Sekrety Biblii

978-83-7595-440-1
Biblia, biblistyka
popularnonaukowa
justi

Książka poświęcona tajemnicom Biblii, przygotowana na podstawie konferencji wygłoszonych przez prof. Annę Świderkównę. Do książki dołaczono płytę z ich zapisem, dając możliwość obcowania ze słowami autorki.

źródło opisu: http://www.ksiegarniakatolicka.pl/sekrety-biblii-p-1717.html

źródło okładki: http://www.ksiegarniakatolicka.pl/sekrety-biblii-p-1717.html

Meszuge | 2018-05-01
Przeczytana: 01 maja 2018

Książka „Sekrety Biblii” została przygotowana na podstawie cyklu konferencji wygłoszonych przez prof. Annę Świderkównę w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Krakowie w 1996 r. W tekście zachowane zostały zwroty typowe dla publicznych wystąpień, na przykład „proszę państwa”.

Poza tłumaczeniem, wyjaśnianiem, opisanych w Biblii spraw i zdarzeń, jest to książka o takim katolicyzmie, którego w Polsce chyba już nie ma. No, może gdzieś tam uchowały się okruchy, ale obawiam się, że niewiele. I trochę tylko mi żal, że czasy, w których pojęcie „niechrześcijański polski katolicyzm” było kompletnie nieznane, zapewne już nie wrócą.

W roku 2008, roku śmierci profesor Świderek, liczba katolików w Polsce wynosiła niemal 96%*. Nawet gdyby to była prawda, to i cóż z tego wynika? Ano, chyba nic albo bardzo niewiele. Wybitna erudytka, biblistka, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, pyta nie o to, czy wierzymy w Boga (że jakiś Bóg istnieje), ale czy naprawdę wierzymy Bogu? Czy jesteśmy gotowi się...

Patton | 2014-11-24
Przeczytana: listopad 2014

Książka ta jest zapisem wykładów jaki udzieliła Panna Świderkówna. Przyznam szczerze, że wcześniej nie byłem zaznajomiony z żadnym z innych dzieł tej autorki. Ta pozycja jest na wskroś przepełniona dorobkiem badacza/naukowca ale mimo to nie jest to opasłe tomisko z jakże trudnym w odbiorze językiem. Zresztą sama autorka w żartobliwy sposób przywołuje się do porządku, celem wyłożenia przesłania przystępnym językiem.
Jak dla mnie było to ciekawe doświadczenie (mam nadzieję, że nie jedyne)z osobą Panny Świderkówny. Czułem się tak jak bym był na jej wykładach.

Jeżeli ciekawi Ciebie drogi czytelniku taka tematyka, to jak najbardziej polecam!

Ola | 2013-09-17

Dobra nowina

Jakiś czas temu przeczytałam książkę profesor Anny Świderkówny „Bramy do Biblii”, która stanowiła niejako wprowadzenie do rozważań na temat Pisma. Dzisiaj przedstawiam „Sekrety Biblii”. Tej książki, podobnie jak poprzedniej, również nie zredagowała sama autorka, została ona przygotowana przez wydawcę na podstawie wystąpień uczonej wygłoszonych podczas konferencji w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Krakowie (1996 r.). Na zawartość tomu składają się fragmenty wykładów, a także wybrane pytania słuchaczy, będące uzupełnieniem prelekcji, a zarazem pokazujące, w jaki sposób rodziło się porozumienie między prelegentką a jej audytorium.

Jednym z wątków poruszanych w „Sekretach Biblii” są rozważania na temat słowa „ewangelia”, które – jak się okazuje – znamy w bardzo zawężonym znaczeniu. Dla nas Ewangelie to księgi, które rozpoczynają Nowy Testament. Samo jednak słowo występowało już w pogańskich tekstach sakralnych. Pierwotnie „ewangelia”, pochodząca od greckiego...

Marta | 2013-03-29
Na półkach: Przeczytane, My Precious!, 2013
Przeczytana: 17 marca 2013

Zaraz po lekturze „Bram do Biblii” sięgnęłam po kolejny tom wykładów prof. Świderkówny. „Sekrety Biblii” przeczytałam z otwartą buzią!
Tym razem autorka skupiła się bardziej na Nowym Testamencie i osobie samego Jezusa. Biblistka omawia kontekst historyczny postaci Chrystusa, podaje nawet dokładną datę jego śmierci (co do dnia!!!). Tłumaczy dlaczego w słowie „Abba” skupia się cała teologia. Wyjaśnia czy faryzeusze faktycznie byli złymi ludźmi, próbuje rozgryźć tajemnicę Trójcy Świętej. Namawia do bezczelnej modlitwy i sugeruje, że nawet ludzie uczestniczący regularnie we mszy św. nie znajdą i nie rozumieją dobrze Ewangelii. Ach, gdyby księża potrafili mówić w tak arcyciekawy sposób, kościoły pękałyby w szwach!
Do obu tomów załączone zostały płyty Cd dzięki którym możemy posłuchać ciepłego i miłego głosu samej autorki.
Polecam jeszcze goręcej!

justi | 2012-05-10
Na półkach: Przeczytane, Religia
Przeczytana: 10 maja 2012

Widzę, jak wspaniałą rzeczą jest wiedza, umiejętność rozumienia, które nie tylko ułatwiają życie, ale wyraźniej pokazują jego sens i głębię.
Autorka nie tyle mówi o sekretach, co o rozjaśnia nam to, co już znamy ze słyszenia. I to jest najciekawsze, bo pod znanymi tekstami kryje się głębia nowych treści.