Przybysz

Tłumaczenie: Wojciech Góralczyk
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
The Arrival
komiksy

Mężczyzna po raz ostatni czule całuję swoją żonę i córkę, by za chwilę wejść na pokład statku, którym przemierzy ocean. To bolesne rozstanie jest początkiem najważniejszej podróży w jego życiu – opuszcza dom w poszukiwaniu nowego, lepszego miejsca dla swojej rodziny. Kiedy w końcu zejdzie na ląd jego oczom ukaże się absolutnie niezwykły świat. Zamieszkały przez mówiących w dziwnym języku ludzi, pełen fantastycznych stworzeń i zapierających dech w piersiach budowli. I choć często towarzyszyć będzie mu uczucie zagubienia, w końcu obudzi się w nim nadzieja.

Shaun Tan, przy pomocy zachwycających ilustracji i wyjątkowego daru opowiadania wyłącznie obrazem, potrafił w przekonujący sposób oddać uczucia towarzyszące emigrantom – obcym w obcym kraju. Co pcha tak wielu ludzi do porzucenia wszystkiego i podjęcia samotnej wyprawy do nowego, tajemniczego kraju; miejsca, gdzie brak rodziny i przyjaciół, gdzie wszystko jest bezimienne, a przyszłość – niepewna? Ta niema powieść graficzna opowiada historię każdego takiego migranta, uchodźcy, czy wysiedleńca i zarazem stanowi hołd wobec wszystkich, którzy podjęli to wyzwanie.

Komiks Shauna Tana obywa się bez słów i trudno też znaleźć słowa, które w pełni oddałyby jak piękną, pod każdym względem, jest opowieścią.

źródło opisu: http://www.kultura.com.pl/index.php?s=komiksy

źródło okładki: http://www.kultura.com.pl/index.php?s=komiksy

Wkp | 2015-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

PRZYBYŁO ARCYDZIEŁO GRAFICZNE

Gdyby spróbować najprościej podsumować ten komiks, najlepiej chyba sprawdziłaby się maksyma: „Mowa jest srebrem, a milczenie złotem”. Shaun Tan nie potrzebował bowiem nawet jednego słowa, żeby swoim „Przybyszem” pokazać maestrię talentu, jakim został obdarzony, i przejmującą prawdę.

Bohaterem jego powieści graficznej jest tytułowy Przybysz, młody mężczyzna, którego los popycha w podróż. Przybysz porzuca swój kraj i bliskich na rzecz tułaczego losu w obcym kraju. A właściwie można by rzec, że w obcym świecie. To bowiem, co na niego czeka, przekracza dalece dotychczasowe pojmowanie rzeczywistości…

Obcy świat, do jakiego trafia bohater to świat znajdujący się na skrzyżowaniu tak wielu nawiązań i inspiracji, że aż trudno wszystkie je zliczyć. Tu krzyżują się ścieżki filmów Lyncha, ekspresjonistycznego kina niemieckiego z początków XX wieku i oczywiście autentycznych opowieści, anegdot z życia emigrantów. W nowym świecie Przybysz spotyka cuda, o jakich...

Pięknie wydana książka. Okładka w tonacjach brązu i sepii zrobiona na bardzo stary i zniszczony dziennik podróży. Wnętrze też w tej samej tonacji. I wyłącznie same ilustracje, bez podpisów, bez dymków z teksem... Bajkowo przedstawiona opowieść o rozstaniu, o podróży statkiem przez ocean w poszukiwaniu lepszego życia. I ten niesamowity zbiór przedziwnych zwierząt(?), stworzeń(?)... Jedno takie białe "dziwadełko" można obejrzeć bez zaglądania do środka książki, bo jest umieszczone na okładce. I nie wiem czy to komiks, bo nie jestem znawcą komiksów, ale niewątpliwie jest to piękna ilustracyjnie perełka, którą niekoniecznie trzeba mieć w swojej bibliotece, ale którą warto obejrzeć... i mieć w bibliotece. Polecam szczególnie estetycznym wrażliwcom!

Dejw | 2018-09-12
Przeczytana: 10 września 2018

Niema opowieść o samotności, obcości, tęsknocie i odkrywaniu nowego, opowieść uniwersalizująca w ponadrzeczywistym kontekście historie milionów ludzi, którzy emigrowali w ucieczce przed nieszczęściem lub w pogoni za szczęściem i lepszym życiem. Znakomicie zilustrowana, poruszająca i na pewno ponadczasowa, bo choć głęboko inspirowana przełomem XIX i XX wieku, jest wciąż aktualna i pewnie tak aktualna i zrozumiała pozostanie już zawsze.

aredhela | 2017-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2017

Przepiękna, po prostu przepiękna opowieść, gdzie ilustracje mówią więcej niż tysiąc słów. Przeżycia głównego bohatera, a także wszystkich osób, jakie napotkał na swojej drodze, sposób, w jaki zostały przedstawione, są niezmiernie poruszające. Autor w doskonały sposób opisał obrazami ludzki dramat, kiedy to trzeba zostawić wszystko to, co się zna i kocha, i ruszy w nieznane, w obcy świat, język, w obcą rzeczywistość.
Miarą dobrej książki jest dla mnie jej przeżycie, zapomnienie o otoczeniu w trakcie czytania, łzy cisnące się do oczu i mimowolny uśmiech radości. PRZYBYSZ sprawił, że tak właśnie się działo przez cały czas kartkowania kolejnych stron z historią emigranta rozdzielonego ze swoją rodziną.
Książka wybitna. Polecam.

loclaith | 2014-09-12
Przeczytana: 12 lutego 2012

Ciężko o niej powiedzieć, że się ją przeczytało, ale w zasadzie słowa można dopowiedzieć sobie samemu. Piękna opowieść, ze wszystkich tego autora (a omawialiśmy jego książki na wykładach z literatury anglojęzycznej dla dzieci i młodzieży) ta podobała mi się najbardziej.

PrzeCzytana | 2019-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2019

Przed przeczytaniem komiksu "Przybys"z nic o nim nie wiedziałam. Nie znałam ani fabuły, ani autora. Nie chciałam się wprowadzać w wykreowany świat, ponieważ ciekawa byłam, czy uda mi się samej odkryć, co chce przekazać mi Shaun Tan w swoim dziele, które dostało nagrodę New York Times za Najlepszą Ilustrowaną Książkę roku 2007.

Dlaczego było to dla mnie ważne? Ponieważ to pierwszy komiks jaki przeczytałam, który jest zupełnie bez dialogów. Jest niemy; składa się tylko z rysunków. Opowiada historię rodziny, która musi się rozdzielić. Mężczyzna opuszcza żonę i córkę; rusza w poszukiwaniu lepszego życia, w innym świecie.

INNY, LEPSZY ŚWIAT

Widzimy rozstanie, podróż i początki życia w innym miejscu, które z jego punktu widzenia jest abstrakcyjnym, zupełnie nowym światem. Inny język, inna fauna, flora, zwyczaje… Główny bohater nie zna tego i nie rozumie. Na szczęście przynajmniej ludzie są życzliwi.

Niesamowite, jak dobrze Shaun Tanowi udało się oddać silne emocje, towarzyszące tak...

maneki_neko | 2012-10-02
Przeczytana: 01 października 2012

Niewiarygodne jest to, jak można przedstawić tak wspaniałą, wzruszającą historię bez użycia słów. Co do rysunków - są po prostu niesamowite. Po przeczytaniu, a właściwie oglądnięciu 'Przybysza'(a jest to pierwszy komiks Shauna Tana jaki mi wpadł w ręce) mogę szczerze stwierdzić, że jestem wielką fanką autora.

Ervisha | 2018-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2018

Liryczna opowieść bez słów. Historia człowieka, ojca i emigranta w jednym. Mężczyzny, który po raz ostatni czule całuję swoją żonę i córkę, by za chwilę wejść na pokład statku, którym przemierzy ocean. Wyrusza w nieznane w poszukiwaniu lepszego miejsca na świecie dla siebie i swojej rodziny.

Shaun Taun stworzył uniwersalną opowieść o emigracji, której napędem siłowym są obrazy. Jedne z nich zajmują całą stronę, inne to poszczególne kadry (np. kadry z tłoczącymi się ludźmi) a kolejne plansze podzielone na wiele mniejszych okienek, przedstawiających szczegółowo jakąś historię.
Narysowane ołówkiem na kredowym papierze i utrzymane w kolorach bieli, czerni, a także szarości. Pełen emocji, detali, symboli w tym również tych ukrytych w połączeniu z surrealistycznym pejzażem odległego świata robią wrażenie. Widać w nich precyzję a także dbałość o szczegóły, co w połączeniu ze wszystkim wymienionym wcześniej wzbudza podziw dla talentu twórcy.

Czuć w nich emocje. Nie potrzebne są...

| 2013-05-05
Przeczytana: 04 maja 2013

Komiks dziwny. Nagradzany, wychwalany, ale bardziej niż komiks przypomina opowieść ukazaną w obrazach, nie w formie dla nas oczywistej - komiksowej, raczej w formie takiej, że każda karta to obraz, namalowany, pieczołowicie, artystycznie, włożony w ramy, wykochany... Nie przemawia to do końca do mnie, ale robi ogromne wrażenie. Każdy musi zobaczyć by samemu osądzić. Polskie wydanie perfekcyjnie rewelacyjne!

Przemek Skoczyński | 2016-11-01
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 01 listopada 2016

Jeden z komiksów wszech czasów, a z pewnością najlepszy niemy komiks jaki miałem w rękach. Pomijając same ilustracje (bo to trudno opisać słowami) zachwyca choćby wachlarz technik kadrowania, to jak Tan przechodzi od szczegółu do ogółu albo zestawia szczegóły jak puzzle, by dojść do całości. Zachwyca także sam metaforyczny świat wykreowany przez autora, te wszystkie potwory, dziwne maszyny, baśniowe zwierzęta - fascynujące i mroczne. Sam temat teoretycznie banalny - los milionów uchodźców, którzy musieli rzucić wszystko i wyruszyć w nieznane; za to sposób, w jaki to pokazano jest już czymś niespotykanym. Warte każdych pieniędzy.