Królowa Blanka

Okładka książki Królowa Blanka Régine Pernoud
Okładka książki Królowa Blanka
Régine Pernoud Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biografie Sławnych Ludzi biografia, autobiografia, pamiętnik
Biografie Sławnych Ludzi
La Reine Blanche
Państwowy Instytut Wydawniczy
1989-01-01
1989-01-01
Eligia Bąkowska
historia historia kobiet historia powszechna średniowiecze

Kolejna biografia od znanej francuskiej mediewistki i popularyzatorki. Tym razem w centrum uwagi znalazła się Blanka Kastylijska, królowa Francji, wnuczka Alienor z Akwitanii i matka Ludwika IX Świętego.

Autorka przedstawia w niej życie i czasy Blanki, zaczynając od okoliczności w jakich trafiła na dwór francuski, a później jak wyglądała jej obecność tam - najpierw jako małżonki następcy tronu, przyszłego Ludwika VIII, później królowej Francji, następnie królowej-matki i dwukrotnie regentki syna. Pernoud opisuje różne działania Blanki w toku jej życia - polityczne, dyplomatyczne, patronackie, związane z religią i inne. Królowa była aktywna praktycznie cały czas i nawet pod koniec życia potrafiła wziąć sprawy w swoje ręce (jak chociażby przy uwolnieniu chłopów i ich rodzin z lochów kapituły paryskiej). Autorka poświęca też miejsce ważnym wydarzeniom i osobom, które miały znaczący wpływ na życie Blanki - konfliktowi z Anglią, wojnami przeciwko albigensom, krucjatom, sporowi papieża z cesarzem i wielu innym.

Wszystko to opisane jest barwnie i z prawdziwą pasją dla tematu. Jeżeli komuś dobrze czytało się biografię Alienor pióra Pernoud, to lektura historii Blanki będzie równie przyjemna. Cieszę się, że ją przeczytałem, dzięki czemu mogłem poznać kolejną ciekawą kobietę średniowiecza. Ja polecam

Ostatni rozdział biografii Alienor z Akwitanii autorstwa Regine Pernoud poświęcony jest właśnie Blance Kastylijskiej, którą na dwór francuski przywozi właśnie Eleonora. Stąd więc książkę dotyczącą Blanki można traktować jako naturalną kontynuację poprzedniej pozycji. Wnuczka Alienor wzięła ślub z księciem Ludwikiem, późniejszym królem Ludwikiem VIII stając się jak jej babka królową Francji. Jeśli chodzi o narrację to wiele się nie zmieniło w porównaniu do biografii Alienor. Po raz kolejny jest to książka znakomicie osadzona w epoce, poświęcona nie tylko Blance, ale także osobom blisko z niej związanymi jak królowie Francji Ludwik VIII oraz jej syn Ludwik IX. Pozycja prezentuje również wiele aspektów dotyczących XIII-wiecznej Francji. Autorka omawia konflikty z Janem bez Ziemi czy zbuntowanymi wasalami, ale pokazuje także jak Blanka jako regentka po śmierci męża czy w chwili kiedy Ludwik IX wyruszył na krucjatę, radziła sobie z innymi problemami wewnętrznymi jak kwestia żydowska czy zatarg z uniwersytetem paryskim. Podsumowując, jest to kolejna bardzo dobra praca nieżyjącej już Regine Pernoud.

Kolejna powieść pani Pernoud po którą sięgnęłam i kolejna opowiadająca dzieje wyjątkowej kobiety - Królowej Blanki Kastylijskiej, matki Ludwika IX, zwanego świętym. Wiedziałam, że biografia będzie dobrze napisana po przeczytaniu "Alienor z Akwitanii" - autorka bardzo wiernie przedstawia dzieje wnuczki królowej Alienor, opiera się na sprawdzonych źródłach historycznych. Zdecydowanie polecam osobom zainteresowanym historią Kapetyngów, kawał dobrej prozy.

Książka ta przedstawia życie Blanki Kastylijskiej na szerokim tle dziejów XIII-wiecznej Europy zachodniej. Autorka skupiła się nie tylko na zagadnieniach politycznych, ale przedstawia także życie codzienne, rodzinne i religijne ówczesnych władców Francji. Książka dotyka też problemu sporu między Plantagenetami a Kapetyngami i w ten sposób kontynuuje wątki przedstawiane w innych biografiach R. Pernoud. Bardzo dobrze się czyta tę monografię, bo główna jej bohaterka odegrała istotną rolę w dziejach Francji, a jest nieco zapomniana w cieniu swego wybitnego męża i jeszcze wybitniejszego syna.

Tomasz Babnis

• Biografie