Oczarowanie. Życie Audrey Hepburn

Okładka książki Oczarowanie. Życie Audrey Hepburn Donald Spoto
Okładka książki Oczarowanie. Życie Audrey Hepburn
Donald Spoto Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie biografia, autobiografia, pamiętnik
Entchantment. The Life of Audrey Hepburn
Wydawnictwo Dolnośląskie
2021-09-15
2008-10-01
Anna Dwilewicz
Audrey Hepburn wspomnienia

Rzetelna biografia, ale trochę mi zabrakło prywatnej Audrey.

Rzetelna biografia, ale trochę mi zabrakło prywatnej Audrey.

"Moja kariera jest dla mnie kompletną zagadką", powiedziała Audrey Hepburn, rozpamiętując później swe sukcesy. "To była jedna wielka niespodzianka od pierwszego dnia. Nigdy nie sądziłam, że zostanę aktorką, że wystąpię w filmie i że wydarzy się to, co się wydarzyło."

Piękna, zdolna, skromna, ikona mody.
Pamiętam kiedy zobaczyłam ją po raz pierszy w filmie "Rzymskie wakacje", do dziś to pierwsze co przychodzi mi na myśl, kiedy słyszę jej nazwisko.
Dziś aktorstwo oraz tworzenie filmów wygląda inaczej niż kiedyś, jednak myślę sobie, że gdyby dziś pojawiła się na ekranie jako początkująca gwiazda, ludzie pokochaliby ją tak samo jak wtedy.

Kiedy widzimy na scenie aktorów, widzimy ich kreacje, role, które tworzą, jednak nie wiemy jakimi są ludźmi. Dzięki tej książce udało mi się zobaczyć Audrey najpierw jako małą dziewczynkę, później dorosłą kobietę, żonę, w końcu matkę, a dopiero potem aktorkę.
Z książki dowiedziałam się też kilku ciekawostek związanych z jej filmami.
Nie zapominajmy też, że kiedy już wycofała się z życia zawodowego, pracowała dla UNICEFu.
Chyba nie ma nikogo, kto nie kojarzyłby jej nazwiska, bo Audrey Hepburn wielką gwiazdą była, temu chyba nikt nie zaprzeczy.
Ja po lekturze tej książki mam ochotę przypomnieć sobie jej filmy, oraz zobaczyć te, których nie znam.
Książkę oczywiście polecam.

Piękna, zdolna, skromna, ikona mody.
Pamiętam kiedy zobaczyłam ją po raz pierszy w filmie "Rzymskie...

"Oczarowanie. Życie Audrey Hepburn"
Donald Spoto

Oczarowanie to dobre określenie na moje wrażenia po lekturze Donalda Spoto o Audrey Hepburn. Jej losy były mi zupełnie nieznane i kojarzyłam ją jedynie jako niezwykle elegancką osobę z kadrów filmowych. Biografia przedstawia historię Audrey od początku do końca, wplatając elementy historii kina z czasów gdy była jego częścią. "Oczarowanie..." nie skupia się jedynie na karierze filmowej Hepburn. Z resztą bardzo słusznie bo kariera wcale nie była dla niej najważniejsza. Aktorstwo było przede wszystkim pracą. Wykonywaną przez Audrey zawsze na najwyższym poziomie i najwyższym zaangażowaniem. Zaskoczyła mnie w Audrey jej skromność, dobroć, ciepło, bezinteresowność, wrażliwość, które nie zniknęły pod wpływem rosnącej popularności aktorki. Sława nie zmieniła Audrey (była dla niej wręcz uciążliwa) bo nie jej Audrey pragnęła. Marzeniem Hepburn było współtworzyć udane filmy, zostać matką i stworzyć swoim dzieciom rodzinę, której sama nie miała. Strasznie się cieszę, że mogłam dzięki tej książce poznać tę niezwykłą w swojej zwykłości postać od tej najważniejszej strony. Wspaniała kobieta!

"Oczarowanie. Życie Audrey Hepburn"
Donald Spoto

"Oczarowanie. Życie Audrey Hepburn" Donald Spoto.
Jeszcze Was trochę pospamuję Audrey 😊 Cóż poradzić jak jestem w tej kobiecie zakochana. Bardzo się cieszę, że mogłam ją trochę bardziej poznać, choć autor w książce skupia się głownie na karierze zawodowej aktorki. Podziwiam Audrey za podejście do swojej pracy, była wielką aktorką choć za taką się zupełnie nie uważała, była bardzo skromna, traktowała swoją grę jako amatorską, nie widziała siebie jako sławną gwiazdę filmową, zawsze podchodziła do swojej gry profesjonalnie, dokładnie przygotowując się do każdej roli. Gdy trzeba było śpiewać, uczyła się śpiewu, gdy trzeba bylo zagrać zakonnicę, mieszkała przez jakiś czas w klasztorze, obserwując życie i zachowania sióstr. Choć była śliczna, miała wspaniały charakter i piękną duszę nie miała szczęścia w miłości. Chciała być tylko kochana i liczyła na wierność swoich małżonków, niestety nie było jej to dane. Nieszczęśliwa szukała miłości w ramionach innych, na planach filmowych. Chciała mieć gromadkę dzieci. To też niestety się nie udało. Miała tylko dwóch synów, kilka razy poroniła i lekarz odradzał kolejne ciąże. Na emeryturze została ambasadorem dobrej woli i pracowała dla UNICEF-u. Jeździła po świecie odwiedzając najbiedniejsze kraje, działając na rzecz dzieci. Była skromną, cudowną i piękną kobietą, o dobrym sercu. Delikatna, eteryczna, a jednocześnie o silnym charakterze. Pokochałam ją cała duszą ❤❤❤

"Oczarowanie. Życie Audrey Hepburn" Donald Spoto.

Pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika Audrey Hepburn, a ta nowa, piękna szata graficzna zachwyci każdego fana. Idealny pomysł na prezent.

Audrey Hepburn niewątpliwie jest ikoną kina i stylu. Pomimo upływu lat, jej obecność w popkulturze jest wciąż wyraźnie widoczna, a jej wizerunek znają niemal wszyscy. Co jednak z jej historią? Otóż jej losy nie są aż tak znane, w tym i mnie - postanowiłam jednak naprawić ten błąd.

Z zainteresowaniem podeszłam do biografii "Oczarowanie", mając w głowie dość nikłe informacje o wybitnej autorce. Szybko okazało się, że nie muszę znać nawet podstawowych faktów, aby dobrze odnaleźć się w tej książce. Donald Spoto zadbał o każdego czytelnika - zarówno fana Audrey, jak i zupełnego ignoranta historii kina.

Biografia jest naprawdę znikliwa, co jest niewątpliwym plusem - podobnie jak sporo odniesień do źródeł oraz pokaźna bibliografia. To pokazuje, że autor odrobił pracę domową i przekazuje na ręce czytelników rzetelną pozycję ze sprawdzonymi informacjami. Autentyczności dodawała spora garść wypowiedzi aktorki i osób z branży filmowej, a także fragmenty listów.

Sporo informacji, naturalnie, dotyczy filmów, w których Audrey Hepburn występowała. Znacząca część lektury odnosi się związków i romansów, co momentami było wręcz przytłaczające. Niemniej, ta kwestia w życiu artystki była ważna i znacząca. Nieproporcjonalnie dużo miejsca w książce zabiera opis dzieciństwa w czasie wojny oraz wpływie tego trudnego okresu na życie aktorki, a także jej działania w Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci. Zabrakło mi informacji o przerwie w karierze - opisów momentu przed, w trakcie i po luce w aktorskiej karierze.

"Oczarowanie" niewątpliwie oczarowuje czytelnika, także za sprawą wydania - pastelowe barwy twardej oprawy oraz błyszczące napisy robią wrażenie. Życie artystki obrazują liczne fotografie, choć momentami odrobinę rozczarowuje fakt, że zdjęcia nie są kolorowe, nawet kilka z nich. Ilustracje co prawda malują plastyczne opisy, ale jednak kusi, aby spojrzeć na kolory życia aktorki.

Zdecydowanie polecam tę biografię. Donald Spoto przedstawia kompletny obraz Audrey Hepburn - matki, żony, kochanki, córki, tancerki, modelki, aktorki, aktywistki.

Kto oglądał "Śniadanie u Tiffany'ego"? Ten film z pewnością można zaliczyć do klasyki, a to wszystko za sprawą zjawiskowej Audrey Hepburn.
Uwielbiałam wszystkie te momenty, które pokazywały prywatną, prawdziwą Audrey - tą skromną, dobrą osobę o złotym sercu, która oprócz aktorki była także mamą i żoną. Która była pełna empatii i pragnienia normalności. Odkryłam także tą twarz w jej działaniach na rzecz Unicef i kontaktach z ludźmi. Niezaprzeczalnie Audrey miała w sobie to coś - była ikoną mody, stylu a do tego oczy, które hipnotyzowały.
Druga strona książki to część która skupia się na pracy zawodowej aktorki. Oprócz jej indywidualnej kariery można się przekonać jak wyglądał rynek filmowy w tamtych czasach.
Możemy poznać jak się z nią pracowało na planie, jakie stawiała warunki, z kim jej się dobrze pracowało, a nawet jakie dostawała wynagrodzenie. Myślę, że ta kwestia będę zadowoleni wszyscy fani filmów Audrey. Dodatkowo dostaniemy kilka smaczków o jej romansach, niepowodzeniach w małżeństwie, a także o walce z niskim poczuciem własnej wartości.
Polecam wszystkim fanom aktorki. Książka wyczerpuje temat zarówno filmografii jak i życia prywatnego. A trzeba podkreślić, że autor nie miał łatwego zadania, bo aktora wielce ceniła sobie dyskrecję. Trzeba zwrócić także uwagę na zdjęcia oraz przepiękne wydanie!
Czytajcie!

Solidna biografia, na pewno lepsza niż ta o Grace Kelly tego samego autora.

Solidna biografia, na pewno lepsza niż ta o Grace Kelly tego samego autora.

Niezwykle trudnym zadaniem jest stworzenie biografii dotyczącej światowej artystki,ikony mody i wspaniałej kobiety o wielkim sercu,ale smutnym spojrzeniu.

Donald Spoto, autor "Audrey Hepburn.Oczarowanie", ze szczegółami poprzedzonymi cytatami i historycznymi objaśnieniami rozpoczyna opis życia cudownej kobiety, która pragnęła dzielić sie miłością z dziećmi, rodziną i bezbronnymi istotami.

Charakterystyka poszczególnych filmów poprzedzona jest szerokim opisem wydarzeń towarzyszących przy ich realizacji.

Każda z ról kreowanych przez Audrey wnosiła jakąś wartość do jej życia i jednocześnie była odzwierciedleniem jej obecnego stanu.

Autor nie pominął także związków z mężczyznami, m.in. z Gregorym Peckiem, Wiliamem Holdenem czy Fredem Astairem.

Pierwsza pozycja o Audrey, po jaką sięgnęłam, więc większość historii w niej przytoczona była dla mnie nowa. Ale właśnie, słowo klucz: nowa a nie ciekawa. Książka jest rzetelnie napisana, ale jednocześnie przytłaczająca ilością faktów, nazwisk, dat itd. Zawiera całą masę wątków w mojej opinii pobocznych tj. jaki reżyser z kim się ożenił, jakie inne filmy w tym czasie zrealizował i jakie nagrody przy okazji odebrał, przez co gubiłam się w treści wielokrotnie. Nie wiem na ile to była książka o samej Audrey a na ile o ówczesnym kinie. Nie była to łatwa lektura, odkładałam ją na półkę i sięgałam po nią ponownie wiele razy a skończyłam z myślą „uff, przebrnęłam przez to”. Nużąca.

• Biografie
  • Biografia