bajki, zbiór opowiadań

5. Urodziny infantki
6. Rybak i jego dusza
7. Młody król
8. Gwiazduś
9. Olbrzym-Samolub (tłum. Włodzimierz Lewik)

[Wydawnictwo Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, 1988]

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy

wiech | 2017-03-03
Przeczytana: 03 marca 2017

Bajki niezwykłe, mądre, do powolnego czytania. Napisane pięknym literackim językiem, zbyt trudnym dla małych dzieci. Myślę, że Oscar Wilde pisał je bardziej z myślą o dorosłych.
Obnażają ludzkie wady. Uczą empatii i wrażliwości. Pokory i szacunku. Dziecko dowie się, dlaczego nie należy szydzić ze słabszych. Dlaczego nie należy się wywyższać. Dlaczego nie warto być zapatrzonym w siebie samolubem…
Wilde używa często słów, których znaczenia małe dziecko nie zrozumie. – Nie są to bajki dla małych dzieci. Dla większych mogą być przygnębiające.
Teraz wiem, dlaczego znalazłam je w bibliotece w części dla dorosłych, na półce z innymi książkami autora.
Piękne. Smutne. Wzruszające. Łezka się w oku zakręci… nie tylko dziecku.
Zachęcam – może warto czasem czmychnąć w świat bajek. :)

Paideia | 2010-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2010

Czytanie tej mini książeczki zajęło mi dwa miesiące. Można się zdziwić, patrząc na ilość stron i wiedząc, że książka ta wielkością przypomina notes do zapisek. Jednak to, co znajduje się w środku nie mogło zostać pożarte w jeden wieczór. Treścią tą trzeba było się delektować jak najlepszym winem podczas degustacji. Sączyć słowo za słowem, ważyć je i niekiedy przełykać cierpki smak, by w końcu wydobyć z niego to, co najcenniejsze.

Nie jestem w stanie wskazać ulubionej bajki. Każda z dziewięciu opowieści wniosła coś nowego i kompletnie zburzyła moje dotychczasowe postrzeganie uczuć. Najwięcej wzruszeń dostarczyła mi chyba bajka "Olbrzym - Samolub". Najkrótsza i najbardziej do mnie przemawiająca. Pozwólcie, że opiszę ją pokrótce (kto nie ma na to ochoty, może pominąć cały akapit):

W opuszczonym ogrodzie Olbrzyma rosły piękne drzewa, kwiaty i pięknie śpiewały kwiaty, nic więc dziwnego, ze w drodze powrotnej do domu dzieci uwielbiały tam przesiadywać. Po siedmiu latach pobytu u...

Czasem mam wrażenie, że w bajkach uwidacznia się to, co umyka w komediach pełnych cynicznych, złośliwych paradoksów: niezwykła wrażliwość, czułość, rzadko spotykany szacunek dla uczuć i ich głębi. W bajkach Wilde'a jest przewrotna mądrość, jest wiele prawd na pozór prostych i oczywistych, a przecież tak bardzo wzruszających. No i jest cały talent Wilde'a, który za pomocą szczegółów, detali potrafił stworzyć pełen przepychu dworski świat, egzotyczną scenerię orientalnego świata, oddać całą delikatność uczuć.
Przepiękne.

marKiza | 2014-04-01

Wilde ma w sobie taką ogromną mądrość, którą łączy z niesamowicie sugestywną siłą przekazu. Sprawia to, że nawet zwyczajne historie stają się nagle niezwykłe.. Moja ulubiona?! Chyba historia smutnego Olbrzyma.. Każdy z nas jest po trochu bohaterem historii wymyślonych przez Oscara Wilde'a. Polecam. Piękno i prostota was po prostu oczaruje.

edwarella | 2012-06-16
Na półkach: Przeczytane, 3. Opowiadania

Przeczytałam tylko jedną z bajek, a mianowicie "Słowik i róża". Była bardzo wzruszająca. Ukazała najważniejszą wartość - że nawet najmniejszy podarunek dany komuś z serca jest najcenniejszym prezentem.

BeArcik | 2012-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2012

To niesamowite jak wielką przyjemność sprawiło mi czytanie bajek tak smutnych, wręcz przygnębiających. Z całego zbioru tylko jedna bajka miała szczęśliwe zakończenie. Mimo to wszystkie miały baśniową atmosferę i bardzo żałowałam, że nie na takiej literaturze się wychowałam.

Paradoks11 | 2014-07-14

Nie ma wątpliwości, że Wilde to najwykwintniejszy kwiat w całym ogrodzie artystów ówczesnej epoki, bowiem swoim artyzmem przerasta wszystkie inne.
Czytanie jego utworów to pewien rodzaj degustacji. Delektowanie się każdym słowem i myślą tam zawartą to czysta przyjemność.

Kronika | 2016-09-03

Matko, do dziś pamiętam, jak bardzo płakałam nad tymi bajkami. Czytanymi zresztą w dzieciństwie. Moi rodzice mieli bardzo eklektyczną biblioteczkę, z której korzystałam bez żadnego nadzoru i kierowania wyborami czytelniczymi, więc "Bajki" poznałam chyba jeszcze przed Narnią, a na pewno po Senece ("Myśli"), który na półce stał tak wysoko, że po prostu musiał skusić swoją niedostępnością. Niezależnie od chronologii, opowieści z "Bajek" są bardzo dobrze napisane, a chociaż króciutkie, trafiają prosto do serca i pamięci.
Od kilku lat zbieram się na odwagę, żeby znów po nie sięgnąć, ale ilekroć chcę to zrobić, przypominam sobie pochlipywanie przy każdej lekturze i jakoś nie mogę się przełamać. Niemniej szczerze polecam.

Adam | 2017-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

Nawiązując do klasycznego wzorca bajki, jako narracji zawierającej morał, Oscar Wilde stworzył w tym dziele, przesycone głębokim humanizmem ewangelicznym, opowiadania o człowieku, poszukiwaniu dobra, wartościach, ale i możliwości zadośćuczynienia i pokuty za wyrządzone zło (jak w ,,Gwiazdusiu''). Dla mnie najciekawszą bajką była ,,Rybak i jego dusza'', w której narrator sięgnął do tradycji kultury (wschód jako źródło mądrości, południe jako kolebka bogactwa)w przedstawieniu najwyższych wartości, nad którymi ostatecznie góruje miłość (co przypomina nieco sąd Parysa). W bajce ,,Młody król'' dostrzegam zwyrodnienia rewolucji przemysłowej, obok - jakże charakterystycznych dla wszystkich utworów tego zbioru - pochwały dobrego serca, współczucia, serdeczności. To piękny zbiór skłaniający do refleksji nad własną aksjologią, człowieczeństwem, celem egzystencji.
Należy się parę słów o stylu: translacja napisana piękną polszczyzną, sam styl wyraźnie grawituje ku Biblii, z jej...

Maciej DW | 2017-01-19

Bardzo niezwykłe są to bajki. Właściwie to bajki, bo opisują bajkowe światy, i jednocześnie nie-bajki, bo wcale nie o bajkową materię w nich chodzi. To są bajki i dla dzieci (choć one będą smutne po ich przeczytaniu) i dla dorosłych. A najpewniej chyba są to bajki dla dorosłych, którzy już wiedzą na czym polega życie i właśnie dlatego szukają w sobie... dziecka... I tęsknią za czymś, co może jest tylko bajką... I nie wiadomo, czy naprawdę jest realne. Oscar Wilde był genialnym wręcz obserwatorem życia. A w swoich bajkach te obserwacje opisał finezyjnie, delikatnie i ze smakiem. Nie wiem, czy ktoś inny by tak potrafił. Bajki Wilde'a pierwszy raz przeczytałem dawno temu... Teraz odświeżyłem sobie pamięć... I nie wiem kto będzie mi się dzisiaj śnił... Szczęśliwy Książę, czy Słowik, czy Olbrzym Samolub... Szkoda, że te bajki są smutne... Ale może właśnie dlatego są takie prawdziwe... Dziesięć gwiazdek to mało! To taka mała książeczka, a taka Wielka Książka!