Krew, którą nasiąkła

Tłumaczenie: Beata Walczak-Larsson
Cykl: Rebeka Martinsson (tom 2)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Det blod som spillts
Dorota_1988

Północna Szwecja za kręgiem polarnym. W małej wiosce Jukkasjärvi zostaje brutalnie zamordowana kontrowersyjna pastor parafii, Mildred Nilsson. Kobieta była znana jako odważna feministka skonfliktowana nie tylko ze zwierzchnikami kościoła, ale również z lokalną społecznością myśliwych. Mimo istniejących motywów, policja drepcze w miejscu. Zupełnie przypadkowo w dochodzenie włącza się prawniczka...

Zupełnie przypadkowo w dochodzenie włącza się prawniczka Rebeka Martinsson, bohaterka książek Åsy Larsson. Rozpoczyna się pościg za mordercą.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Wojciech Gołębiewski | 2015-12-09
Przeczytana: 08 grudnia 2015

"Kryminał roku według Szwedzkiej Akademii Pisarzy Kryminalnych" - czytam na okładce. To u nich tak źle? Może jakiś transferem udałoby się ich podratować. Myślę, że taki transfer byłby tańszy niż w piłce nożnej, a zdolnych, chętnych by się w Polsce kilku znalazło. Faktycznie, źle się dzieje w państwie szwedzkim, skalę wartości postawiono na głowie, bo jeśli to jest najlepszy, to jak wyglądają średnie, nie mówiąc o najgorszych.
Ostatnio krytykowałem d o b r y kryminał Chmielarza za nadmierną długość, a tu Larsson w z ł y m swoim dziele, przebiła Polaka o 50 stron, ustanawiając kryminalny rekord nudy na 450 stron. Aby osiągnąć taką imponującą objętość zaangażowała wszystkie siły dalekiej Północy z wilczycą łącznie.
Nie łudźcie się Państwo, że życie jest długie i że nieszkodliwe jest tracenie czasu na takie nieudane książczyny. Ja, stary, mówię, że im ...

macierzanka | 2011-03-24
Przeczytana: 24 marca 2011

Jednym słowem - GENIALNA!!!!

Ale, cóż.... po kolei...., a więc początek był trudny, czyli dosyć długo nic ciekawego się nie działo. Czytałam, czytała i czułam jedynie wokół ogromną przestrzeń, chłód, jak to w typowym skandynawskim kryminale, i tyle. Zaczęłam się nawet zastanawiać jak to „coś”, co próbuje właśnie przeczytać, można było nazwać „kryminałem roku” czy nawet „międzynarodowym bestsellerem”. Złościłam się przekładając kolejne kartki, bo odpływając coraz dalej od brzegu ciągle czułam płyciznę i grunt pod nogami. I nagle stało się! Pojawił się wciągający wir, bo wreszcie zaczęły pasować do siebie poszczególne puzzle układanki, a powstający obrazek był tak intrygujący, że nudne czytanie zamieniło się w pasjonujące. Powiem szeptem, że było tak wciągające, że jakieś ostatnie trzydzieści stron czytałam w pracy z narażeniem dalszego zatrudnienia w firmie w której pracuję..:)
Asa Larsson oprócz zagadki kryminalnej umiejętnie poruszyła szereg różnych tematów czyli chociażby...

lkkolo | 2014-03-08
Przeczytana: 08 marca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kryminał godny polecenia, nie sposób zgadnąć kto jest winien, przynajmniej mi się to nie udało.

Śmierć pastor wstrząsa małą wioską, jednak wydarzenia opisane w książce mają miejsce dwa miesiące po jej morderstwie. Mamy okazję ją poznać tylko ze wspomnień osób z nią związanych. Była osobą dość kontrowersyjną i wiele osób miało motyw, jednak nie da się bezpośrednio powiązać ich z jej śmiercią.

Moim zdaniem powiedzieć,że główną bohaterką jest Rebeka to za dużo, ponieważ nie pojawia się w książce aż tak często i nie rozwiązuję zagadki dopóki nie stanie naprzeciw mordercy. Mogę jedynie przyznać, że ma poprostu ogromnego pecha znaleźć się w domu mordercy na końcu książki.

Strasznie spodobało mi się przeplatanie rozdziałów opowieścią Żółtonogiej. Mamy okazję zobaczyć świat oczami wilka.

Madi | 2014-01-24
Przeczytana: 22 stycznia 2014

Jest to moja trzecia przeczytana książka Asy Larsson o perypetiach Pani prawnik Rebeki i moim skromnym zdaniem najciekawsza.
Choć już na samym początku wiedziałam co łączy Lisę z zamordowaną Panią pastor,to jednak to kim był morderca nieco mnie zaskoczył.
Mimo,że sam fakt ,iż kobieta i to zamężna jest pastorem trochę mnie szokował,to to, w jaki ciekawy sposób autorka stworzyła jej portret psychologiczny bardzo mi się podobał ,a już najbardziej urzekła mnie postać Lisy.
Również w bardzo fajny sposób Asa Larsson pokazała nam jak wilki są podobne do ludzi -historię morderstwa i intryg poprzeplatała pięknymi opisami życia wilków ,a w szczególności historii życia Żółtonogiej.

Joanna | 2012-12-14
Na półkach: Przeczytane, Skandynawia
Przeczytana: 2011 rok

Przebywająca na zwolnieniu lekarskim z powodu wcześniejszych, traumatycznych przeżyć Rebeka Martinsson w ramach terapii ( ponieważ praca sprawia jej wiele radości) udaje się wraz z szefem swojej firmy prawniczej do Kiruny, aby tamtejszym parafiom Kościoła Szwedzkiego zaproponować pakiet usług prawniczych. Nic nie wiedząc o ostatnich tragicznych wydarzeniach w tym regionie trafia w samo centrum prowadzonego śledztwa dotyczącego morderstwa pastor Mildred Nilsson, zdeklarowanej feministki.
Mildred Nilsson to osoba bardzo aktywna, zrzeszająca wokół siebie niemal całą lokalna społeczność, podzieloną jednak na jej zwolenników i przeciwników. Jej działalność jest wszechstronna, dotyczy powołania organizacji „ Magdalena” zrzeszającej kobiety borykające się z trudnościami życiowymi , finansowymi, z poczuciem izolacji społecznej. Pastor służy im jako doradczyni finansowa, organizuje kursy, pomaga uporządkować życie a nawet udziela schronienia w swym domu.
Jednym z projektów zamordowanej...

Akasha89 | 2016-05-11
Przeczytana: 11 maja 2016

W końcu, po prawie roku od przeczytania pierwszego tomu tej serii, udało mi się zdobyć drugi tom.

Początek może nie być łatwy, ponieważ stosunkowo długo nic konkretnego się nie dzieje, ale jak widzę, jest to znak rozpoznawczy prozy pani Larsson. Mamy tu powoli odsłaniającą się układankę. Niemniej jednak główną oś powieści stanowi zagłębianie się w psychikę bohaterów, co mi się akurat podoba. Dopiero pod koniec książki akcja nabiera rozpędu, a atmosfera gęstnieje, więc czytelnikom, którzy preferują właśnie natłok wydarzeń, szybką akcję i gwałtowne zwroty tejże, jednak nie będę polecać tej powieści.

Autorka,oprócz zagadki kryminalnej, poruszyła również szereg różnych problemów społecznych. Głównie odwieczne siłowanie się kobiet i mężczyzn, w szerokim kontekście. Również kwestię myślistwa, ochrony zagrożonych gatunków oraz obowiązków duchownych wobec ludzi czy też ogólnie Kościoła wobec społeczeństwa.

Ciekawym smaczkiem są rozdziały poświęcone wilczycy Żółtonogiej, które...

Marzin | 2012-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2012

Dobry kryminał choć mało akcji trochę, za to czyta się go przyjemnie i szybko. Język jakim posługuje się Asa Larsson jest zrozumiały i przystępny dla czytelnika.

Dorota | 2016-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2016

Najlepszy szwedzki kryminał roku według Szwedzkiej Akademii Kryminału. Krzyczy do mnie z okładki napis w czerwonej ramce, od razu wpadający w oczy.
Serio? Nic lepszego w tej dziedzinie nie powstało w Szwecji w 2011 roku? Serio?
Książka opowiada o brutalnym morderstwie w małej mieścinie na Północy Szwecji. Zamordowana zostaje Pani pastor, nielubiana przez większość mieszkańców miasteczka. Tak po prawdzie przeze mnie również nie była lubiana. Nad sprawą głowią się i głowią miejscowi policjanci. Gdzieś jakby z boku rozgrywa się również osobisty dramat Pani prawnik ze Sztokholmu.
Wszystko to jakieś naciągane i banalne. Nieuporządkowane wątki wyskakują jak królik z kapelusza po to tylko by ich później nie rozwinąć. Od razu domyśliłam się kto może być mordercą. W dodatku rozwiązanie zagadki jest tak rozczarowujące, że aż szkoda gadać. No i chyba najgorsze w całej książce, czyli tempo rozgrywanej akcji. Cały czas miałam nadzieję, że coś nareszcie zacznie się dziać. Może pojawią się...

emindflow | 2013-11-04
Przeczytana: 03 listopada 2013

To druga książka z cyklu o Rebece Martinsson. Oceniam ją nieco wyżej od poprzedniczki, ale i tak uważam , że na tym portalu została mocno przeceniona. Niewątpliwie Asa Larsson świetnie posługuje się słowem, ale w tym akurat gatunku na razie sprawdza się mocno przeciętnie. "Krew, która nasiąkła" to dość dziwna książka. Pierwsza połowa - nie dzieje się zupełnie nic, totalny chaos, ciągłe retrospekcje i nawiązania do pierwszej części. Od połowy wszystko zaczyna się porządkować, akcja nabiera tempa i tak już jest do końca. Wątek kryminalny jest słabiutki, a zakończenie przewidywalne. Powieść broni się ciekawym klimatem, plastycznymi opisami uroków podbiegunowej części Szwecji i przede wszystkim kapitalnym wątkiem dotyczącym wilków. Ciągle nie tracę nadziei, że kolejne pozycje cyklu będą lepsze.

fiNka | 2014-05-05
Przeczytana: 05 maja 2014

Na pewno nie zostanę fanka pani Larsson. Miałam nadzieje, ze będzie lepiej - nie było. Było nudnawo. W pewnym momencie przestało mnie nawet interesować kto zabił. Było mi to totalnie obojętne. Czytałam z rozpędu, aby skończyć. Pewnie przeczytam kolejna cześć, ponieważ mam ja w domu, ale na tym raczej zakończy sie moja przygoda z panią Larsson. No chyba ze mnie w kolejnej części zaskoczy - czego i jej i sobie życzę.

Festiwal Conrada - znamy pierwszych gości

Szwedzka autorka powieści kryminalnych Åsa Larsson, marokański pisarz Tahar Ben Jelloun, Agnieszka Taborska, W.J.T. Mitchell i Bracia Quay to pierwsi potwierdzeni goście 5. Festiwalu Conrada.

W sidłach klątwy

Matka porzuca chłopca w dzieciństwie i układa sobie życie na nowo daleko od syna. Zostaje mu tylko ojciec, którego i tak pewnego dnia potrąca samochód. Szczątki dziadka zostają odnalezione w brzuchu niedźwiedzia, a babcia zostaje zadźgana widłami.