Franks Miller's 300
Sparta, starożytna grecja, komiks
komiksy
Łukasz

Sławny album Franka Millera, za który autor został uhonorowany najważniejszymi amerykańskimi wyróżnieniami komiksowymi: Nagrodą Eisnera i Nagrodą Harveya. Na podstawie 300 w 2007 roku powstał film o tym samym tytule w reżyserii Zacka Snydera i Franka Millera. Rok 480 przed naszą erą. Wielka armia perska wkracza na ziemie greckie. Skłócone państewka Hellenów nie są w stanie porozumieć się w...

Rok 480 przed naszą erą. Wielka armia perska wkracza na ziemie greckie. Skłócone państewka Hellenów nie są w stanie porozumieć się w sprawie utworzenia jednolitej obrony. W tej sytuacji król Sparty, wbrew decyzji sędziów swojego ludu, wyrusza wraz z nieliczną gwardią przyboczną, by stawić czoło najeźdźcom. Na miejsce bitwy wybiera wąski przesmyk Termopile, gdzie jego trzystu żołnierzy będzie miało szansę przez kilka dni zatrzymać kilkudziesięciotysięczne wojska perskie. Tak rozpoczyna się najbardziej heroiczna i najsławniejsza bitwa w starożytnej Grecji, której efektem było zjednoczenie się państw helleńskich przeciwko wrogowi ze wschodu.

Twórcą tej historii jest znakomity scenarzysta i grafik Frank Miller, znany polskim czytelnikom z takich komiksów jak Sin City: Miasto Grzechu, Batman – Powrót Mrocznego Rycerza, Batman – Mroczny Rycerz kontratakuje, Batman – Rok pierwszy, Daredevil czy Ronin.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Villiana | 2016-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2016

„Robimy to, do czego nas wyszkolono. Do czego nas wychowano. Do czego się urodziliśmy. Żadnych jeńców. Żadnej litości.”

Przymierzałam się do tego komiksu od jakiegoś czasu i coś mnie od niego odpychało. Zawsze z trudem sięgam po pierwowzory literackie, kiedy widziałam wcześniej ich ekranizację. A muszę przyznać, że w tym wypadku film „300” należy do moich ulubionych i po lekturze komiksu wciąż uważam, że film był świetny, ale komiks też przypadł mi w jakimś sensie do gustu.

Autor przedstawia armię złożoną z zaledwie 300 dzielnych Spartan pod wodzą króla Leonidasa, która wyrusza do Gorących Wrót, aby odeprzeć atakujących Persów, dowodzonych przez okrutnego Kserksesa.

Graficznie komiks wydawał mi się dziwny i ciężko mi było wczuć się w całość, ale przy końcówce ogarnęła mnie przykrość, że to było takie krótkie. Bardzo podobała mi się narracja, składająca się nie tylko z samych dialogów, co sprawiło, że łatwiej było zrozumieć wydarzenia. Krew nie tryskała tak jak w filmie, nie...

Wkp | 2017-02-20

MISTRZOWSKIE 300

O tak! Ileż to lat czekałem na wznowienie tego komiksu i oto wreszcie jest, a polscy czytelnicy, którzy dotychczas nie zapoznali się z tym legendarnym dziełem, mogą wreszcie nadrobić ten błąd. I niech przy okazji zapomną o filmie, jaki powstał na jego podstawie, bo ten, choć wierny literze pierwowzoru, w najmniejszym stopniu nie dorasta do pięt komiksowi stworzonemu niemal dwadzieścia lat temu przez Franka Millera i Lynn Varley.

Rok 480 p.n.e. Sparta. Król Leonidas staje w obliczu niezwykle trudnej decyzji, która może zaważyć na losach jego ojczyzny. Kiedy milionowa – przynajmniej według plotek – armia Perska pod wodzą Kserksesa rusza do boju, chce by Spartanie poddali się, jak wiele innych narodów. Leonidas odmawia jednak, gotów stawić opór przeciwnikom. Ale kiedy kapłani z powodu święta Karneji zabraniają armii wyruszyć na wojnę, Król wraz z zaledwie z liczącą trzystu żołnierzy osobistą gwardią wybiera się „na przechadzkę”. Wie, że już nigdy nie powróci do...

Wkp | 2013-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2013

300 Spartan. Nie mieli szans, ale stanęli do walki z niewyobrażalnie wielką armia perską. Chcieli ocalić swój kraj, a dobrze dobrane miejsce walki dało im cień nadziei. Czy jednak zdołają pokonać wroga?

Uwilebiam komiksy Franka Millera, cokolwiek by nie zrobił. To twórca, który zmienił moje życie, jeśli chodzi o czytanie historii obrazkowych i za to będę mu wdzięczny już na zawsze. Co się zaś tyczy komiksów historycznych, to nie mój ulubiony gatunek. Nie mniej dzieło, które właśnie skończyłem czytać, bez dwóch zadań należy do wartych poznania nawet, jesli nie lubi się historii.

Oczywiśćie scenariusz wierny historycznie nie do końca zasługuje na 8 gwiazdek. Jest ciekawy, głęboki, odpowiednio gascynujący i zaskakujacy, gdzie trzeba, ale jednak fabuła jest dość prosta. Rzetelnie poprowadzona, ale prosta.

Inną sprawą są znakomite, charakterystyczne tylko dla Millera rysunki. I rewelacyjny, pastelowy k0olor jego żony (obecnie już byłej) Lynn Varley.

Wszystko to składa się na...

eR_ | 2017-03-31
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 27 marca 2017

Rozpocząłem podróż z komiksem całkiem niedawno. Zachęcony przez pewnego maniaka tychże historii obrazkowych postanowiłem i ja częściej sięgać po te obrazki z niezwykle małą ilością tekstu. Oczywiście pacholęciem będąc miałem swoje ulubione serie komiksowe, które do dzisiaj wspominam z sentymentem, jednak później jakoś się nie złożyło abym sięgał po kolejne dzieła wydawane w sumie dosyć często. Ostatnimi czasy przynajmniej.

"300" Franka Millera, to kamień milowy w bogatej historii komiksów. Tak przynajmniej wynika z większości opinii zachwyconych czytelników. Fabuła jest w rzeczy samej prosta i wszystkim znana. Oto król Leonidas, wbrew woli bogów, na czele grupki najbardziej zaufanych gwardzistów postanawia stawić czoło olbrzymiej armii perskiej. Sytuacja jest na przegranej, zanim jeszcze się dobrze nie rozwinęła, ale kto wie co może się wydarzyć... Tyle fabuła.

A więc w czym tkwi sekret tego komiksu, że kolejni pasjonaci wprost pieją z zachwytu, a sam komiks otrzymał, niemalże...

PolishPopkulturę | 2016-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2016

Bardzo podoba mi się tu konsekwencja w stosowaniu tych ogromnych, dwustronicowych kadrów (ciekawe, czy to był oryginalny pomysł scenarzysty, czy sugestia rysownika) - w połączeniu z niezłą kreską i wprawnie nałożonymi kolorami daje to naprawdę fenomenalny efekt. Jeśli zaś chodzi o fabułę - jest naprawdę dobrze; na pewno lepiej niż w filmowej adaptacji, która imo była nieznośnie wręcz przerysowana. Tutaj ten nadmierny patos już tak nie razi, a może i nawet jakiś tam urok w sobie ma. Anyway, polecam sprawdzić.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

MajinFox | 2017-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2017

Kiedyś mój polonista stwierdził, że jedynym przypadkiem wyższości filmu nad książką jest "Kariera Nikodema Dyzmy". Przez kilka ostatnich lat dodałbym jeszcze "Pozdrowienia z Rosji" Fleminga i "300" Franka Millera. Sam jestem na siebie zły, bo kiedyś wyznawałem zasadę - najpierw oryginał, później remake/prequel/cokolwiek.

"300" to był film, który moim zdaniem odbudował nieco zaufanie do strasznego, na tamte, czasy rynku ekranizowanych komiksów. Były wyjątki - "X-Men" i "Sin City". Ale pozostałe filmy, były infantylne i źle dobrane nawet aktorsko, o beznadziejnych scenariuszach nie wspominając. Snyder zebrał wszystko to, co najlepsze w komiksie, wszystko to, co najlepsze z efektów specjalnych i nie wiele myśląc przekopiował z oryginału całość. Druga część "300" należy do tych "genialnych dzieł", które wyłączyłem po 20 minutach - a nie zdarza mi się to często.

Napisałem "przekopiował z oryginału całość". Do chwili przeczytania komiksu byłem o tym przekonany w 100%, okazuje się, że...

Krzysiek | 2010-08-07
Przeczytana: 06 sierpnia 2010

Zacznę od usprawiedliwienia, że fanem komiksów nie jestem i po prawdzie od czasów wczesnego dzieciństwa jest to pierwszy jaki przeczytałem. Druga ważna rzecz - najpierw obejrzałem film. Słysząc wiele dobrych słów o Franku Millerze i jego "300" doszedłem do wniosku, że coś w tym musi być i warty jest ten komiks poświęcenia uwagi.

Fabuła okazała się dość prosta, ze zdziwieniem stwierdziłem, że wersja filmowa była o wiele mocniej rozbudowana fabularnie. O ile nie była ona intelektualna tak również nie jest tutaj. Opowieść osnuwa się wokół dziejów dzielnych Spartiatów, którzy stawiają czoła nacierającym Persom. Tu zaskoczenia być nie może, bo wszystko dzieje się tak jak wyznaczyła to historia.

Zaletą jest niewątpliwie warstwa plastyczna. Choć nie powaliła na kolana, to trzeba uznać jej oryginalność i dopracowanie. Puenta jest raczej dość jasna i nie wymaga dłuższego zastanowienia, bo wszystko jest wyłożone na tacy: należy postępować tak, jak każe sumienie i rozsądek. Takim właśnie...

Krzysztof Lewandowski | 2017-03-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy

Historia jest prosta i została opowiedziana oszczędnymi słowami - jest w tym jednak urok. Sami bohaterowie przecież do skomplikowanych nie należą - silni, zaprawieni w boju, przechodzący trudny sprawdzian, dzięki czemu przeżywają jedynie najbardziej wytrwałe jednostki. Nieklękający przed nikim, dowodzeni przez nieustraszonego wodza. Spartiaci.

Frank Miller ciekawie prezentuje opowieść o 300-u wojownikach, którzy oddali swoje życie za wolność. Z jednej strony mamy obraz silnych żołnierzy, potrafiących pokonać dużo liczniejszego wroga, z drugiej walczących w imię chwalebnych ideałów, kreujących legendę dzięki zmierzeniu się z przeciwnikiem za pomocą siły mięśni. Przy użyciu nie rozmowy, tylko broni białej. Jest w tym heroizm.

Film rozwinął wątki z komiksu, który jak na mój gust jest nawet zbyt prosty, zbyt oszczędny. Nadal jednak budzi podziw, a w połączeniu z klimatyczną stylistyką ilustracji - epickimi, od razu kojarzącymi się z zamierzchłymi czasami starożytności - otrzymujemy...

dyscyplina_i_terror | 2017-07-28
Przeczytana: 11 lipca 2017

300 Millera to nieco fantastyczna próba odtworzenia wydarzeń sprzed 2500 lat, ale oczywiście nie tylko. To również próba oddania hołdu pewnym ideom, składającym się na ich zbiorowość, wydającą na świat cywilizację. Ideom ubranym w ciało narodu i rasy. 300 to przecież historia o jednej z wielu bitew toczącej się odwiecznej wojny między Białym człowiekiem i Kolorowymi rasami. Bitwy fatalnej, przegranej, u progu której leży duma ponad wszystko, wiara w dziedzictwo i słuszność własnej sprawy oraz poczucie odrębności za wszelką cenę.

Grabik | 2011-07-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy