Wyższe sfery. Życie Grace Kelly

Okładka książki Wyższe sfery. Życie Grace Kelly Donald Spoto
Okładka książki Wyższe sfery. Życie Grace Kelly
Donald Spoto Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie biografia, autobiografia, pamiętnik
High Society: The Life of Grace Kelly
Wydawnictwo Dolnośląskie
2010-11-10
2010-11-10
978-83-245-8968-5
Marta Kitowska
Grace Kelly gwiazda aktorka księżna

Ciekawa biografia, przyjemnie się ja czytało,polecam fanom aktorki :)

Ciekawa biografia, przyjemnie się ja czytało,polecam fanom aktorki :)

"Wyższe sfery. Życie Grace Kelly" to biografia, która w głównej mierze skupia się na karierze Grace Kelly niż na samej postaci artystki. Mnóstwo informacji o rolach, scenariuszach, przyjaciołach z planu. Troszkę jakby całe podsumowanie jej kariery dla wiernego fana.

1962

Książka ogólnie ciekawa. Trochę nudziło mnie jedynie ciągłe wymienianie tytułów ról i filmów(zwłaszcza w oryginale).

Książka dobra, jak większość biografii Donalda Spoto. Tylko w moim odczuciu sama historia trochę nudnawa. Grzeczna i ułożona dziewczynka z dobrego domu zapragnęła grać to i pojechała grać. Wszystkie rzekome romanse zostały wytłumaczone, zaprzeczone albo wybielone a to co dla mnie miało być najciekawsze, czyli żywot księżnej raptem znalazł się na kilku ostatnich stronach i to potraktowany został bardzo ogólnie. Tak jakby Jej życie zakończyło się razem z poznaniem księcia. Może po prostu wole bardziej "trudne" historie życiowe.

Wokół Grace Kelly funkcjonuje wiele mitów. Warto sięgnąć po tę książkę, by obalić niektóre z nich. Autor jest dla mnie przekonującym źródłem wiedzy, ponieważ przez wiele lat przeprowadzał wywiady z Kelly, ale również z Hitchcockiem, Ingrid Bergman, Carym Grantem, Jamesem Stewartem. Jeśli wierzyć przedmowie, był zaufaną osobą w kręgu Księżnej. W bardzo ładny sposób dementuje liczne romanse Grace oraz jej (ponoć) zimny charakter. Próbuje nakłonić czytelnika by postrzegać ją nie tylko przez pryzmat urody, ale przede wszystkim talentu i wielkiego serca.
Książka skupia się w głównej mierze na latach 50 i produkcjach, w których grała. Jeśli ktoś szuka informacji o latach panowania w Monako - jest tych informacji zdecydowanie mniej.

Na prawdę ciekawa opowieść, dobrze napisana świetnie ukazuje jej życie do pewnego momentu.
Brakło trochę opowieści w czasie zaręczyn. Wyjaśnienia też jak potem wiodło się życie Grace na dworze królewskim. Wydaje mi się to nieco powierzchownie opisane.

Bardzo dobrze ukazany również wątek rozczarowania po rezygnacji z życia jako aktorki.

Jestem uzależniona od dobrej biografii. Dzięki prenumeracie pewnej serii, regularnie do domu dostarczane są kolejne tomy, a moje wyrzuty sumienia rosną z każdą paczką. Ale KIEDYŚ na pewno przeczytam je wszystkie. Tylko, ze mimo braku czasu, nie mogę zbyt długo wytrzymać. Lubię zaparzyć sobie pyszną herbatę i zaglądnąć do cudzego życia. Dostanie książki o Grace Kelly było trudne. Gdy tylko książka pojawiła się w domu moja Mama wzięła ją we władztwo prekaryjne. Nie było szans na odebranie jej. Mogłam oddać się lekturze, gdy przeczytała ją Mama. Jeśli szukacie prezentu dla Mamy, lub Babci, to już Wam mówię, że jeśli lubią One biografie znanych osób, to tą książką będą zachwycone. Moja Matkosia była zachwycona.

A ja? Nie pamiętam Grace, nie widziałam za bardzo filmów z jej udziałem, nie jestem jakimś maniakiem historii kina, ale w książkę WPADŁAM. Wprawdzie spodziewałam się, że poczytam więcej o Grace Księżnej Monako, a autor do tego rozdziału przykłada najmniej uwagi. Donald Spoto zabiera nas w podróż do dzieciństwa i młodości Grace. Mamy rzadką okazję poznać jej rodziców, rodzinę, mniej znane fakty z okresów gdy była małą zakompleksioną dziewczynką.
Zapewne wiele osób sądzi, że skoro Grace urodziła się w zamożnej rodzinie, miała wszystko podane na tacy. Skądże, jest to krzywdzący stereotyp. Jako, że rodzina nie do końca aprobowała jej wybór, kariery aktorskiej Grace postanowiła sama na to zarobić. No i pieniądze nie są wszystkim, smutno mi było gdy czytałam o tym jak samotne i pozbawione miłości i rodzicielskiej czułości było dzieciństwo Grace. Jednak to właśnie wtedy ukształtowało się wiele jej poglądów i nawyków, „czym skorupka za młodu”.
Jako rzekłam wcześniej, książka skupia się nie karierze Grace, poznamy jej drogę do kariery, wzloty, upadki. Trudy pracy na planie. Wyboiste życie uczuciowe. Dodatkowo otrzymamy porządną dawkę historii wielkiego kina. Osobiście uważam, że nawet osoby, które interesują się kinem nawet średnio, czy wręcz niewiele, nie będą czuli znużenia.

Ta książka idealna jest, aby ją smakować, celebrować. Wyższe sfery do czegoś zobowiązują. Lubię takie nieśpieszne książki, które są czymś więcej niż skandalizującą biografią mającą wyciągnąć od czytelnika pieniądze, a nie dają w zamian żadnej treści. Ta książka jest inna. Zdecydowanie pozytywnie inna.
Grace Kelly była gwiazdą, celebrytką swoich czasów. Osobą która pomimo sławy i uzyskania naprawdę wysokiej pozycji nie zatraciła swojego człowieczeństwa. A przy tym historia jej życia jest bardzo ciekawa, sama w sobie może być materiałem na dobry film, tylko gdzie znajdziemy odtwórczynie głównej roli?
Pozostają nam tylko książki, takie jak ta, i oglądanie zdjęć.
Dodatkowo, książka kusi autentycznością. Autor osobiście znał Grace Kelly i pisze o niej z naturalną estymą, opisuje bliską osobę, to się czuje.
Bardzo polecam…

Myślę, że tej pozycji nie trzeba komentować. Życie, tragizm, śmierć...

Myślę, że tej pozycji nie trzeba komentować. Życie, tragizm, śmierć...

Dużo skupienia się na Hollywood, ale brakowało mi większych opisów życia Grace na dworze, to chyba tylko dwa rozdziały, a spędziła tam przecież 25 lat...

Zdecydowanie lepsza, niż inne biografie tegoż autora. Dużo cieplej niż w przypadku A. Hebpurn i mniej zagmatwanie, jak to się dzieje gdy autor rozprawia o Hitchcocku. Warto.

• Biografie
  • Film