Habibi

Tłumaczenie: Łukasz Wróbel
Wydawnictwo: timof i cisi wspólnicy
Habibi
978-83-61081-77-7
habibi, islam, arabia
komiksy
Tymomateusz

Habibi – to najnowsza powieść graficzna Craiga Thompsona. Akcja tej 672 stronicowej książki osadzona jest w fikcyjnym, baśniowym krajobrazie islamskiej kultury, aczkolwiek czas, w którym się toczy jej historia to teraźniejszość, zaś sam autor raczej unika bezpośrednich wskazań do świata arabskiego woląc podkreślać mityczność i uniwersalność opowieści od konkretnych odniesień. Bohaterami Habibi są: dziewczyna o imieniu Dodola i młodszy od niej chłopiec: Zam. Urodzili się jako niewolnicy i zostali związani ze sobą zbiegiem przypadkowych okoliczności. Dla obydwojga ucieczka od dramatycznych przeżyć z dzieciństwa staje się niebawem drogą budowy nowego, wspólnego życia. Jednak tkwiąca w nich trauma tego nie ułatwia.
Habibi to historia miłości. Trudnej miłości. Trudnych relacji i nierzadko destrukcyjnych wyborów. Wszystko to zaś ozdobione cytatami z Koranu przeplatającymi się z zapożyczeniami z innych kultur i regionów świata.

źródło opisu: Wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy, 2012

źródło okładki: http://timof.pl

kapsel1997 | 2019-06-27

No dobra, nie napiszę tekstu na 3 akapity. W tym komiksie jest tak dużo wszystkiego, że każdy powinien przeczytać i doświadczyć na własnej skórze jak smakuje miks "baśni z 1001 nocy", nowoczesnej technologii, kultury islamskiej, szeroko pojętej arabskiej i całej masy symboliki. Dzieło monumentalne, historia z potencjałem do parokrotnego przeczytania.

PS. Co do opinii że komiks jest rasistowski, szowinistyczny i szasta stereotypami - owszem, świat przedstawiony jest nieprzyjazny, pełen przemocy i gwałtu, ale nie jest to w żadnym wypadku nobilitowane. Głowna bohaterka sprzedaje swoje ciało z konieczności, by zapewnić byt sobie i swojemu przybranemu synowi (bratu? kochankowi?), niewolnictwo jest tutaj powszechnym lecz nieakceptowalnym przez wszystkich procederem, a Dodola sama nazywa opowiedzianą przez siebie w pewnym momencie historię szowinistyczną i rasistowską ;) a ponadto autor zwraca też uwagę na zanieczyszczenia środowiska, ciężko mi więc oskarżać go o złą wolę, wszystko...

st_ella | 2019-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2019

Fajna.
Fajne szczegółowe rysunki. Dużo treści.

książek: 1925
Pani Akne | 2017-03-09
Przeczytana: 05 marca 2017

Monumentalnie dzieło graficzne. Opasły tom, wspaniała koncepcja bieli i czerni. Sama historia... zbyt rozdęta od wątków moim zdaniem i zbyt nieprawdopodobna.
Plusem są wspaniałe rysunki i możliwość uchwycenia podobieństw między religią katolicką a muzułmańską. Szkoda, że tłumacz trochę nie przyłożył się do pracy - westchnienia postaci jako pojedyncza litera arabskiego alfabetu nic nie powie laikowi, który nie zna arabskiego! Jak już tłumaczyć - to wszystko! Albo przynajmniej zastosować przypisy.
Czasami miałam wrażenie tworzenia metafizyki na siłę.
W ogólnym rozrachunku jednak nie żałuję, bo jest to pozycja wyjątkowa.

Kot_grudniowy | 2016-05-15
Przeczytana: 15 maja 2016

Trudno ocenić ten tom jako całość. Z jednej strony kunszt ilustratorski, szczególnie przy wątkach koranicznych i biblijnych, z drugiej przeciętna historia głównych bohaterów, pełna bezzasadnej brutalności. Z początku interesująca, później coraz bardziej zaczyna tracić sens i powab. Sam wątek "ekologiczny" w pewnym momencie rozbija narrację, wyhamowując całą historię.

Ewa | 2016-05-07
Na półkach: Przeczytane, Komiksy
Przeczytana: maj 2016

Mam problem z tą książką. Jest to komiks, więc zdawałoby się, że najważniejszą cechą, stanowiącą o jego wartości, powinien być rysunek. A tu kreska jest doprawdy zachwycająca, mimo że wolę kolor. Niemniej komiks - przynajmniej w tym przypadku - nadal pozostaje jednocześnie książką. A tą ceni się za pomysł, fabułę i przesłanie, które niesie. I tu jest kłopot. Bo samą historię - miłości mimo wszystko, w okrutnym i nieprzychylnym świecie - można by uznać za mało może odkrywczy, ale wdzięczny literacko temat. Ale przesłania i wizji świata przedstawianej przez autora przy zdrowych zmysłach nie można zaakceptować. Główna bohaterka - jak wszystkie kobiety - jest bezwolną zabawką w rękach mężczyzn, przerzucaną między nimi i bezlitośnie wykorzystywaną, głownie seksualnie. Wszystkie kobiety - łącznie z Dodolą - żyją i czynią wszystko po to, by zadowolić mężczyzn, którzy jak jeden, są do cna zepsuci, wyuzdani, okrutni, cyniczni. Ale nawet i to pal sześć, najbardziej niepokoi to, że piękna...

Marta sans-H | 2015-09-03
Przeczytana: 03 września 2015

Wytwór Craiga Thompsona, jak każdy wizualny, bardzo złudny - bo czy pod wywoływaną tu (oczywiście zachodnimi „ręcami”) aurą arabskiego mistycyzmu i tajemniczości nie kryje się fetyszyzacja kultury gwałtu, podrzędności i rasizmu? Czy wylewająca się z tych stronic baśniowość nie ma za zadanie odwrócenia uwagi czytelnika od ignorancji autora wobec Orientu? Po co tworzyć fikcyjny świat, skoro będzie on opierać się na stereotypach wziętych z tego prawdziwego? Jedno trzeba jednak Thompsonowi przyznać - do cna wykorzystuje swój talent plastyczny, rysując karty opowiastki w sposób imponująco detaliczny i dynamiczny. Aa, i wie jeszcze, że źle jest niszczyć środowisko.

Warto było przekartkować, aby pozbyć się złudzeń co do wielkości tej dumnie brzmiącej powieści graficznej.

asiasl | 2015-08-07

Graficznie jest to najpiękniejsza rzecz pod słońcem, a z pewnością wśród książek. Warstwa narracyjna jest także silnie poruszająca. Warto!

maszom | 2013-10-10
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Rzecz epicka.

Wioleta Aleksandra | 2013-07-16
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 15 lipca 2013

Wspaniała. Pokazuje brutalną rzeczywistość, ale i prawdziwą miłość między dwojgiem ludzi.

Ramon | 2013-04-29

Kilka kadrów z tej kilkusetstronicowej powieści graficznej znalazłem w internecie. Oglądałem z rozdziawioną buzią. Doczytałem gdzieś, że narysowanie Habibi zajęło autorowi bodajże 5 lat (jeśli nie więcej, nie pamiętam dokładnie).

Polski nakład był wtedy wyprzedany i czekałem cierpliwie na dodruk. Kupiłem prosto od wydawcy (około 110 zł - książka warta każdej złotówki).

To jest coś niesamowitego, jeśli idzie o rysunki. Jakby Kaplica Sykstyńska wśród komiksów!

Historia na razie wydaje mi się opowiadana jest nieco chaotycznie, dużo retrospekcji, dygresji. Zobaczymy jak dalej.