Alfred Hitchcock

The dark side of genius : the life of Alfred Hitchcock
8371791917
film, reżyser
buschka

Doskonała, nagrodzona Edgarem biografia tajemniczej, broniącej swej prywatności postaci - reżysera "Psychozy", "Zawrotu głowy", "Okna na podwórze", "Ptaków" i czterdziestu innych filmów - Alfreda Hitchcocka.

źródło opisu: http://www.empik.com/alfred-hitchcock-spoto-donald,322803,ksiazka-p

źródło okładki: http://www.empik.com/alfred-hitchcock-spoto-donald,322803,ksiazka-p

castagna | 2016-12-05
Na półkach: Przeczytane, 2016, Hollywood
Przeczytana: 05 grudnia 2016

Spoto zrobił przegenialną robotę (jeden z lepszych biografów, jak nie najlepszy!), dokopał się do tych nawet "najmroczniejszych" sekretów z życia genialnego reżysera

Hitchcocka cenię sobie bardzo i z przyjemnością oglądam jego produkcje, więc z ciekawością zagłębiałam się w tę pokaźnych rozmiarów biografię, niestety mój mózg nie był w stanie przyswoić tylu informacji w krótkim czasie, dlatego książką się delektowałam, a nie "pochłonęłam"

polecam, ale myślę, że zachwyci wyłącznie fanów, reszta raczej nie przebrnie ;)

buschka | 2011-01-12

Książka Donalda Spoto to jedna z niewielu, na polskim rynku wydawniczym, monografii poświęconych Alfredowi Hitchcockowi. Przed nią w Polsce ukazała się tylko książka Janusza Skwary (1972) i wydanie monograficzne „Literatury na Świecie”, bodajże z roku 1980 (wywiad przeprowadzony przez F. Truffauta z Hitchcockiem na chwilę przed jego śmiercią). Swego czasu bardzo ubolewałam (chyba nadal mnie to smuci), że reżyser, którego filmami w równym stopniu zachwycało się, jak i krytykowało je wielu ludzi, jest w sumie mało znany wśród publiczności. A dlaczego podchodzę do tego tak emocjonalnie?

Otóż Alfred Hitchcock i jego twórczość – to był temat mojej pracy magisterskiej. Kiedy zbierałam do niej materiały, naprawdę nie było do czego się odwołać. A przecież to taki znany reżyser. Wywołujący tyle rozbieżnych emocji wśród ludzi. Jedni go kochali: za twórczość, za humor, za to, co robił z filmem. Inni szczerze nie trawili ani jego osoby, ani jego filmów. A tak mało ludzi o nim pisało. Choć...

Flavia | 2013-11-05

Chyba najbardziej wyczerpująca monografia.

Rozamunda | 2017-03-20
Przeczytana: 04 maja 2017