Sens ksiąg biblijnych

religia
Wydawnictwo M
2013-01-01
2013-01-01

„Biblia” – książka czytana od wieków, studiowana przez tysiące ludzi i budząca wiele wątpliwości, pytań oraz odpowiedzi. W labiryntach niejasności łatwo może zgubić się czytelnik nieznający historii, kultury czy kontekstu opisów wchodzących w jej skład. Profesor Anna Świderkówna jest autorką „Bram do Biblii”, „O przypowieściach, św. Pawle i Apokalipsie” oraz „Sensu ksiąg biblijnych”. Każda z tych części zawiera płytę, która wprowadzi czytelników w labirynt znaczeń oraz wydarzeń.
W „Sensie ksiąg biblijnych” autorka skupia się na wybranych księgach (Księga Wyjścia, Ks. Tobiasza, Ks. Hioba, Ks. Psalmów, Pieśń nad Pieśniami, Mądrość Syracha, Księgi Prorockie), a także wydarzeniom takim jak potop i zagadnieniom, jak archaniołowie. W bardzo przystępny sposób poznajemy genezę powstałych zapisów oraz znajdziemy wyjaśnienie ukrytych przez wieki niepamięci historie, które kształtowały powstawanie Biblii. Anna Świderkówna wyjaśnia nam problemy licznych tłumaczeń Pisma Świętego, przybliża różnorodność gatunków oraz balansowanie między prawdą a fikcją. Uświadamia nam wagę celu powstawania kolejnych zapisów, a nie ich historyczności.
Autorka ma niezwykły dar przedstawiania rzeczy skomplikowanych w bardzo przystępny sposób, przez co po jej książki o Biblii mogą sięgnąć nawet mali czytelnicy. Pozycję tę polecam wszystkim zainteresowanym naszą kulturą przesyconą znaczeniami zaczerpniętymi z Pisma Świętego, które kształtowało nawet nasz język.

pełna notka na blogu: http://www.anianotuje.pl/2014/08/anna-swiderkowna-sens-ksiag-biblijnych.html

Tym razem tematem, wokół którego skupiamy się, stają się wybrane księgi, głównie ze ST: Księga Wyjścia, K. Tobiasza, K. Hioba, K. Psalmów, Pieśń nad Pieśniami, Mądrość Syracha, Księgi Prorockie. Ponadto osobny rozdział poświęcony został biblijnemu potopowi, archaniołom i krótkim odwiedzinom w NS.

Poznajemy ich genezę (przybliżony czas powstania, oryginalny język). Czasem jedno słowo czy postać psa wystarczy, aby to określić. Badaczom wystarczy do tego naprawdę niewiele. Jako znawczyni kultury antycznej oraz tłumaczka, Anna Świderkówna przybliża nam gatunki danych Ksiąg. Przecież nie wszystkie są historycznymi opowieściami! Czasem to moralizatorskie teksty, których celem było nawrócenie ludzi. Innym razem uświadomienie jak powinni się oni zachowywać. Tak naprawdę wcześniej nie spojrzałabym na Biblię jako na zbiór po części fikcyjnych i historycznych historii. Nie przypominam sobie, aby ktoś kiedykolwiek tak o Niej powiedział. A jednak!

Sposób, w jaki opowiada to nam pani prof. jest niezwykle przyjazny. Nie znajdziemy tu długich wykładów, a proste fakty poparte dowodami. W końcu słuchaczami audycji byli różni ludzie i każdy z nich chciał wynieść z jej jak najwięcej. Każda z jej książek pozwala mi na nowo poczuć potrzebę czytania PŚ. Dostrzegam w nich teraz więcej, choć nadal to zapewne niewielki ułamek.

Anna Świderkówna to niekwestionowany znawca Pisma Świętego. Jest autorką wielu książek, artykułów o tematyce biblijnej. Wydawnictwo M wydało ciekawą książkę opracowaną na podstawie audycji radiowych prowadzonych przez autorkę pod tytułem „Sens ksiąg biblijnych”. Świderkówna w sposób prosty i przejrzysty przyswaja czytelnikom pisaną trudnym i czasami skomplikowanym językiem Biblię. Porusza tematy nad którymi toczą się niekończące się dysputy teologiczne i historyczne.
- Czy potop opisany w Biblii był wydarzeniem historycznym czy raczej symbolicznym?
- Co oznacza imię Boga objawione Mojżeszowi: Jestem, który jestem?
- Czy Izraelici uciekając z Egiptu przechodzili przez Morze Czerwone?
- Dlaczego Bóg dopuszcza niezawinione cierpienie człowieka?
- Czy księga Jonasza jest księgą historyczną?
Bardzo interesująca pozycja. Dla początkujących biblistów, teologów i każdego kto interesuje się Pismem Świętym. Do książki dołączona jest płyta CD z oryginalnym zapisem audycji profesor Anny Świderkówny.

Dodaj cytat z książki Sens ksiąg biblijnych