rozwińzwiń

Bramy do Biblii

Okładka książki Bramy do Biblii Anna Świderkówna
Okładka książki Bramy do Biblii
Anna Świderkówna Wydawnictwo: Wydawnictwo M religia
84 str. 1 godz. 24 min.
Kategoria:
religia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo M
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
84
Czas czytania
1 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375954388
Tagi:
religia biblistyka Biblia
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
246
164

Na półkach: ,

Autorytet wielki, a książka ciekawa. Wydana po śmierci p. prof. więc redagowana już przez kogoś innego.
Zastanawia mnie tylko, czy jeżeli to ma być wybór jej wypowiedzi z audycji w radiu, którą prowadziła przez kilka lat, to czy objętość nie mogłaby być większa? Wtedy z czystym sumieniem nazwałabym to wydanie książką, teraz wydaje się broszurą. Jakby ktoś z wielkiego worka wiedzy o Biblii wyciągnął kilka listków... mało, mało...

Autorytet wielki, a książka ciekawa. Wydana po śmierci p. prof. więc redagowana już przez kogoś innego.
Zastanawia mnie tylko, czy jeżeli to ma być wybór jej wypowiedzi z audycji w radiu, którą prowadziła przez kilka lat, to czy objętość nie mogłaby być większa? Wtedy z czystym sumieniem nazwałabym to wydanie książką, teraz wydaje się broszurą. Jakby ktoś z wielkiego worka...

więcej Pokaż mimo to

avatar
698
110

Na półkach: , , ,

Klucz do Biblii

Anna Świderkówna (1925–2008) – historyk literatury, filolog klasyczny, papirolog, tłumaczka, popularyzatorka wiedzy o antyku, a nade wszystko autorytet w dziedzinie Biblii. Jej książki pomagają poznać znaczenie słów zawartych w Piśmie Świętym dzięki objaśnieniu kontekstu historycznego i uzmysłowieniu różnic w sposobie myślenia człowieka współczesnego i autorów żyjących dwa tysiące lat temu.

„Bramy do Biblii” to z pozycja, którą można potraktować jako wprowadzenie do rozważań na temat Pisma. Książka nie jest zredagowana przez autorkę, stanowi wybór jej wypowiedzi pochodzących z audycji nadawanych w Radiu Józef, a do publikacji dołączona jest płyta CD, na której znajduje się oryginalny wykład. Dużym walorem jest możliwość wysłuchania głosu samej profesor.

Swoją analizę Anna Świderkówna rozpoczyna od etymologii słowa „biblia”, które pochodzi z greki i oznacza „księgi” (w liczbie mnogiej),natomiast po przetłumaczeniu i zaadaptowaniu przez łacinę, stało się nazwą własną Biblii, przy czym przekształciło się w rzeczownik w liczbie pojedynczej. Profesor twierdzi, że nie jest to jednak zabieg chybiony, gdyż Biblia nie jest dziełem jednorodnym. Składa się z całego zespołu ksiąg (72),które były spisywane od IX, a nawet od VIII wieku przed Chrystusem. Najpóźniejszy fragment datowany jest na 90 r. n.e. Dobrze jest uzmysłowić sobie tę rozpiętość, gdyż łatwiej zrozumieć różnorodność Pisma. Podział Biblii, który się dziś stosuje – na księgi historyczne, dydaktyczne i prorockie – jest, zdaniem badaczki, wynikiem nieporozumienia i niezrozumienia. Zamiast tego warto pamiętać, że Biblia jest zlepkiem wielu form i gatunków literackich. Uczona wyróżnia ich kilkanaście, m.in.: ewangelie, rejestry, księgi prorockie, pisma apokaliptyczne, psałterz (który jest po prostu śpiewnikiem),księgi historyczne, pośród których wyszczególnia także te o wątpliwej wiarygodności relacjonowanych wydarzeń. Do form literackich występujących w Biblii zaliczyć można: opowiadania historyczne, sagę, mity, bajki, baśnie, kazania, napomnienia, opowiadania dydaktyczne, przypowieści, alegorie, sentencje (prorockie, prawnicze i mądrościowe),zagadki, przysłowia, wreszcie – modlitwy i pieśni.

„Wyobraźmy sobie, że jest jakaś księga, w której by się znalazły „Bogurodzica”, Gall Anonim, Długosz, Rej z Nagłowic, Sobieski, Mickiewicz, Słowacki, Sienkiewicz, Żeromski, Reymont, a z nimi razem Putrament, Tuwim, ks. Twardowski, Miłosz, Iwaszkiewicz itd. Wyobraźmy sobie, jaką ogromną trudnością byłoby zrozumienie, o co w tym wszystkim chodzi, zwłaszcza jeślibyśmy jeszcze przyjęli, że czyta tę księgę czy ten księgozbiór człowiek, który nie zna języka polskiego, który musi to czytać w jakimś przekładzie i który w ogóle nie zna Polski. My właśnie jesteśmy w takiej sytuacji, gdy zabieramy się do Biblii”.

Wykład Anny Świderkówny jest ciekawym i interesująco przedstawionym wprowadzeniem w techniczne aspekty powstawania Biblii, problemy wynikające z przekładu i ewentualnych błędów, które popełniono podczas „przepisywania”. I chociaż – jak mówi sama profesor – czytanie o Biblii nie zastąpi czytania samej Biblii, to jej publikacje stanowią drogowskazy ułatwiające zrozumienie trudniejszych partii Pisma Świętego oraz uzmysławiają kryjące się w nim bogactwo.

[http://ksiazkioli.blogspot.com/2013/07/bramy-do-biblii-anna-swiderkowna.html]

Klucz do Biblii

Anna Świderkówna (1925–2008) – historyk literatury, filolog klasyczny, papirolog, tłumaczka, popularyzatorka wiedzy o antyku, a nade wszystko autorytet w dziedzinie Biblii. Jej książki pomagają poznać znaczenie słów zawartych w Piśmie Świętym dzięki objaśnieniu kontekstu historycznego i uzmysłowieniu różnic w sposobie myślenia człowieka współczesnego i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2657
424

Na półkach: , ,

Zdaję sobie sprawę z faktu, że tylko garstka ludzi czyta Biblię. A przecież wcale ni trzeba być głęboko wierzącym, żeby dostrzec niezwykłość zawartych w niej opowieści. Ileż tam jest najróżniejszych form i gatunków literackich! Jako mała dziewczynka zaczytywałam się w dostosowanej dla dzieci wersji Pisma Świętego. Historii ze Starego Testamentu mogłabym słuchać godzinami. Teraz inne lektury zajmują mi każda wolną chwilę, ale mimo wszystko zawsze wydawało mi się, że Biblię znam i rozumiem całkiem dobrze. No właśnie, wydawało mi się, dopóki nie sięgnęłam po książki prof. Anny Świderkówny.
W tomie „Bramy do Biblii” autorka tłumaczy czym właściwie jest Biblia. Przypomina, że ta „Księga nad księgami” powstała w konkretnym miejscu i czasie, a przez to obciążona jest kulturą, ludowością i tradycją tego okresu. Zrozumienie kontekstu historycznego konieczne jest do pełnego poznania Pisma Świętego. Ponadto zwraca uwagę na różne polskie tłumaczenia Biblii i związane z nimi interpretacje, porównuje je ze sobą, wskazuje najwłaściwsze.
Biblistka skupia się głównie na Starym Testamencie. Wyjaśnia m.in. dlaczego nawet ateiści są monoteistami, czy zakazanym owocem faktycznie było jabłko, dlaczego kobieta została stworzona z żebra Adama, po co Bóg zmienił imię Abrama, ilu było autorów Księgi Izajasza.
Gorąco polecam!

Zdaję sobie sprawę z faktu, że tylko garstka ludzi czyta Biblię. A przecież wcale ni trzeba być głęboko wierzącym, żeby dostrzec niezwykłość zawartych w niej opowieści. Ileż tam jest najróżniejszych form i gatunków literackich! Jako mała dziewczynka zaczytywałam się w dostosowanej dla dzieci wersji Pisma Świętego. Historii ze Starego Testamentu mogłabym słuchać godzinami....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  26
 • Przeczytane
  18
 • Posiadam
  5
 • Chrześcijaństwo
  2
 • Religia
  2
 • Wydawnictwo M
  1
 • 2013
  1
 • Teologia/Religia
  1
 • 2023
  1
 • My Precious!
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Bramy do Biblii


Podobne książki

Przeczytaj także