Duchy i ludzie

Seria: Biblioteka Grozy
Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller
Ghost stories of Edith Wharton
horror

"Opowiadania Edith Wharton należą do najwspanialszych, najbardziej wyrafinowanych literacko przykładów noweli niesamowitej XX wieku..." ze "Wstępu" do "Duchów i ludzi" Po latach oczekiwań polski przekład opowieści grozy najsłynniejszej obok Mary E. Wilkins Freeman pisarki tego gatunku. Edycja ze specjalnie do niej napisanym wstępem i bibliografią znawcy ghost stories i fantasy Marka S....

ze "Wstępu" do "Duchów i ludzi"

Edycja ze specjalnie do niej napisanym wstępem i bibliografią znawcy ghost stories i fantasy Marka S. Nowowiejskiego.
Jedenaście niesamowitych opowiadań urokliwie zilustrowanych przez Antoniego Sobeckiego.

Kultowa edycja! .

źródło opisu: [C&T, 2008]

Dzięki tej autorce odzyskałam wiarę.Wiarę w to,że potrafią mnie zainteresować krótkie formy narracyjne,bo jak do tej pory opowiadania zawsze mniej mnie pochłaniały.
To oczywiście nie horror tylko opowieści grozy co często zdarza sie mylić i czytelnik oczekuje,że będzie najeżony od strachu podczas lektury.Mnie wciągnął ten "lekki klimacik". Osobiście lubię czasem zapaść się w fotel i.. poczuć lekki dreszczyk.
Zapewne docenić mogą takie treści fani starego dobrego E.A.Poe;)

Angie | 2014-08-04
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

Opowiadania grozy Edith Wharton znałam z przeróżnych antologii opowieści o duchach i zjawach, jakie czytywałam w dzieciństwie. Przez lata wyrobiło się we mnie przeświadczenie, iż jest to jena z nielicznych autorek opowieści niesamowitych, której utwory są niezwykle subtelne i wyrafinowane, zbudowane przede wszystkim w oparciu o psychologizm postaci, ich międzyludzkie relacje oraz tkwiące gdzieś w podświadomości lęki.

Teraz, gdy po latach miałam okazję zapoznać się z jej twórczością niesamowitą raz jeszcze, muszę przyznać, że przeświadczenie, w którym żyłam latami zostało nieco podważone. To znaczy w dalszym ciągu uważam Wharton za mistrzynię psychologicznych niuansów, prawdziwego Henry Jamesa w spódnicy, ale palmę pierwszeństwa w tym gatunku literackim zdecydowanie oddaję Mary E. Wilkins Freeman.

Opowiadania Wharton są w stosunku do nowelek Freeman nieco ociężałe; autorka ma tendencję do rozwlekłości (podobnie jak ja ;)), co oczywiście służy budowaniu napięcia, ale często przy...

maszynistaGrot | 2015-11-04

Kto wie czy pod względem psychologii,wyrafinowania literackiego aby nie najlepszy tomik Biblioteki Grozy?

Edit: Wklejam moją recenzje polemiczną z artykułu na carpe noctem:

=============================

Niedawno na carpe noctem pojawiła się recenzja opowieści niesamowitych Edith Wharton w wersji audio.
Z uwagi iż ukazanie się jej zbiegło się z moim ponownym przeczytaniem tej książki postanowiłem napisać swoją opinię, tym bardziej iż komentarz ze strony głównej CN wydał mi się wyjątkowo nietrafiony.

Zacznijmy jednak od plusów. Autor recenzji chwali wydawnictwo C&t określając je znakomitym, pod czym podpisuje się rękami i nogami. Ciężko znaleźć obecnie innego wydawcę, który by tyle kapitalnej klasyki grozy wydawał.
Kolejny plus to ilustracje przy tytułach opowieści w tomiku.

Więcej pozytywów w podcaście za bardzo nie usłyszałem, więc przejdę do części krytycznej. Łukasz Skura nie widzi wyrafinowania w języku,...

Dociekliwy_Kotek | 2013-03-15
Przeczytana: luty 2013

Szczerze mówiąc, znałam Edith Wharton jako mistrzowską portrecistkę życia towarzyskiego przełomu XIX i XX wieku, zatem sama myśl, że taka autorka mogłaby pisać również opowieści "z dreszczykiem" była dla mnie sporym zaskoczeniem. I muszę też przyznać, że chyba lepiej by było, gdyby Edith Wharton została przy tworzeniu doskonałych opowiadań o nowojorskiej socjecie.
To nie to, że opowiadania z "Duchów i ludzi" są złe. Mają niezwykły, nastrojowy klimat, ale nie straszą - bliżej im do Poego, a i to tylko w atmosferze, niż do prawdziwej grozy. Jeśli porzucić nadzieję na mrożące krew w żyłach puenty, których brak faktycznie może zostawiać poczucie niedosytu, to "Duchy i ludzie" okazują się miłą i relaksującą lekturą. Ale tylko wtedy.

Marta Kilian | 2016-02-15
Przeczytana: 22 września 2015

Świetnie utkane opowieści grozy, takie które opowiada się pod namiotem. Można poczytać w czasie wakacji dla pełnego relaksu lub w listopadowe, długie wieczory. Doskonałe puenty, duża czcionka, ciekawe ilustracje.

Firstlight OftheDay | 2016-11-07
Eeyore | 2016-07-21