Spowiedź DOGMAtyka

Tłumaczenie: Tadeusz Szczepański
Wydawnictwo: Znak
Trier om von Trier
Piotr

Autor - najbardziej kontrowersyjny twórca kina współczesnego - opowiada o swoim życiu osobistym i obsesjach. Opowiada też o technice swojej pracy, zamiłowaniu do prowokacji i potrzebie nieustannego eksperymentowania, która decyduje o kameleonowej naturze jego kina. Cenne uzupełnienie książki stanowią kolejne manifesty artystyczne von Triera (wraz z głośną Dogmą 95), ogłaszane przy okazji kolejnych premier jego filmów. Całość zamyka rozdział i manifest poświęcony najnowszemu filmowi von Triera "Tańcząc w ciemnościach", który przyniósł mu Złotą Palmę na festiwalu Cannes 2000.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2001

źródło okładki: http://znak.com.pl

Adrian Burz | 2013-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2013

Z biografiami w formie wywiadu jest jeden zasadniczy problem. Mianowicie- zupełnie nie traktuje się pytającego jako autora. A w rzeczywistości to Stig Björkman ułożył plan tej książki, wyznaczył czego się będą tyczyły wypowiedzi Larsa oraz przede wszystkim, zadawał niesamowicie trafne pytania. O ile miesiąc temu, pisząc o tego typu biografii Davida Lyncha skrytykowałem osobę przeprowadzającą wywiad, o tyle tutaj złego słowa powiedzieć nie mogę o panu z dyktafonem. Björkman nadał rozmowie charakter przyjacielskiej pogawędki. Sam od czasu do czasu mówi o sobie, będąc równie szczery jak von Trier. Na ogół jego pytania trafiają w sedno, ale nawet jeśli popełni jakiś nietakt, nie boi umieścić go w książce. Rozmówca idealny. Na lepszego nie mógł trafić żaden reżyser. Przez cały czas miałem uczucie, iż ani jeden z wywiadów nie był ustawiony, jak miało to miejsce w przypadku "Widzę siebie".

Lars von Trier również wypadł pozytywnie. Nie ma on żadnych tajemnic, czy to rodzinnych, czy też...

Karol | 2014-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Biografia (wywiad) trochę poniżej średniej. W miarę dobrze się czyta, ale raczej bez wypieków na twarzy.
Kilka wspominek o polskim kinie, które kiedyś się liczyło, teraz chyba nie bardzo.

Karol | 2013-07-12

Wywiad z jednym z największych świrusów w historii kina.

mellon_collie | 2016-02-24
Na półkach: Non-fiction, Przeczytane

Ten człowiek nieodmiennie mnie fascynuje... Plus wielkie brawa dla przeprowadzającego wywiad!

Sprzedam!

uszas | 2013-10-18