rozwiń zwiń

Literatura dzięcięca i poradniki – najlepsze propozycje na majówkę

LubimyCzytać LubimyCzytać
28.04.2023

Przyszła pora na majówkowe rekomendacje dla dzieci i młodzieży oraz dla tych, którzy nawet podczas wolnych dni dbają o samorozwój i sięgają po poradniki. Wybraliśmy dla Was kilka interesujących propozycji, zapraszamy do przejrzenia- i koniecznie dajcie znać, czy skorzystaliście z naszych inspiracji!

Literatura dzięcięca i poradniki – najlepsze propozycje na majówkę

To już ostatni z serii artykułów zawierających literackie rekomendacje na majówkę. Przedstawiliśmy już nasze propozycje z gatunku fantastyki i kryminału, mieliście okazje zobaczyć jakie tytuły polecamy jeśli chodzi o prozę i powieść obyczajową. Dzisiaj czas wybrać lektury dla naszych pociech i wyposażyć się w dobrą pozycję z literatury faktu czy książkę popularnonaukową.

Literatura dziecięca i młodzieżowa - książki na majówkę

„Pola na rowerze” Gabriela Rzepecka-Weiss (wyd. Dwukropek)

Bardzo wypatrywałam premiery tej książki, bo w tym roku wielkanocny zajączek postanowił zainwestować w rowery. Takie poważne, bez dodatkowych kółek. Do tej pory nauka jazdy szła nam bardzo opornie, chcemy więc poświęcić się temu bez reszty i czekamy aż „świat zazieleni się na śmierć”, by ruszyć w drogę. A jak wiadomo, praktyka czyni mistrza, ale dobrze jest mieć solidne podstawy teoretyczne. Pola jeszcze nigdy nas nie zawiodła!

Dziewczynka chciałaby wybrać się na Rodzinny Piknik Rowerowy, ale zanim się tam uda, musi poznać Kodeks Rowerzysty. I chociaż zasad jest sporo, a rower czasem nie chce z nią współpracować, rezolutna kilkulatka nie zraża się leżeniem plackiem na ziemi czy pierwszymi zadrapaniami – Poli nie brak wytrwałości. Czy uda jej się przyswoić wszystkie zasady przed piknikiem?

W naszej rodzinie historie o Poli są absolutnym hitem. Dziewczynka jest rozsądna, jej rodzice empatyczni, a Króliś uroczy. Kolorowe, duże ilustracje nas zachwycają, a rymowane zasady powtarzamy przy każdej nadarzającej się ku temu okazji. Nie da się ukryć, że jesteśmy nieoficjalnymi ambasadorami tych książek i polecamy je każdemu, kto tylko chce nas słuchać.

„Pola na rowerze” to kolejna część przygód dziewczynki, porusza ważne tematy w sposób przystępny i zabawny. Naprawdę miło spędza się z nią czas. Kto wie, może kolejne miesiące staną pod znakiem rodzinnych wycieczek rowerowych?

„Kłopoty? Są koty!” Marcin Przewoźniak (wyd. Zielona Sowa)

To książka z pazurem! Zanim zawołasz „,kici-kici!”,, upewnij się, z kim masz do czynienia...

Koty z ulicy Kląskającej nie mają łatwego życia. Gawronisko chce im zabrać ulubionego śledzia, papuga stawia na nogi wszystkie służby mundurowe, kot premiera organizuje wybory i podstępnie przejmuje władzę na podwórku, w rodzinnej bezpiecznej piwnicy pojawia się tygrys, nocą atakuje armia morderczych myszy... aha, i jeszcze ten sąsiad, właściciel azjatyckiego baru, który każdego dnia chce je upolować i przerobić na sajgonki... Na szczęście koty zmykają własnymi drogami i zawsze spadają na cztery łapy.

Uwaga! Te koty są sympatyczne i niezależne, ale także wredne i złośliwe. Z całą pewnością nie są też grzeczne!

„Pechowo się składa. Tomasz Niefart” Kasia Keller (wyd. Zielona Sowa)

Nazywam się Niefart. Tomasz Niefart. Ktoś, kto tak się nazywa nie ma w życiu żadnych szans. Powtarzam: żadnych!

„,Pechowo się składa”, to już piąty tom przezabawnej serii o perypetiach feralnego Tomasza! Myślisz, że to ty masz czasem wielkiego pecha? Przeczytaj historie z życia Tomka i przekonaj się, że może być gorzej... Będziesz kibicować tytułowemu bohaterowi zarówno w szkole i w domu, jak i podczas jego spotkań z przyjaciółmi. Wszystkie przygody łączy wspólny mianownik - są totalną porażką Tomka. Chłopiec, jak typowy nastolatek, odbiera każde niepowodzenie jako koniec świata i śmierć towarzyską. Przekonaj się, czy rzeczywiście tak jest.

„O dziewczynce, która wpadła w baśń” Ben Miller (wyd. Wilga)

Lana uwielbia niezwykłe opowieści. Zwłaszcza te, które wymyśla razem z bratem, Harrisonem, w trakcie wspólnych gier i zabaw. Gdy jednak Harrison dochodzi do wniosku, że jest już za duży, by spędzać czas z młodszą siostrą, dziewczynce zaczynają dokuczać samotność i nuda. Wszystko się zmienia, gdy w dziwacznym nowym supermarkecie, który nagle pojawił się w ich wiosce, Lana odkrywa portal do baśniowego świata! Jednak zamiast bajek o szczęśliwych zakończeniach czekają tam na nią mroczne i pełne niebezpieczeństw opowieści, których bohaterowie potrzebują pomocy, by pokonać złą wiedźmę. Lana wie, że nie poradzi sobie sama z tym zadaniem. Czy uda się jej przekonać Harrisona, aby znowu uwierzył w baśnie i dołączył do niej, nim będzie za późno?

„O dziewczynce, która wpadła w baśń”, to bestsellerowa powieść Bena Millera o potędze wyobraźni, która zachwyci czytelników pełną przygód fabułą i pięknymi ilustracjami.

Cykl: „Tunele” Roderick GordonBrian Williams (wyd. Wilga)

To kontynuacja mrożących krew w żyłach przygód Willa i Chestera.

Chłopcy docierają do Głębi, gdzie czekają ich nowe, dramatyczne wyzwania.

Walcząc o przetrwanie w ciemnościach Wielkiej Równiny, odkrywają przerażający spisek Styksów, który jest wymierzony przeciwko światu Górnoziemców.

Cykl: „Pięć Królestw”  Brandon Mull (wyd. Wilga)

Cole Randolph wciąż nie może uwierzyć, jak bardzo jego życie stanęło na głowie. Uwięziony w dziwnym świecie daleko od domu, odnalazł swego przyjaciela Daltona i przetrwał wizytę w dwóch królestwach Obrzeży, ale nic nie przygotowało go na magnetyczne szosy Zeropolis i roboty, które polują na zbiegów.

Rząd Zeropolis, kierowany przez Abrama Trencha, wykorzystuje zaawansowaną technologię, aby kontrolować obywateli. Na szczęście tamtejszy ruch oporu wspierają Strażnicy Kryształów – grupa buntowników dysponujących niezwykłym uzbrojeniem. Cole i Dalton, uciekając przed tajną policją najwyższego króla, próbują znaleźć resztę zaginionych przyjaciół i pomóc Mirze w odnalezieniu kolejnej siostry, Konstancji. Gdy jednak wrogowie bezlitośnie rozmontowują ruch oporu, Cole ma coraz mniej czasu na obnażenie tajemnic zeropolitańskiego rządu i odkrycie, kto pomógł najwyższemu królowi wykraść moce córkom.

Trzecia część pięciotomowej serii, o której sam autor mówi, że najbardziej przypomina bestsellerowy Baśniobór. I jest co najmniej tak samo genialna!

Seria: „Młodzi przyrodnicy” Patrycja Zarawska (wyd. Wilga)

Rozszerzenie podstawowej serii Młodzi Przyrodnicy. W książce znalazły się opisy kilkudziesięciu gatunków owadów, które można spotkać w Polsce. Podzielono je na kategorie: motyle, chrząszcze, pluskwiaki, ważki, jętki, chruściki, złotooki, muchówki, błonkoskrzydłe i prostoskrzydłe, które oznaczono kolorami dla łatwiejszej nawigacji. Każdego owada szczegółowo scharakteryzowano: opisano wielkość, wygląd i zwyczaje, typowe siedliska oraz miesiące, w które można go zaobserwować. Do informacji dodano obrazowe piktogramy. Oprócz starannie dobranych faktów w książce znalazły się również ciekawostki dotyczące poszczególnych gatunków, a także informacje ogólne o owadach, np. po czym rozpoznać owada i jak wygląda cykl życiowy różnych owadów.

Tekst wzbogacono pięknymi, realistycznymi ilustracjami oraz słowniczkiem ważnych pojęć.

„The Agathas. Śledztwo w Castle Cove” Kathleen GlasgowLiz Lawson (wyd. Books4YA)

Poznaj Castle Cove - miasteczko niewyjaśnionych zniknięć i sekretów… Co zrobiłaby Agatha Christie? Takie pytanie zadała sobie Alice Ogilvie zeszłego lata, kiedy rzucił ją Steve, gwiazda koszykówki. Potem Alice zniknęła. To, dokąd poszła podczas swojej pięciodniowej nieobecności, jest tajemnicą w Castle Cove. Teraz zniknęła kolejna dziewczyna Steve’a: Brooke Donovan. I tym razem nie zanosi się na to, by Brooke miała wrócić… Policja jest przekonana, że to Steve stoi za zniknięciem, ale Alice nie jest tego taka pewna, a mając po swojej stronie Iris, swoją korepetytorkę, może uda jej się udowodnić swoją teorię. Policja ignoruje wiele wskazówek, a lista podejrzanych jest długa. Jasne jest tylko to, że wszystko jest wielką tajemnicą; Agatha Christie nigdy by tego nie zignorowała. Tylko że Alice i Iris nie mają pojęcia, jak wiele skrywa miasteczko Castle Cove… ani w jak wielkie niebezpieczeństwo mogą się wpakować…

„When We Were Them” Laura Taylor Namey (wyd. Wydawnictwo Lekkie)

Willa, Luz i Britton były najbliższymi przyjaciółkami od dzieciństwa. Wydawało się, że nic nie może zniszczyć tej przyjaźni. A jednak wszystko zmieniła wielka miłość. I jeszcze większa tragedia.

W tym tygodniu zakończą swoją przygodę ze szkołą średnią. Razem łatwiej byłoby pokonać obawę przed jutrem, odpowiedzieć sobie na pytania o przyszłość. Ale jedna samolubna decyzja sprawia, że Willa zostaje z pudełkiem wspomnień, wypełnionym symbolami ich siostrzeństwa. I myślą, że nic już nie będzie jak dawniej, bo nie da się naprawić złamanego serca, zapomnieć o naruszonej intymności i wybaczyć podłego kłamstwa. Dorośli wszystko tylko komplikują, nikt już nie może na nikogo liczyć.

A gdy brzydka prawda wychodzi na jaw, Willa musi dzielnie zmierzyć się z przeszłością.

Książki popularnonaukowe i poradniki

„Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych” Christel Petitcollin (wyd. Feeria)

• Za dużo myślę.
• Moi bliscy mówią, że jestem zakręcona i że zadaję sobie za dużo pytań.
• W mojej głowie stale coś się kłębi – czasem marzę o tym, żeby wcisnąć wyłącznik umysłu.
• Mam wrażenie, że jestem z innej planety.
• Nie mogę sobie znaleźć miejsca.
• Czuję się niezrozumiany.

Czy chociaż jedno z tych zdań opisuje właśnie ciebie? Jeśli tak, prawdopodobnie rozpoznasz się w profilu osoby nadwydajnej mentalnie. Cóż, bycie nadwydajnym bywa naprawdę męczące, ale twój mózg – właśnie ten, który myśli zbyt wiele – to prawdziwy skarb. Jego subtelność, złożoność i szybkość, z jaką działa, są naprawdę zdumiewające, a pod względem mocy można go porównać z silnikiem Formuły 1!
Ale bolid wyścigowy nie jest zwykłym samochodem. Gdy prowadzi go jakiś niezdara, może się okazać kruchy i niebezpieczny. Potrzebuje kierowcy najwyższej klasy i toru na swoją miarę, by wykorzystać swój potencjał.

Do tej pory to mózg wiódł cię po wertepach. Czas jednak, abyś przejął stery, i to już od dziś. Dzięki tej książce nauczysz się wykorzystywać niezwykłe możliwości swojego umysłu, który do tej pory wydawał się nie do ogarnięcia! A do tego poczujesz ulgę i wreszcie odetchniesz pełną piersią, akceptując siebie i swój fantastyczny umysł.

„Partnerstwo bliskości. Jak teoria więzi pomoże ci stworzyć szczęśliwy związek” Rachel HellerAmir Levine (wyd. Feeria)

Jak to jest, że niektórzy potrafią stworzyć stabilny i zdrowy związek, a inni w relacji z bliską osobą walczą o każdy dzień?

Angażujesz się nadmiernie w każdy związek i martwisz się, że nikt nie zdoła cię pokochać? A może bycie w związku kojarzy ci się z utratą siły i niezależności?

Są dziedziny nauki, które na podstawie rozmaitych analiz mówią nam, co mamy jeść, jak ćwiczyć i jak długo spać. Dlaczego by więc nie wykorzystać badań naukowych w celu naprawy bądź ulepszenia naszych związków? W swojej przełomowej książce psychiatra i neurolog Amir Levine wraz z psycholożką Rachel Heller wskazują, jak znaleźć i pielęgnować romantyczną relację, korzystając z teorii więzi – nauki o relacjach. Teoria ta pokazuje, jaki wpływ na dorosłego człowieka miały jego wczesne relacje z rodzicami lub opiekunami (ale nie tylko) oraz że ludzka potrzeba bycia w bliskim kontakcie z drugim człowiekiem jest zapisana w naszych genach. Relacja z bliską osobą jest nam niezbędna do przetrwania.

Dzięki tej książce rozpoznasz swój styl przywiązania i zyskasz szósty zmysł, który podpowie ci, jakiego partnera wybrać, a jeśli już jesteś w związku, dowiesz się, jak pozytywnie wpłynąć na swoją relację. Zrozumiesz, jakie myśli i uczucia blokują cię przed bliskością bądź do niej skłaniają. Nauczysz się budować silne i zdrowe relacje dające satysfakcję i poczucie szczęścia tobie i partnerowi/partnerce, a partnerstwo bliskości stanie się twoim atlasem drogowym.

„Odpowiedzi na wszystkie pytania. 200 infografik objaśniających świat” Rob OrchardChristian Tate, Marcus Webb (wyd. Dom Wydawniczy Rebis)

Która książka jest bestsellerem wszech czasów?
Kto jest najlepszym lekkoatletą?
Dlaczego w morzach jest tyle ryb?
Ilu ludzi było dotąd w kosmosie?

Odpowiedzi na wszystkie pytania obejmują 200 fascynujących zagadnień objaśnionych z wykorzystaniem atrakcyjnych i przejrzystych infografik. Mogą was one zaskoczyć, ale dostarczą też sporej dawki wiedzy i rozrywki.

Dzięki stworzonym przez zespół nagradzanego kwartalnika „DelayedGratification” wizualizacjom inaczej spojrzycie na świat – dostrzeżecie w nim nowe barwy i nowe światłocienie.

„Oryginalna, fascynująca i zabawna – uczta dla oczu i ducha”.
Ian Hislop, „Private Eye”

„Jak przystało na porządną książkę faktograficzną, sprawia, że jesteś lepiej poinformowany przy minimalnym wysiłku z twojej strony”.
Rachel Parris, The Mash Raport

--

Artykuł sponsorowany, który powstał we współpracy z wydawnictwami.

[kk]


komentarze [12]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Vester 01.05.2023 02:26
Czytelnik

Czy jest jakaś literatura dla chłopców 8 lat bez magii, fantasy i SF? Osadzona w codziennym życiu, plus jakaś fajna przygoda? I niezbyt mroczna.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubieCzytac-Marek 01.05.2023 11:24
Czytelnik

Zobacz "Cudowną podróż" Selma Lagerlof.
 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Arteminetta 30.04.2023 11:45
Czytelniczka

Z literatury dziecięcej polecam też serię "Franek i Finka". Bardzo fajna, a trzeci tom już pojawi się w czerwcu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Patmol 30.04.2023 11:01
Czytelnik

Strasznie brzydki jest ten rysunek z palonymi książkami. 

 Czy nie można by po prostu zostawić tekstu bez żadnego rysunku czy zdjęcia? Szczególnie jeśli ma by taki brzydki i sugerować użycie książek jako podpałki na grilla.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
vandenesse 30.04.2023 11:24
Czytelniczka

🤭 w sumie - niektóre książki mogą być dobrą podpałką... 😁

Mnie z kolei szalenie podobają się (prawie) wszystkie grafiki na LC - tworzone są chyba przez graficzkę LC, Panią Ewę,  którą serdecznie pozdrawiam 😊

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Patmol 30.04.2023 19:12
Czytelnik

Szkoda, że się nie da.  Dla mnie książka to jest akurat coś, co zazwyczaj, oczywiście oprócz dziecięcej literatury, opiera się na słowach i wyobraźni, a nie na zdjęciach i rysunkach jakoś tam nawiązujących do tekstu. 
Grafika może z punktu widzenia zawodowego grafika jest w porządku, mnie się nie podoba. 
I nie podoba mi się, że do każdego tekstu jest obrazek.  

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Patmol 30.04.2023 19:22
Czytelnik

Czy jest możliwość, żeby wyłączyć na swoim komputerze  wszystkie obrazki na lubimy czytać i mieć tylko sam tekst?
 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Caroline_Q 30.04.2023 19:23
Czytelniczka

To raczej szaszłyk, nie podpałka. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Patmol 01.05.2023 12:44
Czytelnik

dziekuję

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 28.04.2023 12:42
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post