La Reine Blanche
83-06-01432-4
historyczna
bursian

Blanka zajmuje poczesne miejsce w galerii wybitnych niewiast średniowiecza, łącząc tradycyjne kobiece przymioty serca z nieprzeciętną inteligencją, przenikliwością i konsekwencją polityka, stawiającego czoło tak trudnej dla korony francuskiej epoce — epoce rywalizacji z Plantagenetami i walki z odśrodkowymi dążeniami ambitnych wasali.

Elevander | 2014-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2014

Książka ta przedstawia życie Blanki Kastylijskiej na szerokim tle dziejów XIII-wiecznej Europy zachodniej. Autorka skupiła się nie tylko na zagadnieniach politycznych, ale przedstawia także życie codzienne, rodzinne i religijne ówczesnych władców Francji. Książka dotyka też problemu sporu między Plantagenetami a Kapetyngami i w ten sposób kontynuuje wątki przedstawiane w innych biografiach R. Pernoud. Bardzo dobrze się czyta tę monografię, bo główna jej bohaterka odegrała istotną rolę w dziejach Francji, a jest nieco zapomniana w cieniu swego wybitnego męża i jeszcze wybitniejszego syna.

Tomasz Babnis

joan_stark | 2015-10-12
Przeczytana: 10 października 2015

Kolejna powieść pani Pernoud po którą sięgnęłam i kolejna opowiadająca dzieje wyjątkowej kobiety - Królowej Blanki Kastylijskiej, matki Ludwika IX, zwanego świętym. Wiedziałam, że biografia będzie dobrze napisana po przeczytaniu "Alienor z Akwitanii" - autorka bardzo wiernie przedstawia dzieje wnuczki królowej Alienor, opiera się na sprawdzonych źródłach historycznych. Zdecydowanie polecam osobom zainteresowanym historią Kapetyngów, kawał dobrej prozy.

Slawinio | 2016-11-24
Dominika | 2016-07-14