Duchy i ludzie

Seria: Biblioteka Grozy
Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller
Ghost stories of Edith Wharton
horror

"Opowiadania Edith Wharton należą do najwspanialszych, najbardziej wyrafinowanych literacko przykładów noweli niesamowitej XX wieku..." ze "Wstępu" do "Duchów i ludzi" Po latach oczekiwań polski przekład opowieści grozy najsłynniejszej obok Mary E. Wilkins Freeman pisarki tego gatunku. Edycja ze specjalnie do niej napisanym wstępem i bibliografią znawcy ghost stories i fantasy Marka S....

ze "Wstępu" do "Duchów i ludzi"

Edycja ze specjalnie do niej napisanym wstępem i bibliografią znawcy ghost stories i fantasy Marka S. Nowowiejskiego.
Jedenaście niesamowitych opowiadań urokliwie zilustrowanych przez Antoniego Sobeckiego.

Kultowa edycja! .

źródło opisu: [C&T, 2008]

Dzięki tej autorce odzyskałam wiarę.Wiarę w to,że potrafią mnie zainteresować krótkie formy narracyjne,bo jak do tej pory opowiadania zawsze mniej mnie pochłaniały.
To oczywiście nie horror tylko opowieści grozy co często zdarza sie mylić i czytelnik oczekuje,że będzie najeżony od strachu podczas lektury.Mnie wciągnął ten "lekki klimacik". Osobiście lubię czasem zapaść się w fotel i.. poczuć lekki dreszczyk.
Zapewne docenić mogą takie treści fani starego dobrego E.A.Poe;)

Angie | 2014-08-04
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

Opowiadania grozy Edith Wharton znałam z przeróżnych antologii opowieści o duchach i zjawach, jakie czytywałam w dzieciństwie. Przez lata wyrobiło się we mnie przeświadczenie, iż jest to jena z nielicznych autorek opowieści niesamowitych, której utwory są niezwykle subtelne i wyrafinowane, zbudowane przede wszystkim w oparciu o psychologizm postaci, ich międzyludzkie relacje oraz tkwiące gdzieś w podświadomości lęki.

Teraz, gdy po latach miałam okazję zapoznać się z jej twórczością niesamowitą raz jeszcze, muszę przyznać, że przeświadczenie, w którym żyłam latami zostało nieco podważone. To znaczy w dalszym ciągu uważam Wharton za mistrzynię psychologicznych niuansów, prawdziwego Henry Jamesa w spódnicy, ale palmę pierwszeństwa w tym gatunku literackim zdecydowanie oddaję Mary E. Wilkins Freeman.

Opowiadania Wharton są w stosunku do nowelek Freeman nieco ociężałe; autorka ma tendencję do rozwlekłości (podobnie jak ja ;)), co oczywiście służy budowaniu napięcia, ale często przy...

Grot | 2015-11-04

Kto wie czy pod względem psychologii,wyrafinowania literackiego aby nie najlepszy tomik Biblioteki Grozy?

Edit: Wklejam moją recenzje polemiczną z artykułu na carpe noctem:

=============================

Niedawno na carpe noctem pojawiła się recenzja opowieści niesamowitych Edith Wharton w wersji audio.
Z uwagi iż ukazanie się jej zbiegło się z moim ponownym przeczytaniem tej książki postanowiłem napisać swoją opinię, tym bardziej iż komentarz ze strony głównej CN wydał mi się wyjątkowo nietrafiony.

Zacznijmy jednak od plusów. Autor recenzji chwali wydawnictwo C&t określając je znakomitym, pod czym podpisuje się rękami i nogami. Ciężko znaleźć obecnie innego wydawcę, który by tyle kapitalnej klasyki grozy wydawał.
Kolejny plus to ilustracje przy tytułach opowieści w tomiku.

Więcej pozytywów w podcaście za bardzo nie usłyszałem, więc przejdę do części krytycznej. Łukasz Skura nie widzi wyrafinowania w języku,...

Galfryd | 2017-07-10
Przeczytana: 06 lipca 2017

Edith Wharton , autorka tak znanych powieści, jak „Wiek Niewinności” czy „Ethan Fromme”, pisywała również znakomite, utrzymane trochę w duchu Henry Jamesa (z którym była zaprzyjaźniona) opowiadania niesamowite. Zebrane i wydane w zbiorze „Ghosts”, w 2008 roku wydało nieocenione C&T w swej Bibliotece Grozy.
Opowiadania Wharton to coś więcej niż konwencjonalna groza, to literatura przez wielkie L.
Każda historia – prawie zawsze oparta o pojawienie się tzw. „ducha” (stąd tytuł zbioru), ma swe życie wewnętrzne, świetnie zarysowany kontekst obyczajowy, pogłębioną psychologię postaci. Od strony „zjawiska niesamowitego” nowele te mogą również nieco przypominać krótkie opowiadania Ambrowe Bierce’a, wydane przez C&T w zbiorze „Nadprzyrodzone”, ale jeśli Bierce ledwie opisywał manifestację ducha, to Wharton rozbudowuje każdorazowo pełne napięcia wewnętrznego relacje między bohaterami swych opowiadań. Czytając je można się przenieść do świata amerykańskich wyższych sfer, poznać dławione...

Dociekliwy_Kotek | 2013-03-15
Przeczytana: luty 2013

Szczerze mówiąc, znałam Edith Wharton jako mistrzowską portrecistkę życia towarzyskiego przełomu XIX i XX wieku, zatem sama myśl, że taka autorka mogłaby pisać również opowieści "z dreszczykiem" była dla mnie sporym zaskoczeniem. I muszę też przyznać, że chyba lepiej by było, gdyby Edith Wharton została przy tworzeniu doskonałych opowiadań o nowojorskiej socjecie.
To nie to, że opowiadania z "Duchów i ludzi" są złe. Mają niezwykły, nastrojowy klimat, ale nie straszą - bliżej im do Poego, a i to tylko w atmosferze, niż do prawdziwej grozy. Jeśli porzucić nadzieję na mrożące krew w żyłach puenty, których brak faktycznie może zostawiać poczucie niedosytu, to "Duchy i ludzie" okazują się miłą i relaksującą lekturą. Ale tylko wtedy.

Marta Kilian | 2016-02-15
Przeczytana: 22 września 2015

Świetnie utkane opowieści grozy, takie które opowiada się pod namiotem. Można poczytać w czasie wakacji dla pełnego relaksu lub w listopadowe, długie wieczory. Doskonałe puenty, duża czcionka, ciekawe ilustracje.

wiktoriaschmidt | 2018-04-03
Madsennn | 2018-03-06