Mozart
83-06-01999-7
Isadora

Biografia, którą oddajemy do rąk czytelnika, jest wśród ogromnej liczby książek o Mozarcie publikacją szczególną: po pierwsze dlatego, że poznajemy tu kompozytora nie tylko jako genialnego twórcę, ale również w jego codziennym życiu, ujawniającym wszystkie blaski i cienie jego osobowości; po drugie zaś dlatego, że autorka wyraża w tej książce swoją niezmierną fascynację. Jej wyrazem jest zarówno niedzisiejsza stylistyka (pisała tę biografię w latach trzydziestych), jak i ukazanie Mozarta jako wyjątkowego zjawiska na szerokim tle europejskiej kultury XVIII i XIX wieku. I jest to książka tym bardziej przekonywająca, iż została w niej obficie wykorzystana korespondencja Mozarta (ze wszystkimi jej osobliwościami formalnymi). Biografia, którą wydajemy w związku z dwusetną rocznicą śmierci Mozarta, autentycznie go przybliża i pomaga zrozumieć jego samego oraz dzieła, które po sobie pozostawił.

Annette Kolb (ur. 1875 w Badenweiler, zm. 1967 w Monachium) pochodziła z mieszanej rodziny niemiecko-francuskiej. Wyniosła z domu umiłowanie obu tych kultur, a także zafascynowanie dawniejszym i współczesnym jej życiem muzycznym. Efektem tych upodobań stały się biografie wielkich kompozytorów: Mozarta, Schuberta, Wagnera. Była ona ponadto autorką bardzo swego czasu poczytnych i nadal wznawianych powieści obyczajowych, jak również cenioną eseistką. Jej twórczość honorowano prestiżowymi nagrodami literackimi.

[Państwowy Instytut Wydawniczy, 1990]

Co za paradoks , cóż za ironia losu - człowiek , który uchodzi za najwybitniejszego kompozytora , za geniusza muzyki w dniu 6 grudnia 1791 r.pochowany został jako nędzarz , w zbiorowym , bezimniennym grobie dla biedaków.Jakże życie czasami bywa okrutne.
Autorka biografii Mozarta- Annette Kolb ciekawie przedstawiła w swej książce obraz tego niezwykłego człowieka.
Początkowo śledzimy jego wyprawy z ojcem Leopoldem i siostrą na dwory władców i arystokratów , którzy są pełni podziwu dla tego cudownego dziecka , którego gra wzbudza zachwyt.Po pewnym czasie Mozart "powszednieje".Choć jego kompozycje są doskonałe , nie znajdują jednak zrozumienia u wielu osób.Zaś talent Mozarta jest powodem zazdrości tych , którzy poznali się na jego talencie.Dlatego też Mozart odsuwany jest od posad , dzięki którym mógłby wystawiać swoje sztuki i pędzić godne życie.Niestety , aby zdobyć pieniądze musi się zapożyczać u innych i udzielać lekcji gry uczniom , czego ogromnie nie znosił.
Dopiero w Pradze...

Isadora | 2010-10-29
Na półkach: Przeczytane, Biografie, Posiadam
Przeczytana: 29 października 2010

Wiele się spodziewałam po tej biografii i w pewnym sensie spełniła ona moje oczekiwania.
Po pierwsze : życie Mozarta jest tu opisane bardzo dokładnie i szczegółowo,rok po roku ; jednak jest to dość schematyczne,niemal jak kalendarium -niemal same nagie fakty.Niby o to chodzi,jednak takie coś czyta się dosyć ciężko.
Po drugie - autorka z przytaczanych fragmentów listów wysnuwa zbyt daleko idące wnioski (moim zdaniem),wręcz narzuca nam swój pogląd na niektóre aspekty życia Mozarta,jest bardzo kategoryczna,jak gdyby operowała samymi dogmatami,zbyt daleko się posuwa w interpretacji faktów ; skądinąd sama przyznaje,że nie wszystko jest jasne,nie wszystko zostało udokumentowane lub też teksty źródłowe zaginęły ; skąd więc taka nachalność w narzucaniu czytelnikowi swoich poglądów?
Wolałabym,żeby biografia podawała fakty lub też opierała się na faktach,resztę pozostawiając wyobraźni i refleksjom czytelnika i tego mi w tej pracy brakowało,to mnie raziło.
Po trzecie : autorka pomija wiele...

Warto przeczytać aby dowiedzieć się jak traktowano kiedyś artystów z nostalgią jak dziś za to rewanżują się artyści traktując tych co płacą aby ich zobaczyć

Tomasz Hansen | 2013-02-01
Przeczytana: 31 stycznia 2013

bardzo dobra książka o genialnym człowieku, nic dodać, nic ująć. Polecam wszystkim miłośnikom Mozarta.

Robert | 2014-03-05
Na półkach: Przeczytane, Muzyka

Książka ciekawa, ja jednak miłośnikom Mozarta polecam z całego serca pozycję Alfreda Einsteina "Mozart"-wspaniale opracowana, mnóstwo ciekawych informacji o życiu kompozytora, a przede wszystkim arcyciekawie opisana twórczość.

Anna | 2016-11-04
Na półkach: Biografie, Posiadam, Przeczytane