Szkoła bardów

Tłumaczenie: Grzegorz Komerski
Cykl: Morze Trolli (tom 3)
Wydawnictwo: Jaguar
The Islands of the Blessed
fantasy
Maeg

Ostatnia część niezwykłej, napisanej przepięknym językiem trylogii przywołującej do życia prastare nordyckie mity i legendy. Niezwykła wyprawa do krainy zapomnianych już wierzeń, do świata syren, hobgoblinów, trolli i elfów. Uczeń barda, Jack, i jego przyjaciółka, wojowniczka Thorgil, przeżyli razem wiele przygód. Odwiedzili Jotunheim – tajemniczą krainę Trolli, widzieli podtrzymujące cały...

Uczeń barda, Jack, i jego przyjaciółka, wojowniczka Thorgil, przeżyli razem wiele przygód. Odwiedzili Jotunheim – tajemniczą krainę Trolli, widzieli podtrzymujące cały świat drzewo – Ygdrassila, zeszli do podziemnego świata elfów. Od ich ostatniej wędrówki minął już rok. Życie w rodzinnej wiosce Jacka płynie spokojnie, wyznaczane przez rytm natury. Wszystko zmienia się w dniu, gdy ktoś pochopnie uderza w magiczny dzwon... Dźwięk sprowadza z zaświatów niepożądanego gościa – śmiertelnie niebezpiecznego ducha syreny, która zginęła z ludzkich rąk. Niezwykła istota nie może zaznać spokoju i pragnie jednego – zemsty.

Bard postanawia, że mieszkańcy wioski muszą wziąć sprawy w swoje ręce i naprawić wyrządzoną zjawie krzywdę. Jack i Thorgil pod wodzą swego mentora raz jeszcze wyruszają na pełną niebezpieczeństw misję. Tym razem los zawiedzie ich do Podmorskiej Krainy – ojczyzny syren i morskich wiedźm. Na drodze śmiałków stanie wiele przeszkód, jednak Jack i Thorgil mogą liczyć na pomoc nie tylko wiernych wikingów, ale również innych istot – półtrolli, królów, kapłanów... Bohaterowie nie przeczuwają nawet, że wypełniając zadanie, mogą zyskać coś więcej, niż spokój wioski.

źródło opisu: [Wydawnictwo Jaguar, 2010]

aredhela | 2016-08-05
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 31 lipca 2016

Dobre zakończenie serii, z szansą na ciąg dalszy ;) Tym razem razem z bohaterami poznajemy podwodny świat morza oddzielającego Brytanię i Skandynawię. Czytelnik poznaje kolejne ciekawostki dotyczące dawnych wierzeń - dla mnie osobiście zaskoczeniem był opis syren. Młodzi bohaterowie dojrzewają, zmieniają się, przeglądają swoje światopoglądy i dokonują wyborów. W całej serii podoba mi się mocny akcent na to, że nic nie jest czarno-białe, że człowiek ma w sobie wiele odcieni.
Polecam :)

Reichan | 2013-05-12
Przeczytana: 12 maja 2013

Książka ciekawa, historia w niej opowiedziana była jedną z najciekawszych z całej trylogii. Legendy i mity w tej książce są na porządku dziennym co zdecydowanie nadaje jej klimat fantasy czego w wielu innych książkach brakuje. Nie wystarczy bohatera obdarzyć nadprzyrodzonymi mocami, wcisnąć miecz w dłoń, dodać grupę przyjaciół i wysłać do lasu. Trzeba jeszcze stworzyć historię opartą na ciekawych wydarzeniach, zdecydowanie legendy i mity tworzą dobre podwaliny pod powieść fantasy.

Akcja toczy się powoli ale na poziomie, który zadowoli większość czytelników. Wraz z Jack'iem wyruszamy w kolejną przygodę, która w czasie trwania komplikuje się. Tym razem Jack do pomocy prócz Thorgil ma swojego Mistrza oraz Ludzi Północy. Włączenie Barda do wydarzeń bardzo mnie ucieszyło, ponieważ w poprzednich częściach pomimo iż gra tu jedne z pierwszych skrzypiec był od przygód odsuwany na dalszy plan. Smoczy Język jest tutaj najciekawszą postacią i zdecydowanie umieszczenie go w wirze wydarzeń...

Grafogirl | 2011-08-18
Przeczytana: 17 sierpnia 2011

Zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda podwodne królestwo? Jak żyją jego mieszkańcy? Do czego może doprowadzić złość i żal draugra oraz ludzkie okrucieństwo?

Aby uzyskać ciekawe odpowiedzi na te pytania, należy ich szukać w ostatniej już części przygód Jacka – "Szkole Bardów" autorstwa Nancy Farmer – amerykańskiej pisarki książek fantasy, laureatki nagrody Newbery, w Polsce niestety nie cieszącej się sławą. To już moje trzecie spotkanie z jej książkami. "Morze Trolli" oraz "Dziki ogień" wywarły na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Otrzymałam od nich pełno emocji, wartką akcję, barwne opisy i wspaniałych bohaterów, więc z dużym entuzjazmem zabrałam się za trzecią część.

Wioskę Jacka, ucznia barda, nawiedza okropny draugr, atakujący niewinne stworzenia, aby pomścić dawną krzywdę. Potwór stanowi śmiertelne zagrożenie dla mieszkańców, także dla rodziny bohatera. Z tego powodu Jack oraz Thorgill wyruszają na kolejną wyprawę. Tym razem będzie towarzyszył im także bard. Ich misją jest...

casia | 2016-08-03
Przeczytana: 29 lipca 2016

Książka jest dobra.
Czy to dlatego że już przywykłam do zwrotów akcji w trylogii, czy też jest trochę słabsza niż poprzedniczki. Nie: bardzo dobra, ale solidnie, rzemieślniczo dobra.
Oczywiście że pochłonęłam ją szybko i wciągnęła mnie swoim klimatem, jednak całkiem subiektywnie, druga część... ostatnia ćwiartka?... są słabsze i nie do końca przypadły mi do gustu. Chyba po prostu trochę za dużo się tam dzieje, za szybko i trochę przewidywalnie.
Tak podsumowując?
Polecam mimo wszytko, ale nie spodziewajcie się trzęsienia ziemi, trochę już to wszystko znamy, choć nie do końca ;)
I jak najbardziej mam nadzieję na jakiś ciąg dalszy, bo mimo wszystko trudno rozstać się z mglistym i surowym światem Nancy Farmer...

Scylla | 2013-07-15

Nie pamiętam dokładnie. Było co prawda, coś o syrenach, dzikim gonie, o Ethne żyjącej w klasztorze, zarazie, czy czymś tam. Z tego wszystkiego wiem, że zakończenie było koszmarne, tajemnicze i w życiu jeszcze nie czytałam takiej ściemy.

Z doświadczenia wiem, że skoro nie pamiętam zbyt dużo, to znaczy, że raczej bym jej nikomu nie poleciła. Wcześniejsza część dużo lepsza.

Marcin | 2013-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2013

Czytając pierwszą część miałem mieszane uczucia odnośnie tej serii... Z czasem rozdział za rozdziałem, książka jest coraz ciekawsze. Sposób w jaki jest ukazany świat bardzo przyjemnie się odbiera... Zakończenia zaskakujące, pozostawia furtkę na dalsze losy Jacka i Thorgil, lecz czy ewentualne kolejne losy bohaterów mogłyby być tak interesujące?

radomir | 2016-10-09
Przeczytana: 09 października 2016

Zakończenie powieści i zarazem trylogii jakoś mi niezbyt pasuje do tych wszystkich niebezpieczeństw, jakie Jack i Thorgil przeżywali po drodze. Niby cały czas było to wspominane, ale dla mnie końcówka jest trochę przesłodzona, cały ten opis zbyt idylliczny.

Karomila | 2016-07-13
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Piękna i wzruszająca, najlepsza pozycja z cyklu.

Lirienne Tasartir | 2013-07-24
Przeczytana: 26 sierpnia 2013

Super zakończenie ówczesnej trylogii.

Loli | 2012-05-13

Szkoda, że to już koniec strasznie mis ie podobało. ;(