Mahomet
Justyna Ka

Axsiu | 2016-08-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 09 sierpnia 2016

Jeśli miano by ułożyć listę ludzi najpotężniejszych, tj. takich którzy wywarli największy wpływ na dzieje ludzkości, to Mahomet z pewnością znalazłby się w czołówce takiego zestawienia. Zarazem jest on osobą tajemniczą, niezwykle ciężką do opisu i oceny ze względu na małą ilość źródeł i wątpliwość wielu tych, które posiadamy.

Maxime Rodinson podjął się więc niezwykle trudnego zadania przedstawienia profesjonalnej biografii twórcy islamu, postaci zagadkowej i skomplikowanej. Profesjonalizm autora jest widoczny na każdym kroku, do wszelkich źródeł i informacji podchodzi z adekwatnym do nich dystansem. Autor, mimo że marksista, nie próbuje ani idealizować ani powielać czarnej legendy Proroka.

Czemu więc taka ocena? Niektóre fragmenty książki są nużące, a nawał niepotrzebnych, nic nie mówiących czytelnikowi, nazw wydaję się zbędny. Choć, może to nie wina autora, który tak czy inaczej zasługuje na wielką pochwałę. W sumie nie ma się co dziwić, skoro książkę poleca wybitny islamista,...

edan | 2015-03-14
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Może gdyby nie islamscy fanatycy, to nie sięgnąłbym po biografię Mahometa, ale krew się polała. Książka bardzo szczegółowo omawia życie i działalność proroka (oddzielić legendy zawarte w hadisach od historycznych faktów to w tym przypadku prawdziwe pole minowe), a autor krytycznie podchodzi do źródeł. Na końcu książki sam przedstawia swoje zdanie na temat proroka i jego objawień, za co książka póki co nie została publicznie spalona czy potępiona. Ponieważ ostatnio w mediach przetoczyła się dyskusja o tej postaci istotne jest, aby zapoznać się z faktami z jego życia i nie brnąć w absurdalne tezy. Mam na myśli zwłaszcza kwestię karykatur w "Szarliebdo", gdzie prorok był przedstawiany jako człowiek z poczuciem humoru i dystansem do siebie, kontestujący jednocześnie niezbyt inteligentnych wyznawców religii, którą objawił. Autor tej biografii opisuje jakie Mahomet miał rzeczywiste podejście do krytyki swojej osoby przez podróżnych komediantów, naigrywających się z niego (więcej nic nie...

maciejzawadzki | 2017-09-17

W czasach kiedy islam jest modny, a dzieci na placu zabaw krzyczą allah akbar, wypadałoby się dowiedzieć kim był Muhammad, i co wpłyneło że stał się jedną z ważnijszych postaci na świecie, ta książka właśnie przybliża jego postać i życie które prowadził, polecam !

książek: 2052
Marcin | 2018-10-19