Książka Roku 2018

Tunele. Głębiej

Cykl: Tunele (tom 2)
Wydawnictwo: Wilga
7,25 (2028 ocen i 115 opinii) Zobacz oceny

To kontynuacja mrożących krew w żyłach przygód Willa i Chestera. Chłopcy docierają do Głębi, gdzie czekają ich nowe, dramatyczne wyzwania. Walcząc o przetrwanie w ciemnościach Wielkiej Równiny, odkrywają przerażający spisek Styksów, który jest wymierzony przeciwko światu Górnoziemców.

onika | 2013-10-19
Przeczytana: październik 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pierwszy tom "Tuneli" zainteresował mnie, ale nie zachwycił jakoś specjalnie. Byłam zaskoczona mroczną atmosferą powieści i zaciekawiona historią Kolonii. Społeczność żyjąca głęboko pod Ziemią, o której prawie nikt z Górnoziemców nie wie, w dodatku rządzona przez polityczno-religijną sektę Styksów - tak, tkwi w tym ogromny potencjał.

Drugi tom "Tuneli" po prostu mnie porwał! Will z Calem i Chesterem dostali się pociągiem górników do Głębi. Chcą odszukać przybranego ojca Willa, doktora Burrowsa, ale nie mają pojęcia gdzie go szukać, w dodatku Styksowie czyhają na ich życie, a sama w sobie Wielka Równina bezpieczna nie jest. Dobrze, że chłopcy trafiają pod opiekę Drake'a i Elliott (wreszcie jakieś pozytywne postaci!).

Równolegle z przygodami Willa, Cala i Chestera śledzimy losy Sary Jerome - matki Cala i Willa, oraz doktora Burrowsa. Wątek Sary jest po prostu rewelacyjny! Wreszcie dokładnie dowiadujemy się, dlaczego i jak kobieta uciekła z Kolonii, jak to się stało, że zabrała ze...

Nozomi | 2015-08-15

Autorzy zrobili mi świństwo, pod koniec drugiego tomu zabijając mojego ulubionego bohatera. Takich rzeczy nie wybaczam, więc na tym kończę lekturę serii.

books_maze | 2015-10-30

Bardzo dawno przeczytana przeze mnie pozycja, wybrałem ją spośród wielu na półkach sklepu. Dlaczego ? Najprawdopodobniej przez ciekawy tytuł i zachęcającą okładkę, jak zwykle się nie pomyliłem.

Pełna akcji, trzymająca w napięciu, autorzy kreują naprawdę ciekawy świat w który nas zabierają.

Czytałem tę książkę już jakiś czas temu ale do teraz pamiętam obrazy tego świat które sobie wyobraziłem, nie miałem czegoś takiego odnośnie innych książek które już dawno leżą u mnie na półce.
Nie przepadam za obszernymi opisami przedmiotów, natury itp. lecz tutaj jest to nieistotne ponieważ są tak ciekawie napisane że nie sposób się oderwać. Opisy dotyczą zupełnie abstrakcyjnych rzeczy dlatego dobrze się je czyta.

Całokształt zaskakujący, ciekawy. Dla mnie ta pozycja jest dziełem skończonym, pozostałe jej części tak samo świetne, stanowią jedną spójną, zaskakującą, pełną akcji, historie która odbywa się tuż pod powierzchnią ;)
Polecam się zagłębić ;)

Annalynne | 2011-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2011

Często zdarza mi narzekać, że w książce autorzy skupiają się tylko na jednym bohaterze, a pomijają inne, ciekawe postacie. Ale tutaj, kiedy na raz śledzę trzy różne historie, które wreszcie mają się połączyć, zaczynam się irytować. Śledzę Sarę, matkę Willa i Cala, a za chwilę, po kilku stronach znowu pojawia się Will, Cal, Chester. Jednak już w trzecim rozdziale wita mnie doktor Burrows. Namieszane wszystko, chociaż możliwość poznawania tych wszystkich osób jest przyjemna.
Kolejnym, działającym na niekorzyść książki faktem, było ciągłe wyróżnienie słów. Ja rozumiem, że autorzy chcieli podkreślić ich ważność, ale było tego aż nazbyt dużo.
Fabuła jest ciekawa, jednak objętość przeraża. Bo ile można gadać o Głębi? Okazuje się, że można wiele i to w ciekawy sposób.
Szoku doznałam trzy razy. Raz, kiedy Will, Chester i Cal byli w jaskini, dwa, kiedy Elliott, Cal i Drake zostali przyłapani przez Graniczników. To były dwa kulminacyjne momenty, które wywarły na mnie naprawdę wielkie...

Lenka | 2016-06-25
Przeczytana: 24 czerwca 2016

Pierwszy tom z serii, jak się okazało czytałam dawno temu bo na przełomie listopada i grudnia 2014 roku, więc nie dziwię się, że szczegółów nie pamiętałam. Przed napisaniem tych paru słów o drugim tomie zapoznałam się z tym, co napisałam wcześniej o pierwszym tomie, a czytając drugi tom, musiałam też trochę przekartkować pierwszy tom, bo tak jak wspomniałam wcześniej dokładnie wszystkiego nie pamiętałam, ale mimo to uważam, ze drugi tom jest lepszy od pierwszego, choć według mnie nadał jest zdecydowanie za długi i są pewne fragmenty, których bym się pozbyła, bo wydawały mnie się zbędne, chyba, że będą miały swoją kontynuację w kolejnych tomach, ale nie mam pojęcia kiedy sięgnę po kolejny tom, bo skoro pomiędzy przeczytaniem 1 tomu a przeczytaniem 2, minęło tak wiele czasu, to ciekawe co będzie z tomem 3. Czas pokaże. O treści nie będę pisać zbyt wiele, ale według mnie ten tom jest zdecydowanie mroczniejszy niż pierwszy, ale to nie oznacza, że gorszy. To dalsze losy Willa, Chestera...

Vilsa | 2018-08-15
Na półkach: 2018, Posiadamy, Przeczytane
Przeczytana: 15 sierpnia 2018

Nie wiem właściwie jak ocenić tę książkę... Mam wrażenie, że wszystko, co się w niej zawiera, jest kompletnie pozbawione jakiejkolwiek nadziei. Autorzy grają sobie na okrucieństwie, śmierci jak na cymbałkach. Po takich wydarzeniach, jakie spotkały naszych bohaterów, chyba położyłabym się gdzieś w tych obskurnych tunelach i czekała na śmierć, bo miałabym już naprawdę dość takiej tułaczki bez cienia szczęścia. Jest mi po prostu przykro. Wątek Sary Jerome - ciekawy do pewnego momentu. Kiedy uwierzyła Styksom, ja nie uwierzyłam w nią. Jakim cudem kobieta, która tak dobrze poznała Styksów, ich brutalność i okropne metody działania, była skłonna tak szybko uwierzyć w ich kłamstwa?
Wątek ojca Willa - jak majaczenie osoby chorej psychicznie. Ma za nic rodzinę, której nie widział tyle czasu, jakimś cudem unika wszelkich kłopotów i zachwyca się światem, w którym dzieją się przecież tak straszne rzeczy. A najgorsze jest to, że Will tak w niego wierzy, tak tęskni i szuka w nim rozwiązania...

chabrowaczytelniczka | 2011-06-14
Przeczytana: 27 maja 2011

Drugi tom Światowego Bestsellera- jak czytamy na okładce. Czy jest tak naprawdę? Tym razem Will, Chester i Cal nadal wędrują. I tak przez całą książkę, która nawiasem mówiąc jest o grubo ponad 100 stron większa od poprzedniej części. Cały czas takie podróżowanie trochę nudzi. Na szczęście równolegle z przygodami Willa obserwowaliśmy też Sarę- czytanie o jej psychice i manipulacjach Styksów było wspaniałe, doktora Burrowsa- wtedy mogliśmy poczytać trochę o badaniach archeologicznych i panią Burrows- dzięki niej wiedzieliśmy co dzieje się w Górnoziemu, czyli inaczej naszym świecie. Bez tych wszystkich osób książka wiałaby nudą. Na szczęście na koniec wydarzenia przyspieszały, a zakończenie było zdumiewające. Dobrym posunięciem było też wprowadzenie nowych bohaterów: Draka i Elliott, których bardzo polubiłam zwłaszcza mężczyznę. Dzięki nim mogliśmy poczytać o wspaniałych potyczkach ze Styksami. Język znowu bardzo przystępny. Literówek zbyt wiele nie było. Okładka ujdzie, wcześniejsza...

Ania | 2011-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2011

Po przeczytaniu pierwszej części Tuneli postanowiłam również przeczytać kontynuację powieści. Nie zawiodłam się. Chociaż książka jest dosyć gruba, co czasami czytelników odciąga mogę wszystkim niepewnym osobom powiedzieć, że warto. Pierwsza część podobała mi się, lecz nie powiedziałabym, że książka jest "numerem jeden". Podejrzewałam, że to dopiero taki początek, gdzie autorzy dopiero potem chcą bardziej rozwinąć akcję. I tak też się stało.

Will i Chester odkryli świat znajdujący się pod ziemią. Świat, w którym czeka na nich wiele niebezpieczeństw. Ze strony Styksów, ale i także nieznanego im zupełnie świata. Chłopcy muszą zmierzyć się z niezbadaną dotąd Głębią. Razem z bratem Willa - Calem, a także dwójką napotkanych w Głębi przyjaciół - Elliot i Drake'iem. Chłopcy odkryją spisek wymierzony przez Styksów na Górnoziemców. Co spotka ich w nieznanym świecie? Czy Will odnajdzie swojego ojca? Czy uda im się zaradzić zbliżającej się zagładzie Górnoziemców?

Jestem zachwycona tą...

Z tą książką nie poszło mi tak łatwo, jak z częścią poprzednią, a zasługą tego była bardzo duża liczba stron oraz fragmenty, które wydawały mi się nudne. Całokształt jednak wypadł bardzo przyzwoicie.
Dalsze przygody Cala, Willa i Elliott czasem przyprawiają o gęsią skórkę i są iście niebezpieczne. Trzeba przyznać, że autorzy mieli szerokie pojęcie o tym, co tworzą i przygotowali się do tego ze szczegółami. Żeby pisać przez 600 stron o tunelach i nie stać się nudnym i przewidywalnym – po prostu trzeba potrafić. Bardzo podobała mi się postawa Elliott i jej niezwykle bystre myślenie, które uratowało głównych bohaterów z wielu opresji. I książka z każdą stroną pokazuje, że nie należy wierzyć w każde jej pierwsze słowo. Okazać się może bowiem często, że prawda jest inna, należy jedynie do niej dotrzeć, poprzez czytanie.
Polecam ogromnie dla każdego czytelnika lubującego się architekturą czy...

aktorka246 | 2013-10-09
Na półkach: Nie kupować, Przeczytane

Mogę z całą pewnością powiedzieć że ta częś jest o wiele lepsza niż pierwsza.Poznajemy więcej tajemnic tego świata oraz co mnie uszęśliwiło przawdziwą matke Will i Sare.Poznajemy także dwie nowe postacie Drake i Eliott.Drake pokochałam jedna znajfajniejszych postaci a o Elliott niestety moła się dowiadujemy bo jest to dziewczyna bardzo skryta i nie ma dobrego kontaktu z Willem.Dobre jest to że po pewnej sytuacji Cal który mnie strasznie denerwował przestał i nawet go polubiłam.Poznajemy także spisek styksów nanasz świat .Tylko nie wiem ale może nie zauważyłam w pierszej części ale nie objaśnienia kim są koprolici.
Serdecznie polecam