Admirał i kochanek: Horatio Nelson

Okładka książki Admirał i kochanek: Horatio Nelson Anna Krystyna Bidwell, George Bidwell
Okładka książki Admirał i kochanek: Horatio Nelson
Anna Krystyna BidwellGeorge Bidwell Wydawnictwo: Wydawnictwo "Śląsk" Seria: Z medalionem biografia, autobiografia, pamiętnik
Z medalionem
Wydawnictwo "Śląsk"
1989-01-01
1989-01-01
Horatio Nelson biografia historia

Marynistyka, ani tym bardziej bitwy morskie nigdy mnie nie fascynowały, ale powodem sięgnięcia po książkę była postać Horatio Nelsona. Wiedziałam o nim tylko tyle, że wygrał bitwę pod Trafalgarem i tym samym ostatecznie udaremnił Napoleonowi plany inwazji na Wielką Brytanię.
Książka ukazuje admirała jako człowieka z krwi i kości - niezłomnego, niezwykle odważnego i słynącego z niekonwencjonalnych pomysłów, ale także megalomana o wybujałym ego. Życie osobiste bohatera, relacje z ojcem, żoną czy wreszcie jego największą miłością, także ukazano bez owijania w bawełnę, z tych dobrych i złych stron.
Książkę czyta się bardzo dobrze, dowiedziałam się wielu nowych dla mnie rzeczy związanych z żeglugą, no i oczywiście postacią głównego bohatera . Jej mocną stroną jest również to, że Autorzy, mimo nieskrywanej sympatii do Nelsona, zachowują niezbędny obiektywizm.

To moje pierwsze spotkanie z twórczością George'a Bidwella. Swego czasu George Bidwell był bardzo poczytny w mojej bibliotece, nadal na półkach stoi wiele jego biografii. "Admirał i kochanek" to biografia napisana wspólnie z żoną Anną, która była Polką i wspólnie mieszkali w Polsce. Biografia napisana bardzo ciekawie, bo z dialogami, które ją ożywiają. Sam bohater da się lubić, ale można go też nie lubić. Narcyz, ale i wybitny dowódca, człowiek podziwiany, ale w życiu prywatnym nie zawsze postępujący honorowo. Niemniej jednak bardzo ciekawa osobowość. Czytałam wydanie z "Książnicy" - mały i drobny druk nie ułatwiał lektury, dlatego też jej czytanie nie jest łatwe. Oczy się męczą, ale interesujące życie Horatio Nelsona nam to rekompensuje. Dla szukających biografii napisanych z rozmachem "Admirał i kochanek" nie jest dobrą pozycją, ale trochę sensacji jest. Jest to lektura dla osób cierpliwych, wnikliwych.

Masz plan to go realizuj...
Tak w skrócie można powiedzieć... choć jeżeli narcyzm wejdzie za głęboko to się w głowie głupot może narobić.
I tak gdyby zajął się tylko tym co było jego konikiem to byłby tylko za to zapamiętany, a tak... no coż resztę trzeba wymazać.
Na końcu życia jego ego już go powoli zabijało.

Masz plan to go realizuj...
Na końcu życia jego ego już go powoli zabijało.

A jednak... Próbowałam, ale biografie nigdy nie były moim "konikiem"...W sumie szkoda.

Warto przeczytać - jak większość biografii pióra Bidwella.
Nie jest to typowa biografia, suchy opis postaci i epoki - raczej opowieść o człowieku, jego zaletach i wadach oraz czasach, w których żył.
Bidwell nie stosuje schematu dobry/zły, nie dokonuje jednoznacznych ocen - i to właśnie przyciąga mnie do jego książek.

Warto przeczytać - jak większość biografii pióra Bidwella.

• Biografie
  • Anglia