Bajki

2005-01-01
1988-01-01
Maria Feldmanowa, Włodzimierz Lewik
bajki zbiór opowiadań

Ten niewielki zbiór bajek schował się na mojej półce z książkami i dość długo czekał na swoją kolej. Podobno bajki te należą do najchętniej czytanych utworów Wilda. Była to dość zaskakująca informacja, gdyż osobiście na najpopularniejszą książkę autora wytypowałabym „Portret Doriana Greya”. Może poczytność bajek wynika z faktu, że są to bardzo proste i przez to przystępne w odbiorze utwory o niewątpliwym uroku.

Poniższa kompilacja zawiera następujące utwory: Szczęśliwy książę, Słowik i róża, Prawdziwy przyjaciel, Nadzwyczajna rakieta, Urodziny infantki, Rybak i jego dusza, Młody król, Gwiazduś oraz Olbrzym-Samolub. Już same tytuły sporo mówią o treści bajek. Dość typowej dla tego gatunku. Bohaterami – jak na bajki przystało – bardzo często są zwierzęta, obok tak stereotypowych postaci jak książęta, księżniczki, ale i prości ludzie pokroju rybaka, ogrodnika czy drwala. Pokazują one ponadczasowe wartości i dają jednoznaczne drogowskazy.

Bajki Wilda to jednak utwory skierowane do młodszych czytelników lub nawet słuchaczy. Fabuły raczej nieskomplikowane zawierają zrozumiały morał, który bez problemu trafi także do dzieci. Starszy czytelnik z pewnością doceni jednak warsztat literacki pisarza, który przede wszystkim pięknie i emocjonalnie przedstawił te dość trywialne i oczywiste historyjki.

Lekturę tego zbioru polecić mogę jako miłą odmianę od bardziej wymagających utworów i wspomnienie dawnych czasów dzieciństwa. „Bajki” Wilda warto postawić na półce obok tych bardziej popularnych autorstwa Andersena albo braci Grimm, gdyż z pewnością zasługują na większą atencję i rozpropagowanie.

Pięknie ilustrowane wydanie w dużym formacie. Bajki pouczające i wzruszające. Najbardziej przypadł mi do gustu "Słowik i róża."

Zbiór bajek autorstwa Oscara Wilde'a. Bajki o intrygującej fabule, ciekawe, pełne oniryzmu. Z równie interesującymi ilustracjami. Najbardziej z tego zbioru, zapamiętałam bajkę o słowiku - smutną, przygnębiającą ale jednocześnie bardzo ładną. Zbiór polecam także starszym czytelnikom.

Bajki Wilde'a hipnotyzują i nie da się ich porównać w żadnym stopniu z bajkami innych autorów. Jest w nich cynizm, inteligentny humor, proza i nieuchwytność życia. Bohaterowie przeżywają swoje wzloty i upadki. Nie zawsze historie kończą się tradycyjnie oczekiwanym happy endem. Pokazują przewrotność losu i niezwykle malownicze opisy wciągają czytelnika do pięknych scenerii każdej z przedstawionych historii.

Jak to się stało, że do tej pory nie mam tego w biblioteczce? Dobrze, że znajomi przypomną człowiekowi o takich niedopatrzeniach. To perełki, opowiastki filozoficzne i na pewno nie zaliczyłabym ich do literatury dziecięcej.
Nie znam innych wydań, ale to jest bardzo ładne edytorsko. Miłośnicy Oscara Wilde'a powinni koniecznie przeczytać

Jak widać Oscar Wilde to nie tylko znakomity prozaik i poeta ale również doskonały bajkopisarz nie ustępujący w niczym największym mistrzom tego gatunku... a nawet, przynajmniej w moim mniemaniu znacznie ich przewyższający ,o tyle o ile bajki pisane przez Oscara Wilde'a są w mniejszym stopniu przewidywalne i nie są pokryta tak grubą warstwą "lukru" i innych słodkości nieprzyswajalnych przez każdego czytelnika.Osobiście na szczególne wyróżnienie przeze mnie zasługują :"Szczęśliwy książę",""Prawdziwy przyjaciel" oraz "Rybak i jego dusza",ale pozostałe są równie dobre i warte przeczytania.Powyższy zbiór polecam w szczególności jako przerywnik i odskocznię od literatury bardziej zawiłej i cięższej w odbiorze gdyż czyta się lekko ,bez zbytniego nadwyrężania szarych komórek.

Chyba najbardziej spodobała mi się w „Bajkach” Wilde’a melancholijna atmosfera połączona z dobrocią, szlachetnością bohaterów. Dobro nie zawsze wygrywa czy żyje długo, a jednak ma się wrażenie że już w samej próbie uczynienia dobra jest triumf. W pewnym sensie można powiedzieć o próbie pokazania też natury świata, która nie zawsze jest dobra. Sami bohaterowie też zresztą nie zawsze są dobrzy. Niektórzy zaczynają jako złe albo nieświadome postacie, by przekształcić się w lepsze, inni próbują stać się lepsi, ale ostatecznie się zniechęcają (student w „Słowiku i róży”). Zresztą, mam wrażenie że u Wilde’a jest więcej niż tylko podział świata i ludzi na „złych” i „dobrych”, jest u niego świadomość świata, świadomość cierpienia i to ona zmienia ludzi.

Zdumiał i zachwycił mnie „Rybak i jego dusza”, gdzie samo pojęcie duszy, której wartość z reguły jest niekwestionowana, tutaj na początku jest kwestionowana przez głównego bohatera jako coś, co do niczego mu się nie przydaje. Pokazanie konsekwencji „użycia” duszy bez serca przemówiło do mnie. I ponownie, tutaj jest obecny triumf postaci po śmierci – jednak nie bez cienia melancholii. Zdumiewające jest jak różnego rodzaju tradycje i konwencje są połączone w tej historii, a nawet czarownica może okazać się zakochana i nie chcieć zguby ukochanego. To daje naprawdę inny wgląd, zdaje się że mimo bajkowości w bajkach Wilde’a jest element skomplikowania świata, przetarcia konwencji, gdzie nawet postaci tradycyjnie niebezpieczne lub wzgardzone mogą zyskać bardziej pozytywne oblicze.

Faktycznie nic dziwnego że dorośli wracają do bajek – to w nich znajduje się wzór, ideał tego jak powinno się postępować, coś za czym tak ciężko podążać jest w obecnym świecie.

Niesamowita!!!
Każdy, kto tylko ją przeczyta może znaleźć w niej samego siebie - swoje problemy, frasunki - każdy może zatopić się w głębokiej refleksji nad życiem i naszym światem.

Każda Bajka jest inna. Porusza inne problemy, innych bohaterów, każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie; swoją ulubioną Bajkę. Mi osobiście najbardziej przypadła do gustu Bajka pt. "Słowik i Róża" oraz "Szczęśliwy Książę".

Bardzo spodobał mi się sposób pisania autora. Jednak jest mi niezmiernie przykro, że książki tej już niestety nie drukują. Jak to możliwe, że tak niesamowite arcydzieło odchodzi w zpomnienie?
W bibliotekach publicznych, również ciężko ją zdobyć. Tę książkę trzeba mieć!

Na począku powstrzymywałam się od jakiegokolwiek zaznaczania cytatów książce, co było kompletną głupotą i niewypałem, gdyż do tej książki często powracam.
Polecam tą książkę każdemu marzycielowi oraz ludziom, którzy chcą zmienić się na lepsze. Pozdrawiam serdecznie.

Niesamowita!!!

Uwielbiam od lat. Swoją emocjonalnością oraz tematyką przypominają mi Baśnie Andersena(też uwielbiane). Wróciłam po raz kolejny, dzięki mojej córce, która zakupiła mi je w antykwariacie na dzień mamy. Moje ulubione to : Szczęśliwy książę, Słowik i róża, Rybak i jego dusza, Gwiazduś, Młody król i Prawdziwy przyjaciel. Pełne ponadczasowych wartości, mądrości, dostarczają wzruszeń, emocji i skłaniają do refleksji. Na zachętę cytaty:
"(...)o ile radość oznacza szczęście. (...)A teraz, kiedy nie żyję, umieszczono mnie na tym cokole, tak wysoko, że mogę widzieć całą rozpacz i nędzę mojego miasta i serce moje, aczkolwiek z ołowiu, bezustannie musi płakać."-Szczęśliwy książę
"Ale miłość lepsza jest odżycia, a czymże jest serce ptaka w porównaniu z sercem człowieka?"-Słowik i róża
''(...)Każdy początek jest trudny, ale rodzice nie mogą nigdy być dość cierpliwi."-Prawdziwy przyjaciel
"Każdy zakątek, który kochasz, jest dla ciebie światem", "Dysputy są zawsze ordynarne, bo wszak w dobrym towarzystwie wszyscy podzielają te same opinie" ;)-Nadzwyczajna rakieta
"Bo zaprawdę, ból jest panem świata, i nikt mu nie ujdzie" -Rybak i jego dusza
"Chociaż to dzień mojej koronacji, nie włożę tej szaty, bo utkały ją białe ręce Bólu na warsztacie Smutku" -Młody król
Jeszcze nie raz wrócę.

il. Renata Fucikova