Dzieje templariuszy

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
La vie des Templiers
83-211-1159-9
Pistacia

Dzieje zakonu templariuszy, wplecione w burzliwą epokę wypraw krzyżowych, kryją wiele zagadek i do dziś budzą emocje. Jaką rolę odegrali naprawdę templariusze w Ziemi Świętej? Jakie są źródła podejrzeń i oskarżeń, które trwale zaciążyły nad zakonem? Co było rzeczywistą przyczyną jego klęski - siła czy słabość? Szukając odpowiedzi na te i inne pytania Marion Melville sięga do dokumentów zakonu i tekstów średniowiecznych kronikarzy. Przedstawia duchowe i polityczne oblicze zakonu, kolejne fazy jego rozwoju; rekonstruuje sieć politycznych intryg i rozgrywek finansowych, jakich padł ofiarą.

Marion Melville, Szkotka urodzona w południowej Anglii, studiowała w Londynie historię, archiwistykę i paleografię, uzyskując w tych dziedzinach tytuły naukowe. Od 1937 r. mieszka we Francji i publikuje prace poświęcone dziejom tego kraju w średniowieczu. Prowadząc badania naukowe w zakresie mediewistyki Marion Melville natknęła się na Regułę zakonu templariuszy i materiały z nią związane. Temat głęboko ją zainteresował i w 1951 r. wydała książkę popularnonaukową o dziejach tego zakonu. W 1974 r. opublikowała na ten temat pracę ściśle naukową opartą na materiałach archiwalnych. Jak pisze w "Przedmowie do drugiego wydania", w trakcie pracy nad książką zmieniła swój pogląd na przyczyny upadku zakonu.

źródło opisu: tekst z obwoluty

źródło okładki: i-ksiazka.pl

ziombel | 2016-12-31
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 31 grudnia 2016

W tej książce autor opisuje dwa wieki działalności templariuszy od ich powstania po proces zakończony zniszczeniem zakonu. W książce znajdziemy opisy reguł zakonnych, życia codziennego zakonników i braci służebnych, krótkie opisy niektórych krucjat oraz samego procesu templariuszy w XIV wieku. Oprócz ochrony ziemi świętej i pielgrzymów, templariusze pełnili także funkcję pomocniczą w krucjatach oraz zajmowali się bankierstwem, czego także znajdziemy tutaj opis. Duża część książki to cytaty z ówczesnych templariuszom pism. Przez to niektóre fragmenty czyta się ciężko. Jeśli kogoś taka tematyka interesuje, to polecam.

Izabela Gorzka | 2013-07-17
Przeczytana: 16 lipca 2013

Książka trudna, trzeba poświęcić na nią sporo czasu. Ale szczegółowa i rzetelna. Ukazuje dzieje templariuszy na przestrzeni blisko 2 wieków. Ich walkę, ich klęski, ich obyczaje. Książka smutna i dająca dużo do myślenia...

dandey1878 | 2015-10-06

Najlepsza książka o życiu codzienny templariuszy. Jest to oczywiście subiektywna opinia jednakże nie znalazłem książki o bogatszej zawartości tematycznej odnośnie tego zakonu.

nimloth19 | 2014-01-25

Książka w bardzo dobry sposób pokazuje dzieje Zakonu Templariuszy, zwłaszcza przyczyny ich upadku i nieporozumienia płynące z błędnie rozumienej hierarchi zakonu, a także tłumaczy wszystkie minty powstałe na przestrzeni lat na ich temat.

Natalia Wajer-Mindak | 2016-07-03
Na półkach: Historyczne, Przeczytane