Szatańskie urojenie. Ateizm i jego pretensje naukowe

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Devil’s Delusion
978-83-7648-094-7
Szatańskie, urojenie, Ateizm, nauka
popularnonaukowa
dona

Ateizm staje się coraz bardziej wojujący. Książki Richarda Dawkinsa, Sama Harrisa, Daniela Dennetta i Christophera Hitchensa dominują na listach bestsellerów, pokazując wierzenia religijne jako głupie i niebezpieczne. Świecki Żyd – Berliński dostarcza argumentów, pozwalających obronić myśl religijną jako taką. Uznany autor, piszący dotychczas o matematyce i naukach ścisłych zadaje społeczności naukowej niewygodne pytania:
- Czy ktokolwiek, kiedykolwiek dowiódł, że Bóg nie istnieje?
- Czy teoria kwantowa wyjaśnia rozszerzanie się wszechświata i dlaczego nie?
- Dlaczego ziemia jest tak skonstruowana, że zdaje się zapraszać życie biologiczne?
- Czy biologowie i fizycy są w stanie uwierzyć we wszystko, co nie jest nazwane religią?
- Czy racjonalizm wyjaśnia nam, co jest dobre, właściwe i moralne?
- Czy idea świeckości w strasznym XX wieku była czynnikiem dobra?
David Berliński nie neguje osiągnięć zachodniej nauki, ale pokazuje, że nie dostarcza ona odpowiedzi na pytania, które zadaje religia.

Artur Reich | 2013-11-24
Przeczytana: 2012 rok

Przeczytałem z wypiekami na twarzy po lekturze Bóg urojony R. Dawkinsa. Czyta się o rzeczach niezwykle skomplikowanych jak humoreskę Marka Twaina ! Zabawna, zwięzła, logiczna - ideał książki ;-) Autor zna doskonale zagadnienie i nie zostawia suchej nitki na ateizmie w jego darwinowskich szatach którą nosi i lansuje Ryszard Dawkins. Celne riposty - ateizm obnażony - goły jak święty turecki. Polecam dla wszystkich szukających prawy o początkach i pochodzeniu nas ludzi - czyta się lekko, jednym tchem do samego końca.

Marek Krawczyk | 2015-04-15

Bóg stworzył świat. Taka jest wiara Chrześcijan. Po drugiej stronie są ateiści, często znani i cenieni naukowcy jak choćby Stephen Hawking, autor Teorii Wszyystkiego. Hawking spędził większość dotychczasowego życia na wyjaśnianiu praw rządzących Wszechświatem. Kilka lat temu kiedy mierzył się z problemem wyjasnienia przyczyn Wielkiego Wybuchu doszedł do wniosku że wcale nie musiała istnieć "jakaś materia" która wybuchła czyli że czas i przestrzeń może się zakrzywiać to i materia tez ma do tego prawo. Innymi słowy zaklada że mogło wybuchnąć coś co nie istniało. Jaka jest rożnica między jego założeniem a gloszonym przez Kościół Aktem Stworzenia? Właściwie żadna. Czy zatem ten szanowany naukowiec nie doszedł do punktu w którym należałoby już potwierdzić istnienie Boga?
Nauka- cóż to takiego? Jest to zbiór TEORII w które wierzą "oświecone umysły" (tak o sobie mówią). Mnie zastanawia jednak dlaczego nie przeszkadza im że najczęściej teoria która jest aktualnie jedyna i nieomylna, za...

kotfr1tz | 2013-09-23

Jedna z tych książek, które będą oceniane na 1-3 gwiazdek przez ateistów i 7-10 gwiazdek przez teistów. Zaliczam się naturalnie do tej drugiej grupy. Berlinski to amerykański Żyd, człowiek niezwykle inteligentny (miałem okazję posłuchać wykładów dostępnych w internecie), a do tego narcystyczny ekscentryk. Z niektórymi jego tezami bym się pospierał, w szczególności w temacie teologii chrześcijańskiej nie jest zbyt zorientowany, specjalnie w jej katolickiej mutacji, tym niemniej książkę jako całość czyta się z bardzo dobrze. A przede wszystkim argumenty, które podaje na poparcie swoich tez są silne i tak naukowo, jak i światopoglądowo inspirujące. Polecam!

Guzu | 2015-04-18
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 17 kwietnia 2015

Autor wybiera pojedyncze, wyrwane z kontekstu zdania z książek uznanych autorów, przeciwników religii i neguje je. Oto cała tajemnica. Bardzo słaba pozycja, która na siłę próbuje znaleźć miejsce dla boga w naszym świecie. Nie polecam. Autor krytykuje i wyśmiewa również teorie ewolucji. Oczywiście może mieć własne zdanie i nie zgadzać się z Darwinem, ale odnoszę wrażenie, ze pan David Berlinski po prostu nie rozumie ewolucji.

dintah | 2014-07-06

marnie napisana i marnie uargumentowana. Berliński stara się utrzymać poziom Dawkinsa i tzw. nowych ateistów, ale co rusz wpada w emocjonalny bełkot. jak na matematyka wywód bardzo niespójny i nieregularny

witek2000 | 2016-07-17

Szkoda, że większość ateistów widzi w tej książce zakpienie sobie z nauki i nieudolne szukanie śladów Boga we wszechświecie. Ja tu widzę dobre chęci i szacun dla autora, że w ogóle chciał obronić religię, ale niektórym ludziom to bardzo przeszkadza. Książka otworzyła mi trochę oczy, odpowiedziała na wiele pytań, a jeszcze więcej zadała, w niektórych momentach autor za bardzo rozpisuje się na jakiś temat językiem za bardzo naukowym i po prostu ja tego nie rozumiem, ale w większości jest czytelna i widać, że autor ma poczucie humoru, trochę podobne do humoru Dawkinsa.
Szybko się czyta, książka spełniła w moim przypadku swoją rolę. Teraz trzeba rozmyślać i rozważać nad tym co się przeczytało...

Polecam dla ludzi wątpiących, takich jak ja, którzy nie chcą od razu odrzucać istnienia Boga, dla ludzi, którzy potrzebują pewnego rodzaju ukojenia, balsamu dla duszy, która się zagubiła w tym wielkim świecie który posiada miliony teorii, ideologii i przekonań.

Kwadrat | 2015-02-26
Na półkach: Inne, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 28 stycznia 2015

Bełkot, bełkot i jeszcze raz bełkot. Cała książka to jedno wielkie bezpodstawne naśmiewanie się z nauki i próby zanegowania jej dziwnymi teoriami. Wątpię, że KOMUKOLWIEK spodoba się ta książka.

Cudna_brzoskwinka | 2016-02-02

noemat | 2016-02-11