Pelikan. Opowieść z miasta

Tłumaczenie: Iwona Kiuru
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Ihmisen vaatteissa. Kertomus kaupungilta
Marzi

Kilkunastoletni Emil po rozwodzie rodziców przenosi się z mamą do miasta. Pewnego dnia w okolicznym barze jego uwagę przykuwa dziwnie wyglądający jegomość - mieszkający nieopodal pan Hyyryläinen. Dzięki dziecięcej wrażliwości i umiejętności obserwowania świata chłopiec odkrywa tajemnicę sąsiada: pan Hyyryläinen to w rzeczywistości pelikan, który postanowił zostać człowiekiem. Zadziwiająca historia trudnej przyjaźni chłopca i pelikana jest zarazem głęboką przypowieścią o samotności, braku tolerancji i o akceptacji tego, co ludzkie i nieludzkie. Wspólna wędrówka po absurdach i realiach życia uświadamia, jak skomplikowany jest świat człowieka, zwłaszcza gdy ogląda się go z ptasiej perspektywy.

źródło opisu: Wydawnictwo Dwie Siostry, 2008

źródło okładki: http://wydawnictwodwiesiostry.pl/

Metella | 2012-10-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 19 października 2012

To nie jest książka o pelikanie. To książka o ludziach.

jagarkar | 2013-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2013

Opowieść z miasta. Smutna opowieść. Aż chciałoby się zostać ptakiem i odciąć się od całego tego miejskiego zgiełku, pogrążyć w niewiedzy, chłonąć każdy dzień, nie myśląc logicznie.
Co ciekawe, Pelikan mógł zostać człowiekiem, ale człowiek nijak nie mógłby zostać ptakiem...
Historia wspaniała, za to zawiodły mnie ilustracje. Chłopiec z parówką zamiast nosa? ;)

| 2016-01-05

Opowieść o ludziach - jak patrzą na innych, jak ingerują w środowisko...Opowieść o odkrywaniu piękna człowieczeństwa i ostatecznym rozczarowaniu...Opowieść o tęsknocie za tym, co minęło, co było i nie wróci...O tym,że tęsknimy za czasem, a nie miejscem. Jak dla mnie opowieść raczej dla starszych dzieci, jeśli w ogóle dla dzieci.

Echoes | 2015-07-10

Cudowna w swojej prostocie opowieść o pelikanie-człowieku (prawie filozofie :)) i obcym chłopcu w całkiem obcym mieście - parze mimowolnie zmuszającej do refleksji. Melancholijna, odprężająca - lektura przypomina spacer. Świetna pozycja zarówno dla tych mniejszych, jak i tych odrobinę wyższych.

Kiszka23 | 2016-04-04

Mogłabym polecić zdecydowanie jako książkę dla dzieci. Mi została zarekomendowane jako ksiązka dla dorosłych i stąd trochę niższa ocena.

zmudy | 2011-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2011

Piękna przypowieść o pelikanie, który chciał zostać człowiekiem.

kaskur | 2016-11-20
kont_rozwarcia | 2016-10-23