Pinokio

Pinocchio
komiks, powieść graficzna
komiksy
Snoopy

Winshluss zaczął tworzyć Pinokia w 2003 roku i przez następne dwa lata publikował go w odcinkach w magazynie "Ferraille Illustré". Wtedy jednak przerwał pracę nad nim, by całkowicie skoncentrować się na realizacji animowanej adaptacji słynnego Persepolis Marjane Satrapi. Bo to Winshluss, pod swoim prawdziwym nazwiskiem - Vincent Paronnaud - wspólnie z autorką komiksu wyreżyserował film, który został nagrodzony na festiwalu w Cannes, otrzymał Cezara i był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Animowany. Rysownikowi udało się skończyć Pinokia w 2008 roku, a już kilka miesięcy później na festiwalu w Angouleme został on uznany najlepszym komiksem roku!

W swoim komiksie Winshluss opowiada na nowo niezwykłe przygody słynnej marionetki. Jego akcja w dużej mierze pokrywa się z popularną powieścią Carlo Collodiego, ale intryga została uwspółcześniona. Pinokio nie jest tu drewnianym chłopcem, ale stworzonym przez pewnego inżyniera bojowym androidem. Z kolei "gadający świerszcz" zamienia się tutaj w karalucha, pijaka i olewusa, który w głowie robota urządza sobie squat.

Winshluss po mistrzowsku rozprawia się z klasyczną opowieścią, a także z jej słynną disnejowską adaptacją. Na bazie bajki uwielbianej przez dzieci tworzy, przeznaczoną dla dorosłych mroczną, ironiczną i okrutną wariację na temat Pinokia. Fantastycznie narysowaną, pokolorowaną i obywającą się w zasadzie bez słów.

źródło opisu: http://www.kultura.com.pl

źródło okładki: http://www.kultura.com.pl

Pralkosuszarka | 2012-10-11

Z jednej strony graficzny majstersztyk, z drugiej gwałt na Pinokiu Carla Collodiego. Wulgarny i niesmaczny chodź z pewnym przesłaniem, nie pozwalający przejść obok siebie obojętnie.

Na półkach: Komiksy, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: grudzień 2011

Pamiętam jak dziś... Z pierwszą komiksową profanacją Pinokia zetknąłem się w dzieciństwie, oglądając "kultowy" program WC Kwadrans. "Pan" Cejrowski pokazywał tam rysunek (zapewne piętnował go całą siłą swego katolickiego intelektu - ale wtedy trudno mi było stwierdzić, w jakim kontekście go pokazuje), na którym widniał Pinokio przypatrujący się wypiętej "gołej pani", która zalotnie szeptała* "kłam, Pinokio, kłam". Podobnym, rynsztokowym (a jednak jakże trafnym!) gagiem zaczyna się komiks Winshlussa - który od strony treści nie jest może zbyt głęboki, ale opowiedziany jest w taki sposób, że zasłużył na prestiżową nagrodę na festiwalu w Angoulême.

Ciąg dalszy na blogu: http://rekopisznalezionywarkham.blogspot.com/2011/02/pinokio-winshluss-and-co.html

Paulina | 2011-01-28
Przeczytana: 10 stycznia 2011

Musiałam, lektura ^^

Przemek Skoczyński | 2015-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Moja przygoda z komiksem nie jest długa, ale kilka "poważnych" pozycji już zaliczyłem i dzieło Winshlussa jest zdecydowanie najlepszą z nich. Wiele możliwości interpretacji. W "dorosłej" wersji Pinokio nie jest drewnianą lalką, a cyborgiem. Tło jego przygód tworzą ludzie targani namiętnościami, żądni kasy, często okrutni. On sam (jako, że maszyna) uczuć nie okazuje i to pozwala mu tę straszną bajkę przetrwać. Można tu szukać odpowiedników literackich, nierozgarniętych czy naiwnych bohaterów-prostaczków rzuconych po prostu w wir pewnych zdarzeń (Myszkin z "Idioty" - Dostojewskiego czy bohater "Wystarczy być" - Kosińskiego). Mnóstwo nawiązań intertekstualnych i popkulturowych, kapitalnie to wszystko (różnymi technikami) zilustrowane, ze świetnie zawiązującą się z różnych wątków fabułą. Tę nieco ponurą w wymowie opowieść równoważą historyjki z życia Karalucha Jiminy'ego, który jest archetypem sfrustrowanego artysty - nieudacznika, rzuconego w tryby zwyklego życia. Jeśli chcesz zacząć...

wikii | 2015-05-26

Piekna powiesc dla dzieci,ciekawa,nie dluga wiec dzieci nie traca checi kiedy ja czytaja.Posiada moraly co jest dobra cecha kazdej ksiazki,cos wnosi w zycie,a mowiac szczerze:,,Klamstwo ma krotkie nogi".Dzieci ucza sie,ze klamstwo jest zle i daleko cie w zyciu nie zaprowadzi.Autor wspomina tez o falszywych przyjaciolach.Pisarz probuje nas nauczyc jak madrze wspolzyc z ludzmi,tak zebysmy sami tez byli szczesliwi.

Monika | 2013-12-29

Książkę czytałam w podstawówce, ale jakoś nie przypadła mi do gustu.

Arthaniel | 2015-03-20

Ubawiłem się sążnie. Polecam!

Zireael | 2013-11-16

Ble....tylko nie to...

Ada Ż | 2015-07-05

Rafał Niemczyk | 2012-10-26
Przeczytana: 24 września 2012

"Pinokio z powieści dla dzieci Carla Collodiego jest niegrzecznym i egoistycznym pajacykiem, który nim zmieni się w chłopca, przechodzi wewnętrzną przemianę znamienną dla klasycznych bajkowych bohaterów. Uczy się życia na podstawie przygód nie z tej ziemi, spotykając na swojej drodze zło pod różnymi postaciami. Ot, weźmy choćby Lisa i Kota, przebiegłych zbójców podszywających się pod żebraków, czy woźnicę, który para się bałamuceniem dzieciaków, ogłupiając ich i w efekcie zamieniając w osły. Pinokio Collodiego ma jednak po swojej stronie Gepetta, ojczulka-stworzyciela, który wyrzeknie się dla niego ubrania, a pędząc mu na ratunek, wyląduje w paszczy straszliwego rekina; również piękną Dzieweczkę, dobrą wróżkę-opiekunkę, która wybaczy mu wszystkie winy. Pinokio Winshlussa ma większy problem.

Nie jest drewnianym pajacykiem, a bojowym robotem, jego twórca jest podłym materialistą, przybrana matka gwałt na nim przypłaci śmiercią, a na dodatek w jego mózgu zamieszkał karaluch-nierób...

Baśniowy Książkobus w trasie

Książkobus, kolorowy autobus wydawnictwa Media Rodzina, rusza w kolejną trasę – tym razem na południe Polski. Niezwykły pojazd zdążyć już stać się znakiem rozpoznawczym poznańskiego wydawnictwa.