aali 
cuddle-up-with-a-good-book.blogspot.com
kobieta, kraków, status: Czytelniczka, dodała: 3 książki, ostatnio widziana 1 dzień temu
Teraz czytam
 • Chłopiec z latawcem
  Chłopiec z latawcem
  Autor:
  Afganistan, lata 70. Dwunastoletni Amir, syn zamożnego Pasztuna z Kabulu, wychowuje sie w domu bez kobiet. By zyskać uznanie w oczach ojca, wygrywa zawody latawcowe. Pomaga mu w tym starszy o rok H...
  czytelników: 17060 | opinie: 845 | ocena: 8,28 (7126 głosów) | inne wydania: 13
 • Chochoły
  Chochoły
  Autor:
  O rodzinie. O Krakowie. O Polsce Historia wielopokoleniowej krakowskiej rodziny Chochołów, zamieszkującej kamienicę po przodkach, z kaplicą na strychu i katakumbami w piwnicach, jest tylko pret...
  czytelników: 507 | opinie: 17 | ocena: 7,17 (117 głosów) | inne wydania: 1
 • Cytrynowy stolik
  Cytrynowy stolik
  Autor:
  Subtelne, mądre i pięknie napisane opowiadania o wieku dojrzałym. Bohaterowie opowiadań Juliana Barnesa starzeją się - niektórzy z goryczą, inni z rezygnacją, jeszcze inni stawiają gniewny opór. Reali...
  czytelników: 556 | opinie: 31 | ocena: 6,97 (187 głosów) | inne wydania: 1
 • Eli, Eli
  Eli, Eli
  Autor:
  Kto przeczyta Eli, Eli, może już nigdy nie będzie podróżował jak przedtem. Wojciech Tochman opowiada nam o Filipinach, jakich nie znamy, o świecie najuboższych, którzy od lat żyją w slumsach i na cmen...
  czytelników: 1835 | opinie: 124 | ocena: 7,29 (728 głosów)
 • Karawana kryzysu. Za kulisami przemysłu pomocy humanitarnej
  Karawana kryzysu. Za kulisami przemysłu pomocy humanitarnej
  Autor:
  Nigdy wcześniej nie istniało tak wiele instytucji niosących pomoc. Karawana organizacji humanitarnych wraz z podążającymi ich śladem gwiazdami muzyki pop, aktorami, politykami i dziennikarzami sunie p...
  czytelników: 985 | opinie: 39 | ocena: 7,43 (285 głosów) | inne wydania: 1

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-09-09 20:24:59
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam
Autor:
Seria: Gaiman
 
2018-09-09 20:24:39
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam
 
2018-09-09 20:23:56
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018
Seria: Reportaż

Francuski reporter i korespondent wojenny Jean Hatzfeld swoją książkę "Nagość życia. Opowieści z rwandyjskich bagien" w której rozmawia z ocalałymi ze zbrodni ludobójstwa Tutsi rozpoczyna od słów: "W roku 1994, od godziny jedenastej w poniedziałek 11 kwietnia do czternastej w sobotę 14 maja, około pięćdziesięciu tysięcy z pięćdziesięciu dziewięciu tysięcy miejscowych Tutsi zginęło od maczety... Francuski reporter i korespondent wojenny Jean Hatzfeld swoją książkę "Nagość życia. Opowieści z rwandyjskich bagien" w której rozmawia z ocalałymi ze zbrodni ludobójstwa Tutsi rozpoczyna od słów: "W roku 1994, od godziny jedenastej w poniedziałek 11 kwietnia do czternastej w sobotę 14 maja, około pięćdziesięciu tysięcy z pięćdziesięciu dziewięciu tysięcy miejscowych Tutsi zginęło od maczety na wzgórzach powiatu Nyamata w Rwandzie z rąk bojówkarzy interahamwe i sąsiadów Hutu, którzy zabijali codziennie od godziny dziewiątej trzydzieści do godziny szesnastej. Oto punkt wyjścia tej książki".
Zdanie to jest również punktem wyjścia dla drugiej części napisanej przez niego trylogii poświęconej ludobójstwu w Rwandzie, "Sezonu maczet", w którym Jean Hatzfeld oddaje głos tym, którzy sięgnęli po maczety, mieszkającym na skraju bagien sprawcom rzezi.


Reporterowi udaje się zdobyć zaufanie dziesięciu odbywającym karę więzienia za zbrodnię ludobójstwa Hutu. Wśród jego rozmówców są rolnicy, nauczyciel, były wojskowy. Wiosną 1994 zmienili się w bezlitosnych katów, którzy zabijali swoich sąsiadów, kiedyś przyjaciół. Nie próbują się usprawiedliwiać, w żaden nie umniejszają swojej odpowiedzialności. O rzezi, której dokonali na Tutsi opowiadają bez żadnych emocji, bo dla nich nie była to zbrodnia. Pozbawianie życia swoich sąsiadów traktowali jak obowiązek, zadanie jak każde inne, niezbyt przyjemną pracę do wykonania.

Przez półtora miesiąca każdego ranka Hutu z uśmiechem na ustach wyruszali z domu w kierunku bagien, na których ukrywali się Tutsi, by potem przez siedem kolejnych godzin szukać swoich ofiar i mordować. O szesnastej po zakończonej "pracy" wracali do domu, brali kąpiel, jedli z rodzinami obiad, a potem przy piwie z kolegami opowiadali o tym jak spędzili dzień. O tamtych wydarzeniach rozmówcy Hatzfelda opowiadają bez żadnej skruchy, wyrzutów sumienia. Nie czują żalu, nie żałują, wspominają natomiast, że okres ludobójstwa (chodź tego słowa nie używają prawie nigdy) był dla nich czasem dobrobytu. Dzięki grabieżom, żyli wygodniej, jedli więcej mięsa, pili więcej alkoholu, mieli "rowery, odbiorniki radiowe, blachy, okna, wszystko", nie musieli zajmować się pracą na roli, zamiast tego polowali, tępili karaluchy.

Zeznania sprawców rzezi przeplatane są w "Sezonie maczet" z przemyśleniami autora. Jean Hatzfeld bardzo często zestawia ludobójstwo w Rwandzie z Holokaustem i czystkami etnicznymi, do których doszło na terenie byłej Jugosławii. Zwraca uwagę na podobne mechanizmy działania, zastanawia się dlaczego w każdym z tych przypadków do ludobójstwa dochodziło przy milczącym przyzwoleniu i całkowitej obojętności innych państw.

"W Niemczech, tak jak w Rwandzie, ludobójstwo było planem totalitarnego reżimu, który rządził przez długie lata. Zagłada Żydów, Cyganów, czy Tutsi pojawia się w politycznych programach od chwili dojścia totalitarnych polityków do władzy i powraca w oficjalnych wypowiedziach. Ludobójstwo jest planowane stopniowo i nabiera coraz większego znaczenia. Sprzyja temu fakt, że innym krajom trudno w to uwierzyć. Jest okresowo testowane na wybranych grupach populacji."

"Trudno jest nas osądzić, gdyż to, co robiliśmy, przekracza ludzkiej wyobraźni" mówi jeden z rozmówców Jeana Hatzfelda, tym zdaniem oddając wszystko to co czułam w trakcie lektury. Czytając spowiedź sprawców targały mną różne emocje. Mając w pamięci relacje Tutsi spisanych w "Nagości życia" czułam na przemian wściekłość, odrazę i litość za bezduszną obojętność Hutu, traktowanie rzezi "jak naturalnej kolei rzeczy, która odbywała się w rytmie sezonowych prac". Pozbawili Tutsi człowieczeństwa, traktując ich jak zwierzęta, których równie łatwo zgładzić maczetą, jak kurczaka, czy kozę. "Sezon maczet" przeraża, nie tyle opisami rzezi, których dokonywali Hutu na swoich sąsiadach, ale zupełnym brakiem emocji, obdarciem z człowieczeństwa, nie ma w rozmówcach reportera poczucia wina ani wyrzutów sumienia. Uderza bezrefleksyjność Hutu, zarówno wtedy, gdy traktowali mord jako pracę, jak i wtedy gdy byli w więzieniu, nie zdając sobie sprawy czego się dopuścili.

"Sezon maczet" to książka, która niesie ze sobą ogrom bólu. Reportaż, który nie tylko daje obraz trwającego w Rwandzie od dziesięcioleci pełnego nienawiści konfliktu. To wgląd w umysły sprawców, którzy popełnione przez siebie zbrodnie traktują jako kolejny obowiązek. Najbardziej przeraża jednak świadomość tego, że zło drzemie praktycznie w każdym z nas i wystarczy tak niewiele, by je zbudzić, zwrócić przeciwko sobie sąsiadów i doprowadzić do ludobójstwa.

pokaż więcej

 
2018-09-09 20:23:09
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018
Autor:

"Ojciec chrzestny" a później serial "Rodzina Soprano" sprawiły, że na groźną mafię spojrzałam zupełnie inaczej. Mario Puzo przestawił Cosa Nostrę, włoską mafię działającą w Ameryce, jako organizację działającą poza prawem, ale kierującej się kodeksem moralnym, w którym najważniejsza była rodzina. Ten sposób prezentacji był na tyle atrakcyjny, że sprzyja przychylnemu spojrzeniu na... "Ojciec chrzestny" a później serial "Rodzina Soprano" sprawiły, że na groźną mafię spojrzałam zupełnie inaczej. Mario Puzo przestawił Cosa Nostrę, włoską mafię działającą w Ameryce, jako organizację działającą poza prawem, ale kierującej się kodeksem moralnym, w którym najważniejsza była rodzina. Ten sposób prezentacji był na tyle atrakcyjny, że sprzyja przychylnemu spojrzeniu na zimnokrwistych morderców, mało tego pozwalał wręcz sympatyzować z ich losami, cieszyć się razem z nimi, czuć złość, smutek gdy cierpieli albo umierali.
Ten filmowo-literacki obraz mafii niewiele ma jednak wspólnego z rzeczywistością. Honor, lojalność, rodzina to tylko maska za którą kryje się śmiertelnie niebezpieczna, prawdziwa twarz mafii. Alex Perry w swojej książce "Dobre matki. Prawdziwa historia kobiet, które przeciwstawiły się najpotężniejszej mafii świata" opowiadając losy trzech kobiet odsłonił kulisy działalności mafii, jej struktur, znaczenia rodziny, szczególnie wtedy gdy ktoś zdecyduje się złamać omertę i wystąpić przeciwko rodzinie.

Mafia kalabryjska, bardziej znana jako 'ndranheta, organizacja, która kontroluje ponad 80% europejskiego handlu twardych narkotyków, zajmuje się praniem brudnych pieniądzy, handluje bronią, wpływa na światowe rządy i sytuację polityczną na świecie. Rodzina jest w 'ndranhecie najważniejsza, dużo cenniejsza niż ludzkie życie, mafijnej rodziny nie można opuścić, a jeśli już to tylko martwym.
Lea Garofalo, Giuseppina Pesca oraz Maria Concetta Cacciola to trzy kobiety z 'ndranhety, które pragnęły dla siebie i swoich dzieci innej przyszłości niż mafia. Nie chciały, aby ich synowie byli wychowani na morderców, a córki wydawane za mąż w wieku 14 lat za mężczyzn wybieranych przez ojców. Ich decyzja, by zerwać ze swoimi rodzinami była spowodowana rozpaczliwą chęcią ucieczki od mizoginii przenikającej tradycyjną strukturę rodzin mafii kalabryjskiej. Miejscem kobiet 'ndranhety jest dom, który staje się ich więzieniem, są regularnie bite, a w przypadku niewierności zabijane przez ojców, mężów, synów, a ich zwłoki rozpuszczane w kwasie, aby raz na zawsze wymazać rodzinny wstyd.
Kobiety, których historie w swojej książce przedstawia Alex Perry miały odwagę, by powiedzieć "nie", przeciwstawić się wielopokoleniowej tradycji, złamać obowiązujące prawo omerty, tym samym sprzeciwić się najbardziej niebezpiecznej organizacji na świecie.

"Dobre matki. Prawdziwa historia kobiet, które przeciwstawiły się najpotężniejszej mafii świata" są efektem dwuipółletniej pracy Alexa Perry'ego, który w tym czasie przestudiował tysiące stron akt sądowych, artykułów prasowych, zeznań świadków, przeprowadził liczne rozmowy z prokuratorami, sędziami i karabinierami zajmujących się mafią, otrzymał pod swoim adresem mnóstwo gróźb, które miały sprawić, aby jego książka nigdy nie ujrzała światła dziennego.
Ta książka to niezwykłe świadectwo odwagi włoskich kobiet, które zdecydowały się na niewyobrażalny krok. Autor ukazuje bardzo wyboistą, pełną poświęceń drogę, którą musiały pokonać, aby zerwać z rodziną i rozpocząć zupełnie nowe życie, opowiada o tym jak zostały potraktowane przez państwo, ujawnia metody, którymi posługiwała się mafia, próbując wpłynąć na ich decyzje by odwołały złożone zeznania.

Mafia o której opowiada w swojej książce Alex Perry nie ma w sobie nic nostalgicznego jak ta przestawiona w powieściach Puzo. Autor ostro piętnuje zasady, którymi się kieruje, mizoginię, bezwzględne posłuszeństwo każdego z członków rodziny, pokazuje przy tym jak ogromny jest zasięg działalności tej organizacji i jej okrucieństwo w przypadku nieposłuszeństwa.

Alex Perry stworzył niezwykle wiarygodny i wstrząsający obraz kulis największej w XXI wieku wojny z włoską mafią, którą wypowiedziały kobiety 'ndranhety, włoska prokuratura oraz tysiące funkcjonariuszy, którzy próbowali wniknąć w mafijne środowisko.
"Dobre matki. Prawdziwa historia kobiet, które przeciwstawiły się najpotężniejszej mafii świata" to przejmująca i pełna empatii opowieść o ciemnej stronie globalizacji, o złu, które istnieje za drzwiami zamkniętych społeczności. Ta książka to historia o tym, że prawdziwa zbrodnia zawsze jest czymś więcej niż tylko popełnionym przestępstwem. Zbrodnią, której można położyć kres.

pokaż więcej

 
2018-09-09 18:03:52
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam
Autor:
 
2018-09-02 16:07:06
Została fanką autora: Ian McEwan
 
2018-09-02 16:06:48
Została fanką autora: Julian Barnes
 
2018-09-02 15:56:41
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam
Autor:
 
2018-08-29 21:47:17
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-08-29 21:46:00
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-08-29 21:35:02
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam
 
2018-08-29 21:33:14
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam
 
2018-08-29 21:32:06
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018
 
2018-08-29 21:31:45
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018
Autor:
Seria: EKO

Od początku istnienia homo sapiens, zwierzęta zaspokajają apetyt naszego gatunku na mięso. Wraz z rozwojem populacji, bogaceniem się krajów, takich jak Chiny czy Indie, apetyt na mięso i nabiał wciąż rośnie, stając się ogromnym wyzwaniem, szczególnie dla naszej planety.
Przemysłowy chów zwierząt, z którego w przeważającej części pochodzą produkty mięsne to nie tylko cierpienie i ból...
Od początku istnienia homo sapiens, zwierzęta zaspokajają apetyt naszego gatunku na mięso. Wraz z rozwojem populacji, bogaceniem się krajów, takich jak Chiny czy Indie, apetyt na mięso i nabiał wciąż rośnie, stając się ogromnym wyzwaniem, szczególnie dla naszej planety.
Przemysłowy chów zwierząt, z którego w przeważającej części pochodzą produkty mięsne to nie tylko cierpienie i ból miliardów zwierząt zamkniętych w zbyt małych klatkach, faszerowanych antybiotykami, szczepionkami, hormonami aby rosły jak najszybciej, by później mogły wylądować na naszych talerzach. To również ogromna degradacja naszego środowiska, o której niewiele z nas zdaje sobie sprawę. Przemysłowa hodowla wpływa negatywnie na atmosferę, wody i gleby, wycinane są lasy pod wypas bydła i pod uprawę roślin przeznaczoną na paszę, co znacząco wpływa na emisję gazów cieplarnianych i tym samym ocieplenie klimatu.
"Zapobiec katastroficznemu ociepleniu klimatu można jedynie ograniczając konsumpcję mięsa i mleka" co wydaje się niemożliwe biorąc pod uwagę uzależnienie ludzkości od produktów zwierzęcych.
Czy istnieje inna metoda pozyskania mięsa, która nie oddziaływałaby negatywnie na środowisko i nie byłaby tak okrutna dla zwierząt? Doktor Paul Shapiro w swojej książce "Czyste mięso. Jak hodowla mięsa bez zwierząt zrewolucjonizuje twój obiad i cały świat" przedstawia zupełną inną drogę, pozwalającą na wytworzenie wystarczającej ilości jedzenia, bez ponoszenia znaczących kosztów środowiskowych i etycznych.

W swojej książce Paul Shapiro przybliża historię wynalazców, naukowców i inwestorów, którzy dążą do komercjalizacji pierwszych na świecie produktów zwierzęcych wyprodukowanych bez udziału zwierząt. Pierwszy "wyprodukowany hamburger" w 2013 roku, kosztował aż 330 tys. dolarów, teraz jego cena spadła już do ok. 11 dolarów za porcję, a naukowcy wciąż pracują nad obniżeniem kosztów. Czyste mięso nie jest alternatywą dla mięsa, jest po prostu mięsem, wyhodowanym z komórek zwierzęcych, jednak nieskażonym hormonami, pestycydami, bakteriami E.coli czy konserwantami. Korzyści z zastąpienia zwykłego mięsa, czystym wydają się być oczywiste. Do ich produkcji nie są potrzebne duże nakłady energii, ani powierzchnia hodowlana, nie trzeba zużywać dużej ilości wody, paszy, ze względu nad kontrolę laboratoryjną wolne są od chorobotwórczych patogenów, co więcej hodowanie produktów zwierzęcych, a nie całych zwierząt wyeliminowałoby pojawiające się w procesie odpady.

Czyste mięso wydaje się być logiczną alternatywą, która pozwoliłaby na rozwiązanie problemów, ale jak zaznacza w swojej książce Paul Shapiro wywołuje wciąż bardzo wiele kontrowersji. Firmy zajmujące się rolnictwem komórkowym edukują konsumentów, jednak mimo wszystko największą obawę budzi niechęć konsumentów do jedzenia mięsa z laboratorium. Żywność modyfikowana genetycznie, wszelkie ingerencje w naturę budzą w ludziach strach i niechęć, z drugiej strony jak twierdzi autor książki obecnie każda żywność jest w jakiś sposób modyfikowana, a mając świadomość jak obecnie wygląda tradycyjna przemysłowa hodowla zwierząt, które faszerowane są antybiotykami aby zapobiec chorobom i hormonami, by przyspieszyć wzrost, nasz strach przed czystym mięsem wydaje się być nieuzasadniony. Kolejny problem to firmy oraz rolnicy zajmujący się produkcją paszy dla zwierząt, którzy w przypadku rozwoju branży rolnictwa komórkowego mogą stanąć przed widmem bankructwa. Najbardziej jednak zaskakuje opór przed czystym mięsem niektórych przedstawicieli środowiska wegan i wegetarian, a to właśnie im powinno zależeć na zminimalizowaniu cierpienia zwierząt.

"Czyste mięso. Jak hodowla mięsa bez zwierząt zrewolucjonizuje twój obiad i cały świat" to książka która ma na celu zapoznanie oraz oswojenie głównie mięsożerców z rozwijającą się branżą rolnictwa komórkowego. Paul Shapiro nie tylko przybliża czytelnikowi tę nową branżę, przedstawiając jak za kilka lat może wyglądać przemysłowej produkcji mięsa. W sposób jasny i przejrzysty przedstawia korzyści płynące z czystego mięsa, skór zwierzęcych, mleka dla środowiska jak i zdrowia konsumentów, rozwiewając przy tym wiele mogących zrodzić się wątpliwości.
Rządy Chin, Izraela, najwięksi producenci mięsa ze Stanów Zjednoczonych i ostatnio również z Europy coraz częściej inwestują w start-upy zajmujące się hodowaniem czystego mięsa. Wydaje się być kwestią czasu, kiedy trafi ono na półki naszych sklepów. Czy jesteśmy gotowi na mięso z próbówki? Czas pokaże.
Warto jednak wyobrazić sobie sytuację którą opisuje w swojej pracy Paul Shapiro "masz dwa identyczne produkty (...) by otrzymać jeden z nich, musisz ubić krowę. Drugi jest identyczny, tańszy, ogranicza emisję gazów cieplarnianych i zakłada uboju. Który wybierzesz?"

"Czyste mięso. Jak hodowla mięsa bez zwierząt zrewolucjonizuje twój obiad i cały świat" to opowieść o zielonej rewolucji, która musi nastąpić, o szansach, które daje i kontrowersjach, które wzbudza. Ciekawa, poruszająca bardzo istotny dla nas wszystkich temat książka.

pokaż więcej

 
2018-08-29 21:30:19
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018
Autor:
 
Moja biblioteczka
979 228 2801
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (29)

Ulubieni autorzy (5)
 • Kurt Vonnegut
  Kurt Vonnegut
  1246 fanów
  39 książek
  13484 czytelników
 • Stephen King
  Stephen King
  12815 fanów
  124 książki
  85411 czytelników
 • Julian Barnes
  Julian Barnes
  87 fanów
  21 książek
  1898 czytelników
 • Amos Oz
  Amos Oz
  140 fanów
  27 książek
  2196 czytelników
 • Ian McEwan
  Ian McEwan
  212 fanów
  18 książek
  7163 czytelników
Lista ulubionych autorów
zgłoś błąd zgłoś błąd