Październikowa kraina

Seria: Biblioteka Grozy
Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller
October country
horror

Kultowa edycja ! Tom zatytułowany Mroczny karnawał po dziewięciu latach sam Ray Bradbury wzbogacił o pięć nowych opowieści grozy i zmienił tytuł na Październikową Krainę.

Gdyby wprowadzono podział literackiej grozy według denudatio_pulpae, obejmowałby on dwie kategorie główne: A - groza subtelna i B - flaki, krew, flaki. W tym podziale opowiadania Bradbury'ego tworzą bardzo dobry przykład grozy w wersji A.

Zacznie się bardzo spokojnie mało strasznym opowiadaniem "Karzeł", ale już kolejne - "Następna", na pewno zostanie na dłużej w mojej pamięci. Znajdziemy w nim katakumby, cmentarze, mumie i tym podobne atrakcje, czyli to, co dentystki lubią najbardziej. A przynajmniej ja, żeby nie było generalizowania :)

Kolejnym trafiającym w moje klimaty opowiadaniem jest to pt. "Szkielet". Zastanawialiście się kiedyś nad faktem, że nasze ciało składa się też z twardych, białych kości? Że one gdzieś tam w naszym wnętrzu tkwią? Nie? To może się lepiej nie zastanawiajcie nad tym zbyt głęboko, bo skończycie jak pan Harris.

"Emisariusz" to krótkie opowiadanie, ale jedno z moich ulubionych z tego zbioru. Trudno napisać o nim cokolwiek jednocześnie nie zdradzając...

Immortalon | 2014-10-30
Przeczytana: 30 października 2014

Trudno sobie wyobrazić literaturę science-fiction bez twórczości Raya Bradbury. To właśnie Bradbury był jednym z tych pisarzy, którzy w drugiej połowie ubiegłego wieku wytyczyli ścieżkę temu gatunkowi, wynosząc go na wyżyny i sprawiając, że literatura science-fiction stała się czymś więcej niż tylko i wyłącznie przelewaniem marzeń o odległej przyszłości na kolejne kartki papieru.

Geniusz Bradbury'ego sięgał jednak o wiele dalej niźli można to sobie wyobrazić i nie poruszał się tylko i wyłącznie w sferach science-fiction. Choć zdecydowana większość fanów twórczość tego amerykańskiego pisarza zna go poprzez pryzmat takich dzieł jak Kroniki marsjańskie lub 451 stopni Fahrenheinta, to jednak początki jego pisarskiej przygody sięgają zupełnie innych klimatów.

W 1947 roku światło dzienne ujrzała książka Dark Carnival, stanowiąca literacki debiut Bradbury'ego. Wydana przez legendarne Arkham House, założone przez ikonę literatury i publicystyki - Augusta Derleth'a, Dark Carnival...

Ciacho | 2013-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2013

Zbiór Raya Bradbury'ego, niekwestionowanego mistrza fantastyki naukowej, który to sam we wstępie wspomina, że jest to tylko parę opowiadań grozy z początków jego kariery, zanim na stałe zdecydował się być reprezentantem science fiction. "Październikowa kraina" to opowiadania mroczniejsze, typowo dla horroru, które zostały słusznie wydane razem z Lovecraftem, Blackwoodem, Machenem i innymi klasykami gatunku w świetnej serii Biblioteki Grozy.

Dziewiętnaście tekstów zbioru traktuje m.in. o tym, jak mściwy może być karzeł (Karzeł), jak dokuczliwy szkielet w ciele człowieka (Szkielet), jak ciekawski i zgubny na miejscu wypadku tłum (Zbiegowisko) czy niebezpieczny noworodek (Mały skrytobójca); pokazuje, że nie tylko widzialne może być dla człowieka niebezpieczne, wystarczy tylko podmuch wiatru (Wiatr), czy ścięcie kosą paru źdźbeł zboża, co powoduje gdzieś na świecie natychmiastową śmierć wielu osób jednocześnie (Kosa); daje również wyraz temu, że nawet przyjaciel może nieść za sobą...

Maynard | 2018-02-25
Przeczytana: 18 lutego 2018

Próbowałem w 2011 i książkę sprzedałem
Spróbowałem w 2018 i...poległem.

Niby to klasyk, niby wzór pisarzy wielu, mentor itp, ale ja tego zdzierżyć nie zdołałem.

Język autora jest poplątany, skrawki dialogów chaotyczne, w kilku miejscach łapałem się na tym, że nie wiem o czym czytam a opowiadanie o słoju ze zdeformowanym "cosiem" z klasycznego freakshow rozłożyło mnie na łopatki.

Opowiadania Bradbury'ego to NIE klasyczna groza ani weird-stories ale niespłentowane, dziwne twory literackie, które trącą myszką-gigantem.

Lubie opowiadania, jest to mój literacki konik, ale tym razem to ja przepraszam i wysiadam.

Książki, tym razem, nie sprzedałem. Oddałem do miejscowej biblioteki. Może komuś się spodoba i przeczyta za darmo, bo "Pażdziernikowa kraina" nie jest warta nawet przysłowiowej złotówki.

Johnny_Malini | 2017-11-02
Przeczytana: 28 października 2017

Jako zbiór opowiadań wypada dobrze, naprawdę dobrze. Przede wszystkim każde z nich jest o czymś, jest na nie konkretny pomysł, są po prostu ciekawe. Oczywiście są wśród nich gorsze i lepsze, jednak całościowo zbiór ten jest ponadprzeciętny.

Do straszenia się nada średnio, ale jest idealny na jesienne, długie i ciemne wieczory i noce, do wywołania lekkiego niepokoju, i fascynacji.

Fascynacji opowieścią o pewnym psie, który jest dla pewnego unieruchomionego chłopca wzrokiem, węchem, dotykiem, wszystkim tym czego sam nie może doświadczyć, i o bardzo nietypowym gościu, którego ten pies przyprowadza.
Albo niepokoju powstającego po przeczytaniu historii pewnej farmy, pewnej kosy i pewnego człowieka, który zostaje wybrany do najbardziej niezwykłej pracy, której odpowiedzialność i stawka go przytłaczają, i z każdym jego machnięciem kosy ważą się ludzkie losy.
Albo i fascynacji i niepokoju biorąc udział w najbardziej osobliwym zjeździe rodzinnym, gdzie ożywają i mieszają się stare...

Grot | 2015-11-04

Znajdą się opowiadania wyborne jak "Mały skrytobójca" ale i spotka sie także fatalnego "Czujnego żetona pokerowego" czy coś w tym stylu.

Barcki | 2017-01-28

Piękna sprawa z tym C&T, tyle radości w mój szary żywot wnosi. Fajnie, że jest choć jeden wydawca na polskim rynku, który w kwestii powieści grozy potrafi sięgnąć poza Kinga, Koontza i Mastertona (no i Lovecrafta ale akurat regularne molestowanie Lovecrafta przez wydawców popieram i popierać będę zawsze bo „Miszcza” nigdy za wiele). Wziąłem już kilka nazwisk sygnowanych logiem C&T na warsztat i muszę przyznać, że nawet jeśli nie wszystko ze stajni Pawła Marszałka jest godne miana arcydzieła, to w najgorszym przypadku możemy mówić o naprawdę solidnej literaturze.
Tym razem wziąłem się za bary z Panem Bradburym i jego „Październikową krainą” i muszę przyznać, że to całkiem imponujący zbiorek, który odrobinę odstaje stylistycznie od tradycyjnych ghost stories spod bandery C&T. Bradbury ma naprawdę spory rozrzut jeśli chodzi o tematykę swoich opowiadań a i wyobraźni można mu pozazdrościć. Mamy tutaj istoty nadprzyrodzone („Wuj Einar”, „Rodzinny zjazd”, „Lokator z piętra”),...

Noemi | 2014-02-19
Na półkach: Przeczytane, 2014

Nie zachwyciło, choć nie jest źle. Widać, że to pierwsze poważniejsze próby literackie Raya.
W tekstach można doszukać się pewnych wskazówek odnośnie kierunku, jaki obierze autor później i stylu, jakim zasłynie, ale... było za mało mrocznie, za mało mgliście i za mało poetycko, jak na Bradbury'ego.
Tym, którzy dopiero zaczynają przygodę z autorem, raczej poleciłabym na początek jego opowiadania marsjańskie (właściwie w dowolnej kolejności) lub F451. Tutaj kierowanie się chronologią jest niespecjalnie dobrym pomysłem, bo pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, a odczuwalny w "Październikowej krainie" klimat wyjęty żywcem z pulp magazine niekoniecznie może przypaść każdemu do gustu.

uhuhu | 2016-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2016

Polecę patosem: to jeden z najpiękniejszych zbiorów opowiadań, jakie w życiu czytałem. Uwielbiam poetyckość języka Bradbury'ego, do tego dołóżmy niesamowite pomysły fabularne i oto coś przepięknego. Z całą pewnością jeszcze niejeden raz wrócę do "Październikowej krainy". Dodaję do ulubionych.

kipog | 2013-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2013

Strasznie slabe - pomysly są, ale starczało by to na jednostronne opowiastki. Jedynie ostatnie opowiadanie jest ciekawe. Moze jeszcze "Kosa". Ale dla dwóch tekstów nie warto. Straszne lanie wody.