Wyższe sfery. Życie Grace Kelly

High Society: The Life of Grace Kelly
978-83-245-8968-5
Grace Kelly, gwiazda, aktorka, księżna
Kinqa

Uznany biograf Donald Spoto zgłębia przemianę Grace z uczennicy szkoły zakonnej w nowojorską modelkę, popularną aktorkę telewizyjną, gwiazdę filmową uhonorowaną Oscarem i wreszcie uwielbianą Jej Książęcą Mość. Opiera się na nigdy wcześniej nie publikowanych ani nie cytowanych wywiadach, zarówno z Grace, jak i z jej przyjaciółmi z planu: Jamesem Stewartem, Carym Grantem czy Alfredem Hitchcockiem. Wykorzystuje również dokumenty ujawnione po raz pierwszy przez dzieci Grace.

Zgodnie z życzeniem księżnej, Spoto wstrzymał się z pisaniem jej biografii, aż upłynęło dwadzieścia pięć lat po jej śmierci. Wyższe sfery rzetelnie i przenikliwie ukazują prywatne życie Grace Kelly: mężczyzn, których kochała, i tych, których nie kochała, oraz to, co kryło się za fasadą jej życia jak z bajki.

Agacha | 2015-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2015

Książka ogólnie ciekawa. Trochę nudziło mnie jedynie ciągłe wymienianie tytułów ról i filmów(zwłaszcza w oryginale).

Kasiek m | 2013-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2013

Jestem uzależniona od dobrej biografii. Dzięki prenumeracie pewnej serii, regularnie do domu dostarczane są kolejne tomy, a moje wyrzuty sumienia rosną z każdą paczką. Ale KIEDYŚ na pewno przeczytam je wszystkie. Tylko, ze mimo braku czasu, nie mogę zbyt długo wytrzymać. Lubię zaparzyć sobie pyszną herbatę i zaglądnąć do cudzego życia. Dostanie książki o Grace Kelly było trudne. Gdy tylko książka pojawiła się w domu moja Mama wzięła ją we władztwo prekaryjne. Nie było szans na odebranie jej. Mogłam oddać się lekturze, gdy przeczytała ją Mama. Jeśli szukacie prezentu dla Mamy, lub Babci, to już Wam mówię, że jeśli lubią One biografie znanych osób, to tą książką będą zachwycone. Moja Matkosia była zachwycona.

A ja? Nie pamiętam Grace, nie widziałam za bardzo filmów z jej udziałem, nie jestem jakimś maniakiem historii kina, ale w książkę WPADŁAM. Wprawdzie spodziewałam się, że poczytam więcej o Grace Księżnej Monako, a autor do tego rozdziału przykłada najmniej uwagi. Donald Spoto...

Rever | 2014-07-16

Wokół Grace Kelly funkcjonuje wiele mitów. Warto sięgnąć po tę książkę, by obalić niektóre z nich. Autor jest dla mnie przekonującym źródłem wiedzy, ponieważ przez wiele lat przeprowadzał wywiady z Kelly, ale również z Hitchcockiem, Ingrid Bergman, Carym Grantem, Jamesem Stewartem. Jeśli wierzyć przedmowie, był zaufaną osobą w kręgu Księżnej. W bardzo ładny sposób dementuje liczne romanse Grace oraz jej (ponoć) zimny charakter. Próbuje nakłonić czytelnika by postrzegać ją nie tylko przez pryzmat urody, ale przede wszystkim talentu i wielkiego serca.
Książka skupia się w głównej mierze na latach 50 i produkcjach, w których grała. Jeśli ktoś szuka informacji o latach panowania w Monako - jest tych informacji zdecydowanie mniej.

Marta Kuzdra | 2014-07-25

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka dobra, jak większość biografii Donalda Spoto. Tylko w moim odczuciu sama historia trochę nudnawa. Grzeczna i ułożona dziewczynka z dobrego domu zapragnęła grać to i pojechała grać. Wszystkie rzekome romanse zostały wytłumaczone, zaprzeczone albo wybielone a to co dla mnie miało być najciekawsze, czyli żywot księżnej raptem znalazł się na kilku ostatnich stronach i to potraktowany został bardzo ogólnie. Tak jakby Jej życie zakończyło się razem z poznaniem księcia. Może po prostu wole bardziej "trudne" historie życiowe.

Luka277 | 2013-07-16

Myślę, że tej pozycji nie trzeba komentować. Życie, tragizm, śmierć...

Tutamsiam | 2013-07-29
Przeczytana: 01 kwietnia 2012

Na prawdę ciekawa opowieść, dobrze napisana świetnie ukazuje jej życie do pewnego momentu.
Brakło trochę opowieści w czasie zaręczyn. Wyjaśnienia też jak potem wiodło się życie Grace na dworze królewskim. Wydaje mi się to nieco powierzchownie opisane.

Bardzo dobrze ukazany również wątek rozczarowania po rezygnacji z życia jako aktorki.

Nala08 | 2016-07-20
Przeczytana: 19 lipca 2016

"Wyższe sfery. Życie Grace Kelly" to biografia, która w głównej mierze skupia się na karierze Grace Kelly niż na samej postaci artystki. Mnóstwo informacji o rolach, scenariuszach, przyjaciołach z planu. Troszkę jakby całe podsumowanie jej kariery dla wiernego fana.

| 2011-07-19

Skromność, talent, elegancja. Te trzy słowa mogą idealnie określić Grace Kelly, aktorkę i księżną Monako.
„Grace Kelly – niekwestionowany ideał piękna, gwiazda filmowa, księżna Monako. W ciągu zaledwie siedmiu lat zagrała w jedenastu filmach, robiąc zawrotną karierę i zachwycając świat talentem oraz urodą.”

Znajomość księżnej z biografem gwiazd, Donaldem Spoto, rozpoczęła się w 1975 roku. Spoto chciał przeprowadzić wywiad z Grace Kelly o jej rolach. Dzięki jakiejś niewyjaśnionej chemii krótki wywiad zamienił się w wieloletnią dozgonną przyjaźń. Gdy biograf chciał rozpocząć książkę za czasów przyjaźni z księżną, ta poprosiła go, aby zrobił to dopiero 25 lat po jej śmierci. Spoto swojej obietnicy dotrzymał.

W książce „Wyższe sfery. Życie Grace Kelly”, autor opisuje życie młodej Grace, jej sukcesy i porażki, drogę na szczyt, miłość i śmierć. Komu wydaje się, że życie tej pięknej dziewczyny było pasmem sukcesów, jest w błędzie. Urodzona w bogatej rodzinie Grace, wcale nie miała „z...

Aleksandra Stromecka | 2011-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2011

Bardzo dobrze czytało się tą historię Księżnej. Książka skupia się głównie na jej życiu aktorki i to też głównie o jej filmowych rolach jest mowa. Dla kogoś, kto chciałby poznać jej życie od wewnątrz, czy jako aktorki czy księżnej to trochę za mało informacji. Ładnie i ciekawie obudowane informacje z wikipedii.

Bridget | 2011-12-29

Bardzo dobra, czyta się rewelacyjnie.Dużo faktów, dat z okresu Grace jako aktorki, mało rozwinięty etap życia jako księżniczki.