„Pozwólcie, że Was zaproszę na seans z duchami, posłuchacie niezwykłych opowieści, a może i za Wami coś się pojawi i zechce lodowatym tchnieniem owiać kark”
Wojciech Żukrowski, przedmowa do „Tchnienia grozy”

źródło opisu: http://horror.com.pl/books/recka.php?id=330

źródło okładki: http://alejka.pl/tchnienie-grozy-opowiadania-3.html

realsick | 2011-01-28

"Tchnienie grozy" to ciekawa pozycja dla fanów opowieści z dreszczykiem, aczkolwiek sam tytuł może być mylący. Zbiór, oprócz kilku rasowych opowiadań grozy, zawiera także historie detektywistyczne. Sporo w nim również czarnego humoru. Należy również pamiętać, że dla współczesnego czytelnika zawartość może wydać się przewidywalna i trywialna. Cześć pomysłów na których opierają się teksty została już do
cna wyeksploatowana przez współczesną kulturę popularną.

Antologię otwierają dwa opowiadania Cynthii Asquith - jedne z niewielu pasujących do określenia "groza". Pierwsze, "Antykwariat na Rogu", to opowieść o nietypowym zakupie w nietypowym sklepie u nietypowego sprzedawcy. Tekst raczej średni, ale jej drugi utwór - "Niech spoczywa w spokoju" jest już o wiele lepszy, chociaż to tylko kolejna historia młodej kobiety nawiedzanej przez ducha. Następnym opowiadaniem jest "Wyznanie" autorstwa Algernona Blackwooda. To moim zdaniem najlepszy tekst w zbiorze. Historia zabłąkanego w...

Nie ocenia się książki po okładce.

I dokładnie tak było z tym, bardzo niepozornym tomikiem, zatytułowanym niemal infantylnie. Niemal. Patrząc na czasy, w których została ta książka wydana, oraz jakoś opowieści, można wiele wybaczyć. Zwłaszcza w przypadku dwóch, może trzech słabych opowiadań.

Większość zaś tekstów, jakie znalazłam tutaj, okazało się nie tylko frapujących, ale i solidnie mnie wciągnęło. Nie ma co ukrywać. Fabuła niemal banalnie prosta, oczywista. Rozgrywająca się "tuż za drzwiami", nieomal w sąsiedztwie. Wiadomo, wielu zapewne odrzuci styl powieści – swoisty, „antyczny”, pozbawiony lekkiego wdzięku współczesnych pisarzy. Miłośnicy Kinga i jego twórczości – nie macie tu czego nawet szukać, więc zapomnijcie o tej pozycji. To zdecydowanie coś innego, głębszego, działającego na poziomie tylko umysłu, niczym w opowieściach Lovecrafta. Ale… to jest to, dzięki temu te opowieści faktycznie nabierają tego „dreszczyku” grozy! Różne style, różni pisarze, cel ten sam – ta...

Panartur | 2015-11-16

"Tchnienie grozy" to zbiór dwunastu nowelek z gatunku niesamowitych opowieści. Dwunastu wspaniałych perełek. Nie wszystkie z nich są "straszne" ale za to wszystkie czyta się wyśmienicie. Historie te nie zmrożą nam krwi w żyłach ale na pewno rozerwą i umilą czas w deszczowy, listopadowy wieczór, a jako że ów fantastyczny wybór jest zbiorem opowiadań jedenastu różnych pisarzy tego gatunku, może stać się wyjściem do zapoznania z ich twórczością.

Lenka | 2011-01-29
Na półkach: Przeczytane, Rok 2011
Przeczytana: 29 stycznia 2011

W sumie ciekawa książka zawierająca kilka opowiadań, niektórych lepszych, niektórych gorszych, ale w sumie ok :)

kipog | 2011-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2011

Klasyczne "opowiadania z dreszczykiem". Każdy znajdzie coś dla siebie.
Opowieść o tajemnicznej żabie z antykwariatu.
O nawiedzonej kobiecie-aktorce która "nie czuje się sobą"
O zagubionym człowieku we mgle {chyba jest na coś chory...}
O wyspie na której mieszka maniakalny generał polujący na ludzi - trafia tam rozbitek, który staje się główną zwierzyną - rozpoczyna się "pojedynek".
O gentelmanie który lubi robić zakłady o palec u ręki :)

O wyspie na której szalony naukowiec zmiejsza ludzi

O loterii w małym miasteczku, gdzie wygraną jest... niespodzianka!

O lalce voodo , która przypadkiem wpada w ręce małej dziewczynki lubiącej bawić się lalkami.

O "otwartym oknie" przez które lubia wracać duchy - a akurat pewien gość czeka na gospodarza (świetne opowiadanie!)

O potrójnym morderstwie na JEDNEJ osobie za pomocą tajemniczej trucizny.

O podejrzeniu morderstwa, grasuje trująca kucharka - główny bohater z dolegliwością żołądka szuka mordercy - czy to jego kucharka?

O przejechanym...

jabajbaj | 2014-08-27
Przeczytana: 26 sierpnia 2014

Ciekawy zbiorek opowiadań, co nie dziwi patrząc na nazwiska ich autorów. Nie było tu żadnej historii, która by mi się nie podobała, więc ów wybór uznaję za dobry. W dodatku pochwalić muszę wstęp autorstwa Wojciecha Żurkowskiego, który sam w sobie się naprawdę fajnie czytało.

książek: 1918
Vinga | 2016-11-29