Prawie wszystko o Biblii

83-86018-92-5
biblia
popularnonaukowa
justinea

Książka prof. Anny Świderkówny - wybitnego filologa i historyka - to przewodnik po Piśmie Świętym napisany specjalnie z myślą o uczniach szkół ponadpodstawowych. Autorka przedstawia wybrane pod kątem programu szkolnego księgi biblijne, omawiając ich powstanie i specyfikę gatunkową oraz dając klucz do interpretacji. Przywołuje elementarne wiadomości o czasach narodzin Biblii, jej zakorzenieniu w historii i kulturze Starożytnego Wschodu barwnie maluje kraje, z którymi był związany jej lud. Odwołuje się też do tekstów pozabiblijnych oraz badań archeologicznych, a wszystko po to, by zachęcić Czytelnika do własnych poszukiwań w rozumieniu Biblii. Jest to książka adresowana do wielu: wierzących i niewierzących, tych, którzy po raz pierwszy zechcą sięgnąć po biblijne teksty i tych, których zamiarem będzie pogłębienie nabytej niegdyś wiedzy. Waloru wydawniczego i poznawczego przydają zamieszczone na kartach książki mapy i bogaty materiał ikonograficzny, który ukazuje funkcjonowanie motywów biblijnych w sztuce europejskiej.

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: www.empik.com

FmBlack | 2015-01-17
Przeczytana: 26 lipca 2013

Bardzo ciekawa pozycja - pozwala inaczej spojrzeć na Biblię, zrozumieć dokładnie zastosowaną formę i treść. Warto zaznaczyć że jest to pozycja naukowa - historyczna.

Niestety autorka ma dziwną tendencję do śmiałych nadinterpretacji, skłaniających się w kierunku skrajnego feminizmu. Nie można jej natomiast odmówić wiedzy oraz staranności w wyszukiwaniu i doborze źródeł.

saintpony | 2013-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2013

Ale o korekcie to chyba zapomnieli...

novanike | 2016-09-11
Na półkach: Pożyczone, Przeczytane