Modlitwa. Tajemnica spotkania człowieka z Bogiem

Okładka książki Modlitwa. Tajemnica spotkania człowieka z Bogiem Anna Świderkówna
Okładka książki Modlitwa. Tajemnica spotkania człowieka z Bogiem
Anna Świderkówna Wydawnictwo: Wydawnictwo M religia
religia
Wydawnictwo M
2019-01-01
2019-01-01

Książka to zbiór felietonów prof. Anny Świderkówny na szeroko pojęty temat modlitwy. Bardzo ożywcza lektura. Panią Profesor czyta się z satysfakcją, jej styl pisania jest nienaganny - bezpośredni i całkowicie zrozumiały. Ciepły, otwarty na czytelnika, ale i erudycyjny, chociaż nie jest to erudycja wymuszona. Prof. Świderkówna jest filologiem klasycznym i biblistką, jej rozważania są oparte o teksty biblijne, ale autorka przekracza je, snując refleksje oparte często o własne doświadczenia, dlatego felietony te są bardziej bym powiedział filozoficzne czy teologiczne, niż tylko filologiczne. Bardzo polecam, zważywszy, że to lektura krótka, ale celnych przemyśleń i cytatów wartych zapamiętania jest cała masa. Kilka zapodam:

"Cała rzecz polega na tym, że gdybyśmy wierzyli naprawdę, to wiele rzeczy byłoby dla nas łatwe. My niby wierzymy, wyznajemy wiarę, ale jednocześnie nie jesteśmy tak naprawdę wierzący. I tutaj jest głos tego błagania – wierzę, Panie, ale pomóż mi uwierzyć naprawdę!"

"Przed wielu, wielu laty pewna stara zmartwychwstanka powiedziała mi, że prawdziwą radość znajduje się dopiero w cierpieniu. I mnie się to wtedy wydawało zupełnie bez sensu. W ogóle nie mogłam tego zrozumieć. Ale tego trzeba doświadczyć, trzeba to przeżyć po prostu. To znaczy, trzeba powiedzieć jedno: właśnie w cierpieniu trzeba zaufać Bogu. Jeśli prosimy Go o pomoc, dlatego że sami sobie nie dajemy rady, to wtedy rzeczywiście poznajemy przedziwny smak radości, która istnieje razem z cierpieniem. Nie chodzi o radość, że ja cierpię czy że cierpi ktoś mi bliski. Nie, absolutnie nie. Chodzi o radość poczucia, że w tym wszystkim jest Bóg. On wtedy po prostu przychodzi i spotyka się z nami."

"Słyszałam kiedyś panią, która powiedziała: ja się modlę, kiedy mam nastrój. To jest całkowicie fałszywe postawienie sprawy. Bo jak modlitwa nam daje jakieś radosne odczucia, jakieś poczucie obecności Bożej czy przynajmniej wielki spokój, to my w końcu idziemy na tę modlitwę dla nas samych. Dla siebie."

"To jest właśnie ta wyłączność, której chce Bóg: kocham innych i przez tych innych idę do Niego. I naprawdę jestem dla Niego i z Nim. I On chce mnie uszczęśliwić. On chce być moim szczęściem."

"Istotą modlitwy jest absolutne oddanie wszystkiego. Prawdziwe oddanie. I wtedy można nie czuć nic i powiedzieć Panu Bogu – no widzisz, ja nic nie czuję, ja Ci nic nie mogę powiedzieć, tylko Ty rób wszystko."

Refleksje autorki na temat modlitwy spisane pod koniec jej życia . Liczne odwołania do scen ewangelicznych z komentarzem.

Wielka mądrość i wiedza profesor Anny Świderkówny bije z tej książki. Jest tu sporo historii z Biblii oraz nawiązań do życia autorki. Może większego zgłębienia tajemnicy modlitwy zabrakło mi.

Daje do myślenia

Daje do myślenia