Our Inner Ape. A Leading Primatologist Explains Why We Are Who We Are

Wydawnictwo: Riverhead Books
9781594481963
angielski
SliskiePalce

It’s no secret that humans and apes share a host of traits, from the tribal communities we form to our irrepressible curiosity. We have a common ancestor, scientists tell us, so it’s natural that we act alike. But not all of these parallels are so appealing: the chimpanzee, for example, can be as vicious and manipulative as any human. Yet there’s more to our shared primate heritage than just...

Yet there’s more to our shared primate heritage than just our violent streak. In Our Inner Ape, Frans de Waal, one of the world’s great primatologists and a renowned expert on social behavior in apes, presents the provocative idea that our noblest qualities—generosity, kindness, altruism—are as much a part of our nature as are our baser instincts. After all, we share them with another primate: the lesser-known bonobo. As genetically similar to man as the chimpanzee, the bonobo has a temperament and a lifestyle vastly different from those of its genetic cousin. Where chimps are aggressive, territorial, and hierarchical, bonobos are gentle, loving, and erotic (sex for bonobos is as much about pleasure and social bonding as it is about reproduction).

źródło opisu: Wydawnictwo Riverhead Books, 2006

źródło okładki: Riverhead Books, 2006

Jarek Zawisza | 2018-07-16
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 04 lipca 2018

Na wstępie będzie zachwyt, zachwyt nad stylem pisarza, który filologiem przecież nie jest... a jednak.
Z ogromna prostotą i gracją potrafi poruszać się po tematach które dla laika są czymś zupełnie abstrakcyjnym.

Frans de Waal uchwycił to coś, co zwykliśmy określać mianem "dar słowa".
Językiem niezwykle precyzyjnym i klarownym, a jednocześnie nieprzeładowanym fachową terminologią popularyzuje naukę. Naukę na styku wielu dziedzin, bo przecież wiedza zawarta w jego książce, to nie tylko prymatologia.

Naukowiec większość swego dorosłego życia poświęcił studiom nad zachowaniami małp człekokształtnych, ze szczególnym uwzględnieniem szympansów i bonobo.
A wnioski do jakich doszedł, zburzyły spokój wielu jego koleżanek i kolegów po fachu.

Tak, dzięki jego wytężonej pracy, faktyczny dystans pomiędzy nami a naszymi kuzynami, jest dziś znacznie mniejszy, niż ten niestety nadal obecny w powszechnej świadomości.
Szympansy czy bonobo potrafią oszukiwać, kraść, odczuwać radość, odbierać...

Zuba | 2016-06-24
Przeczytana: 18 czerwca 2016

Żeby książka wskoczyła na moją półkę z ulubionymi w już trakcie czytania, musi sobie na to zapracować.
Pamiętam jakim szokiem była dla mnie wyczytanie u prof. Vetulaniego, że jedyną cechą wyróżniającą nas od zwierząt jest umiejętność tworzenia sztuki. Jak to? A świadomość swojej odrębności, empatia, używanie narzędzi? To zdziwienie doprowadziło mnie do lektury "Małpy w każdym z nas" - chciałam sprawdzić jak bardzo przypominamy małpy i czy to dobrze, czy źle.
Opis z okładki jest tym razem wyjątkowo trafny i ani trochę nieprzesadzony.
Władza, seks, przemoc i życzliwość - to elementy życia stad małp, którym przygląda się autor. Analogie między zachowaniami ludzkimi a zwierzęcymi są niesamowite. Czułam jakbym podglądała pierwsze społeczności ludzkie, które później wyewoluowały w całe złożone społeczeństwa. Trudno było oprzeć się refleksjom, jak potoczyłyby się losy cywilizacji ludzkiej gdyby nasze grupy przypominały bardziej bonobo niż szympansy. Te słynne rozseksualizowane bonobo, u...

lbadura | 2016-10-05
Przeczytana: 03 października 2016

Autor Holender z pochodzenia , od wielu lat mieszkający w okolicach Atlanty. Opisuje w tej książce dość szczegółowo wyniki badań i obserwacji przeprowadzanych na szympansach i bonobo oraz odwołuje sie do szeroko pojętej natury ludzkiej, nauk społecznych, antropologii,

Czy nam sie to podoba, czy nie, jesteśmy małpą, nosimy ją w sobie.
Człowiek to najbardziej wewnętrznie skonfliktowaną małpą.
We współczesnym świecie człowiek (małpa) stworzył(a) skomplikowane struktury społeczne. Wystarczy zerknąć na to jak współczesne społeczeństwa są zorganizowane. W tych strukturach społecznych na pewno możemy zaobserwować rożne temperamenty małpie:
Instytucje wspierające pogłębianie hierarchii (Szympansy) i instytucje redukujące hierarchię (bonobo).
Czytając książkę zastanawiałem sie tez nad tym jak to jest z ewolucja w przypadku współczesnego homo sapiens. Autor porusza temat ewolucjw kilku aspektach. Chociaż nas to często kusi, pojęcie ewolucji jest naduzywane ideologicznie i kontekście nauk...

Paweł86 | 2015-09-30
Przeczytana: 29 września 2015

Wartościowa lektura. Interesująca od pierwszej do ostatniej strony (także dzięki świetnemu tłumaczeniu). Okazuje się, że charakterystycznie ludzkie zachowania, takie jak przemoc, ksenofobia, empatia, walka o władzę (polityka) itp. są doskonale znane naszym najbliższym ewolucyjnie krewnym, czyli szympansom i bonobo, a moralność jest o wiele starsza niż ludzkie wierzenia religijne. Dla kogoś kto nie interesował się wcześniej prymatologią jest ogromnym szokiem, jak mało my ludzie różnimy się od tych dwóch gatunków małp człekokształtnych...

Maciejmm | 2015-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2015

Frans de Waal jest jednym z najwybitniejszych prymatologów. Zajmuje się badaniem małp w szczególności najbliższych nam genetycznie krewnych Szympansów i Bonobo. Na podstawie swoich obserwacji poczynionych na swoich podopiecznych wyciąga wnioski na temat ludzi, naszych zachowań społecznych, instynktów. W swojej książce „Małpa w każdym z nas” przygląda się: władzy, seksowi, przemocy i życzliwości. Na podstawie porównań między naszymi gatunkami, stara się ukazać co jest w nas wrodzone jaką mamy tak zwaną prawdziwą naturę. Ciekawości książce dodaje fakt, porównania Szympansów i Bonobo. Są to nam dokładnie tak samo bliskie gatunki. Szympansy są agresywne, Bonobo porównuję się do dzieci kwiatów rozładowujących konflikty za pomocą seksu. Autor stara się odpowiedzieć do kogo jest nam bliżej. Styl Fransa de Wala jest bardzo przejrzysty i lekki, jednocześnie przekazuje bardzo wiele informacji. Polecam lekka lektura po której jest się nad czym zastanawiać.

kowalmj | 2018-08-21
Przeczytana: 20 sierpnia 2018

Trochę mi się zeszło z tą pozycją. Niby książka jest popularnonaukowa ale trzeba się momentami skupić. Dowiedzieć się z niej można dużo o naczelnych, tych włochatych i tych ubranych. Ciekawe jest jak wiele z tego jacy jesteśmy wyewoluowało jak jeszcze schodziliśmy z drzew. Patrząc na małpy człekokształtne mamy jakby wehikuł czasu w naszą historię. Bardzo mocno zaintrygowała mnie konkluzja iż 'czyniąc świat poddanym' zmniejszyliśmy presję ewolucyjna na nasz gatunek. Z jednej strony wygodnie, a z drugiej stajemy w miejscu :(. Czas pokaże czy sami nie sprowadzimy tej presji na siebie znowu zanieczyszczając środowisko.

Nemerle | 2015-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2015

Zadziwiająco lekki i przystępny język. Autor porusza szerokie spektrum zagadnień, które dla kogoś niezaznajomionego wcześniej z prymatologią z pewnością okażą się poruszające i skłonią do refleksji. Samo przesłanie książki jednak nie jest ani przerażające, ani przytłaczające. Wręcz przeciwnie, wraz ze zrozumieniem nachodzi wyciszenie - spokój płynący z pojęcia głównych zasad rządzących zwierzętami stadnymi, a więc i (na poziomie pierwotnym, fazie pierwotnej) grupami społecznymi.

Zaletą "Małpy w każdym z nas" jest to, że autor nie przedstawia przewrotowych i słabo popartych teorii, jakie ostatnimi czasy plenią się w zawrotnym tempie (jak np. "Cnota egoizmu). Fakty, które przedstawia de Waal balansują pomiędzy skrajnościami - udowadniając chyba wszystkim znaną teorię równowagi w przyrodzie, która wobec przyczyn takich jak moralność czy walka o władzę, nabiera nieco innego znaczenia.

Lepsze | 2016-02-02
Przeczytana: sierpień 2015

Jedna z najciekawiej i najlepiej napisanych książek popularnonaukowych jakie czytałem. Co więcej - wydaje się rzetelna z naukowego punktu widzenia. Polecam wszystkim. Bardzo pouczająca!

haLina | 2016-03-08
Przeczytana: 08 marca 2016

Intrygująca, ciekawa, wzbogacająca opowieść o naszych najbliższych krewniakach. Dzielimy z nimi niezwykle dużo, znacznie więcej niż skłonni bylibyśmy przyznać. W nienachalny sposób Frans de Waal opowiada o naczelnych - który w typowy dla naszego gatunku sposób obserwuje, bada i bardzo, ale to bardzo lubi...

Emma | 2016-02-25
Przeczytana: 19 lutego 2016

Prawdziwa gratka dla fanów prymatologi. Mnóstwo anegdot i opowieści z pierwszej ręki. Lekki styl, który mimo wszystko porusza ważne kwestie- warto się nad pewnymi sprawami zastanowić. Zadać sobie pytanie czy traktujemy te zwierzęta tak jak na to zasługują.
Naprawdę gorąco polecam.