Piękno neurobiologii

Seria: Opera selecta
Wydawnictwo: Homini
neurobiologia
hstr

Drugi tom dzieł wybranych Jerzego Vetulaniego przynosi kontynuację i rozwinięcie zagadnień wyłożonych w tomie pierwszym Mózg: fascynacje, problemy, tajemnice (2010). Dokąd zmierza medycyna, a zwłaszcza psychiatria? Jak radzić sobie ze starością i jak się na nią przygotowywać? Jak wiedzę na temat ludzkiego mózgu wprzęgać w pracę nad sobą i w ulepszanie ludzkich społeczności? Tezy, wnioski i rady naukowca zyskują jednak w tym tomie dodatkowe walory właściwe dla rozmowy i komentarza ad hoc: bezpośredniość i osobiste zaangażowanie.

źródło opisu: Wydawnictwo Homini, 2011

źródło okładki: http://homini.com.pl

Mogłoby być trochę więcej dłuższych wypowiedzi Vetulaniego w formie pamiętnikowych wywodów zamiast wywiadów ograniczających potencjał wypowiadania się na inne tematy, ale i tak jestem usatysfakcjonowana takową porcją wiedzy i poglądów.

żabot | 2015-02-19
Przeczytana: 17 lutego 2015

Książka znacznie lepsza, niż tom pierwszy, co nie znaczy, że bardzo dobra. Sprawia wrażenie naprędce zebranych tekstów, które łączy tylko i wyłącznie nazwisko autora, czyli profesora Vetulaniego. Ba! W tomie zawarte są nawet teksty, które literalnie nic nie mają wspólnego z neurobiologią. W takich sytuacjach przypomina mi się dopisek mojego licealnego polonisty przy niedostatecznej ocenie mojego wypracowania: „Wypracowanie bardzo dobre, ale nie na temat”. Bo co wspólnego z neurobiologią ma skądinąd ciekawy i słuszny w swojej wymowie tekst o degradacji szkolnictwa wyższego przez państwowe czynniki „Ciemno wszędzie?”. Nie jest to jedyny tego typu tekst w książce.
Kolejnym mankamentem tomu jest nierówność tekstów pod względem – że tak powiem – intelektualnym. Z jednej strony mamy teksty publicystyczne odnoszące się do różnych tematów ważkich społecznie, jak właśnie stan nauki wyższej w Polsce, GMO czy dopalacze, gdzie nie trzeba praktycznie żadnej wiedzy biologicznej, o...

Książka dość dobra, lecz w sporej części powielająca to, co znalazło się w pozycji "Mózg: fascynacje, problemy, tajemnice". Ponadto część rozdziałów jest po prostu nie na temat.
Znalazłem również jeden błąd merytoryczny w (krótkim) opisie mechanizmu działania agomelatyny, otóż nie jest ona inhibitorem rec. 5-HT1c, ale 5-HT2c:

Michal | 2019-01-26
Na półkach: Papierowe, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 26 stycznia 2019

Zbiór świetnych wywiadów z profesorem Vetulanim. Podobnie jak z poprzedniej jego książki "Mózg:fascynacje problemy tajemnice" można mnóstwo dowiedzieć się o tym co dzieje się pod czaszką. Urzeka mnie również racjonalizm profesora. Niemniej w odróżnieniu do jego w/w książki, ta jest nieco przegadana i w wielu miejscach powtarza się.

Marta | 2015-01-20
Przeczytana: 2012 rok

Omawia zagadnienia z dziedziny medycyny, biologii, anatomii i fizjologii, oraz psychologii i psychiatrii. Wszystko to w formie wywiadu, więc czyta się inaczej, co nie znaczy, że gorzej.

anagonda | 2014-02-12
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Pozycja lepsza jakościowo od innej książki ze zlepkiem artykułów i wywiadów z prof. Vetulanim - "Mózg - fascynacje, problemy, tajemnice".

Po większości artykułów z tej książki miałem spory niedosyt, ponieważ są one dość mocno okrojone.
Niektóre rozdziały natomiast porozwieszałbym na słupach we wszystkich miastach, są tak świetne.

Niestety, również ta, jak i wcześniej wspomniana lektura wyraźnie bije pośpiechem w redagowaniu, co widać po błędach literowych itp.

Największym nieszczęściem są niestety błędy merytoryczne, które mogą niektórym utkwić w pamięci jako prawda.
Nie powinny się tu znaleźć takie fantastyczne wytwory jak "sole gromu" lub to oznajmienie dziennikarzyny o tym, jak marihuana potwornie niszczy wątrobę (czemu według spisanego tutaj wywiadu, Vetulani nie zaprzeczył).

Ogólnie lekturę polecam, nawet osobom nie zainteresowanym tematami, do których się odnosi, ponieważ spełnia misję popularyzacji nauki w dobry sposób. Napisana jest ciekawie i zwięźle. No, może trochę...

MoznaPrzeczytac | 2015-09-24
Przeczytana: 24 września 2015

ierwsza refleksja, jaka ciśnie mi się na usta – książka, która poszerza intelektualne horyzonty. Pobudza do krytycznego myślenia na różnorodne tematy – od „leczenia duszy skalpelem” poprzez globalne ocieplenie, do tajemnic podniecenia u kobiet. Co jest jeszcze większą zaletą – przystępność, a wręcz niezwykła lekkość języka, z jaką autor przeprowadza Czytelnika przez tematy niekiedy dość trudne, nie stroniąc przy tym od ciekawostek z dziedzin nauk medycznych, społecznych, ale i humanistycznych. Kolejny plus – konkretność – strukturę książki tworzą często bardzo przyziemne przykłady. Terminy specjalistyczne są często wyjaśniane tak, że osoba bez wykształcenia medycznego czy psychologicznego może bez problemu podążać za tokiem myśli autora – kolejny plus!

Pełna recenzja książki na stronie:

donia | 2012-02-15
Przeczytana: 13 lutego 2012

Niezwykła książka otwierająca oczy na odkrycia współczesnej nauki i ich wpływ na stan wiedzy o człowieku, zagadnienia etyczne i przyszłości rasy ludzkiej.

Łosoś | 2019-01-05
Przeczytana: czerwiec 2017