Tobi. Życie w zawieszeniu

2008-01-01
2008-01-01
Janina Błońska, Krzysztof Błoński
Janina Błońska Krzysztof Błoński François Place

Książka została porzucona. Co stwierdzam z żalem, ponieważ świat przedstawiony był zdecydowanie niezwykły i urokliwy. Niestety opisany był w wyjątkowo niestrawny sposób. I to zarówno od strony stylistycznej, jak i narracji. Z jednej strony kamieniem ciążyły zdania, na których język się potykał. Z drugiej retrospekcje mieszające się z wydarzeniami teraźniejszymi, już w pierwszych rozdziałach powieści sprawiły, że dziecko usypiało, zamiast dać się pochłonąć akcji. Zatem pomimo dużej sympatii do małego (przecież on nie miał więcej niż milimetr wzrostu) Tobiego, zostałam zobligowana przez małego słuchacza do wzięcia się za inną lekturę. Może jeszcze kiedyś damy jej szansę.

Na półkach: , , , , , ,

Baśń dla dorosłych. Przypowieść w świecie fantasy. Ekologiczny manifest sprzeciwiający się konsumpcjonizmowi, ale także komunizmowi. Niesamowite, metaforyczne doznanie dla małych i dużych.

Książka może dać mylne wrażenie, iż jest skierowana do najmłodszych. Myślę jednak, że wiele szczegółów może uciec młodemu czytelnikowi. Nie jest to może typowe fantasy, gdyż bardziej przypomina otaczający nas świat niż baśniową krainę. Autor stworzył karykaturalny obraz naszej planety, przedstawiając ją jako Drzewo. Jego mieszkańcy nie różnią się zbytnio od ludzi, chyba że wzrostem. Tak jak większość dzisiejszego społeczeństwa dążą oni do władzy i bogactwa, zatracając tym samym więzi międzyludzkie. Kierują się stereotypami i klasowością. Budowy fabryk, przedsiębiorstw, eksploatowanie Drzewa na masową skalę, powoduje, że ich dom może być wkrótce zagrożony. Jednak nikt nie może i nie chce przeciwstawić się dyktaturze najbardziej wpływowego przedsiębiorcy. Sposób jego rządów przyprawiał mnie o ciarki - przypominały mi się lekcje historii o komunizmie. W krainie panuje strach. Każdy martwi się o siebie. Nikt nie pamięta takiego pojęcia jak "przyjaciel"…

W takich realiach toczy się opowieść Tobiego. Obserwujemy ucieczkę trzynastolatka, przeplataną wspomnieniami z jego dzieciństwa i chwil szczęścia, kiedy czuł się bezpieczny i kochany. Podczas tej podróży możemy przyglądać się jak tytułowy bohater dorasta. Przeżywa wszystkie możliwe tragedie, by odzyskać nadzieję i za moment znów ją stracić. Zmaga się z samotnością, odrzuceniem, a wręcz nienawiścią. Historia ma w sobie dozę brutalności, jaką zwykle serwuje nam życie. Autor nie patyczkuje się z uczuciami Tobiego ani czytelnika. Jednak sama książka niesie pozytywne przesłanie - że nawet przykre wydarzenia mogą wnieść cząstkę dobra, zmienić czyjeś życie na lepsze, pomóc komuś stać się lepszym człowiekiem.

Pomimo iż za każdym razem przewidywałam, co może się za chwilę zdarzyć, nie odbierało to mi radości (smutku) z czytania.

Wiele wrażliwych dusz z pewnością utożsami się z tytułowym bohaterem. Książka wzrusza, a tego małego chłopca aż prosi się, by przytulić do swojego serca i dać mu choć trochę ukojenia. Historia nie kończy się wraz z ostatnim zdaniem. Ona zostanie z czytelnikiem zdecydowanie na dłużej.

Jedynym moim dużym zarzutem jest brak ilustracji z mapą Drzewa, która bardzo by pomogła lepiej zobrazować sobie całą sytuację.

Mimo, że docelowo jest to literatura dziecięca/ młodzieżowa niejeden dorosły uzna książkę za wartą przeczytania (w tym ja :D).

Bardzo pomysłowa historia. Naprawdę rewelacyjnie mi się to czytało. A oprócz egzotyki pomysłu, porusza naprawdę poważne problemy zła i chciwości ludzkiej, jak widać mogącej istnieć nawet w rozmiarze mikro ;).

Książka niby dla dzieci / młodzieży ale czytając ją 6-letniemu synowi nie mogłam się doczekać kolejnego "odcinka". Dla takiego małolata jeszcze moim zdaniem zbyt trudna ale mnie się bardzo podobała i szkoda, że tylko 2 części...

Laura ma

Laura ma

Przepiękna

Przepiękna

Cudowna, wzruszająca książka, która mówi o samotności i nienawiści oraz porusza temat ochrony środowiska. Polecam

Super książka o życiu na drzewie (w pomniejszeniu)

Super książka o życiu na drzewie (w pomniejszeniu)

Książka skrywa wiele uniwersalnych wartości, jest idealna zarówno dla młodych czytelników, jak i dla młodzieży i dorosłych. Ludzie na pewno odnajdą w niej coś, czego poszukują.

Przyjemna, oryginalna książka o przygodach młodego chłopaka mieszkającego na wielkim drzewie drzewie.

• Literatura francuska