Lamus ciekawostek

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
popularnonaukowa
piotrex

Od Autora: Znaleźliśmy się na Ziemi już bardzo dawno. Oczywiście dawno w tej skali czasu, jaka wynika z naszego, ludzkiego rytmu życia, z przeżywanych przez człowieka godzin, dni i lat. Ale w skali dziejów Ziemi i życia na niej należymy do istot najmłodszych, a jako gatunek przyrodniczy istniejemy tu wyjątkowo krótko. Wystarczy przypomnieć, że dinozaury przetrwały na Ziemi aż 40 razy dłużej,...

Od Autora:
Wystarczy przypomnieć, że dinozaury przetrwały na Ziemi aż 40 razy dłużej, niż to wypada na dotychczasową egzystencję człowieka, wyliczoną według najnowszych wykopalisk i badań archeologicznych. I to jeszcze nie egzystencję człowieka zwanego rozumnym - Homo sapiens - lecz zwykłego Homo, który swego rozumnego potomka wyprzedzał prawdopodobnie o jakieś trzy miliony lat.
I chyba tak długo kształtował się mózg tego zwykłego Homo, aż stał się mózgiem człowieka rozumnego. O tym rozwoju decydowała również jego ciekawość, która w miarę zaspokajania zaostrzała się jeszcze bardziej. Człowiek ciekawy był tego, co go otacza i siebie samego. Ciekawy był, żeby przetrwać, a potem żeby życie jak najlepiej ułożyć. Ciekawy był swego miejsca w przyrodzie i w społeczeństwie.
Z ciekawości zaspokajanej przez tysiąclecia i nigdy nie zaspokojonej do końca, powstała wiedza ludzka tak rozległa, że tylko wyliczenie jej dziedzin zapełniłoby tom wielokroć obszerniejszy od tej skromnej książeczki. Społeczny podział zadań staje się w tych warunkach koniecznością, bo umożliwia specjalizację jednostek, zapewniając wzajemne korzystanie z ich różnorodnych umiejętności. Ale nie wyklucza przy tym ciekawości, sięgającej za opłotki cudzej wiedzy, przeżyć i doświadczeń. Nawet jeśli zaspokoimy ją tymczasem tylko okruchami wyszperanymi z lamusa, przeżyjemy emocje znane człowiekowi od setek tysięcy, a może i od milionów lat…

Andrew Vysotsky | 2013-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2013

To książka dla każdego, od dzieciaka do próchniaka. Jest tak wielotematyczna, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie, a niektóre kawałki są wręcz szokujące, jak mawiają; odjechane do granic. Lamus ciekawostek jest tym, co sama nazwa sugeruje – zbiorem ciekawostek z tylu dziedzin wiedzy, że nie sposób ich tutaj wszystkich wymienić.

Więcej na moim blogu: http://andrew-vysotsky.blogspot.com/2013/02/lamus-ciekawostek.html

piero | 2016-05-08

Ta książka zaraziła mnie w dzieciństwie ciekawością świata, ludzi i dziejów. Skarbnica głodnych kawałków, króciutkich tekstów zadziwiających, zaskakujących, anegdotycznych. Wszystko okraszone piękną kreską Szymona Kobylińskiego. Jakimś cudem miałem 2 egzemplarze i oba właściwie zużyłem, często do nich wracając.

Dziękuję Ci, tato. To jeden z najlepszych prezentów, jaki dostałem.

| 2014-06-19

W czasach kiedy nie było internetu, w tej pozycji można było znaleźć bardzo fajne historie. Miło wspominam tamten czas.

| 2014-04-17

Kitsune101c | 2016-07-31