszczonym ogrodzie Olbrzyma rosły piękne drzewa, kwiaty i pięknie śpiewały kwiaty, nic więc dziwnego, ze w drodze powrotnej do domu dzieci uwielbiały tam przesiadywać. Po siedmiu latach pobytu u...

Czasem mam wrażenie, że w bajkach uwidacznia się to, co umyka w komediach pełnych cynicznych, złośliwych paradoksów: niezwykła wrażliwość, czułość, rzadko spotykany szacunek dla uczuć i ich głębi. W bajkach Wilde'a jest przewrotna mądrość, jest wiele prawd na pozór prostych i oczywistych, a przecież tak bardzo wzruszających. No i jest cały talent Wilde'a, który za pomocą szczegółów, detali potrafił stworzyć pełen przepychu dworski świat, egzotyczną scenerię orientalnego świata, oddać całą delikatność uczuć.
Przepiękne.

marKiza | 2014-04-01

Wilde ma w sobie taką ogromną mądrość, którą łączy z niesamowicie sugestywną siłą przekazu. Sprawia to, że nawet zwyczajne historie stają się nagle niezwykłe.. Moja ulubiona?! Chyba historia smutnego Olbrzyma.. Każdy z nas jest po trochu bohaterem historii wymyślonych przez Oscara Wilde'a. Polecam. Piękno i prostota was po prostu oczaruje.

edwarella | 2012-06-16
Na półkach: 3. Opowiadania, Przeczytane

Przeczytałam tylko jedną z bajek, a mianowicie "Słowik i róża". Była bardzo wzruszająca. Ukazała najważniejszą wartość - że nawet najmniejszy podarunek dany komuś z serca jest najcenniejszym prezentem.

BeArcik | 2012-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2012

To niesamowite jak wielką przyjemność sprawiło mi czytanie bajek tak smutnych, wręcz przygnębiających. Z całego zbioru tylko jedna bajka miała szczęśliwe zakończenie. Mimo to wszystkie miały baśniową atmosferę i bardzo żałowałam, że nie na takiej literaturze się wychowałam.

Paradoks11 | 2014-07-14

Nie ma wątpliwości, że Wilde to najwykwintniejszy kwiat w całym ogrodzie artystów ówczesnej epoki, bowiem swoim artyzmem przerasta wszystkie inne.
Czytanie jego utworów to pewien rodzaj degustacji. Delektowanie się każdym słowem i myślą tam zawartą to czysta przyjemność.

Kronika | 2016-09-03

Matko, do dziś pamiętam, jak bardzo płakałam nad tymi bajkami. Czytanymi zresztą w dzieciństwie. Moi rodzice mieli bardzo eklektyczną biblioteczkę, z której korzystałam bez żadnego nadzoru i kierowania wyborami czytelniczymi, więc "Bajki" poznałam chyba jeszcze przed Narnią, a na pewno po Senece ("Myśli"), który na półce stał tak wysoko, że po prostu musiał skusić swoją niedostępnością. Niezależnie od chronologii, opowieści z "Bajek" są bardzo dobrze napisane, a chociaż króciutkie, trafiają prosto do serca i pamięci.
Od kilku lat zbieram się na odwagę, żeby znów po nie sięgnąć, ale ilekroć chcę to zrobić, przypominam sobie pochlipywanie przy każdej lekturze i jakoś nie mogę się przełamać. Niemniej szczerze polecam.

NASpyro | 2017-04-20
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Niby baśnie, a ile w nich podtekstów filozoficznych, religijnych... wspaniała lektura dla dzieci i dorosłych. Może nawet bardziej dla dorosłych niż dzieci.

Adam | 2017-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

Nawiązując do klasycznego wzorca bajki, jako narracji zawierającej morał, Oscar Wilde stworzył w tym dziele, przesycone głębokim humanizmem ewangelicznym, opowiadania o człowieku, poszukiwaniu dobra, wartościach, ale i możliwości zadośćuczynienia i pokuty za wyrządzone zło (jak w ,,Gwiazdusiu''). Dla mnie najciekawszą bajką była ,,Rybak i jego dusza'', w której narrator sięgnął do tradycji kultury (wschód jako źródło mądrości, południe jako kolebka bogactwa)w przedstawieniu najwyższych wartości, nad którymi ostatecznie góruje miłość (co przypomina nieco sąd Parysa). W bajce ,,Młody król'' dostrzegam zwyrodnienia rewolucji przemysłowej, obok - jakże charakterystycznych dla wszystkich utworów tego zbioru - pochwały dobrego serca, współczucia, serdeczności. To piękny zbiór skłaniający do refleksji nad własną aksjologią, człowieczeństwem, celem egzystencji.
Należy się parę słów o stylu: translacja napisana piękną polszczyzną, sam styl wyraźnie grawituje ku Biblii, z jej...