Bornholm, Bornholm

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Znak Proza". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Znak
978-83-240-1499-6
Snoopy

Niemcy, początek drugiej wojny światowej. Horst Bartlik jest przeciętnym, niewyróżniającym się mężczyzną, który prowadzi spokojne, pozbawione wybuchów namiętności życie. Dwa wydarzenia zmieniają jego losy. Odkrycie, że nie kocha już swojej żony oraz wyjazd na wojnę. Skierowany do bazy na Bornholmie mężczyzna budzi się powoli do życia, odzyskuje dawną pewność siebie, męskość. Nie spodziewał się, że wojna przyniesie mu szansę na miłość.

Historia Bartlika przerywana jest opowieścią młodego mężczyzny. Jego jedyną słuchaczką jest pogrążona w śpiączce matka: bohaterka jego historii. Obiekt synowskiej miłości i nienawiści. Obu bohaterów łączy to samo, powtarzane wciąż na nowo i różnymi głosami pragnienie. I coś jeszcze.

Dwie narracje, dwie historie splecione niewidzialną nicią przypadku lub przeznaczenia. Bohaterowie najnowszej powieści Dobrzanieckiego znajdują się w stanie ciągłego napięcia. Walczą. Z instynktami, pragnieniami, emocjami. Walczą o zachowanie godności, o prawo do decydowania o swoim życiu.

"Bornholm, Bornholm" to poruszający i wzruszający obraz osamotnienia i wewnętrznej walki opowiedziany przez autora, który najważniejsze z prawd opowiada stylem balansującym na granicy powagi i żartu. Dobrzaniecki kreuje świat, który obserwujemy z uśmiechem lub grymasem niedowierzania. Jednak ostatecznie odpowiedzi na zadane pytania odnaleźć będziemy musieli sami.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2011

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,2912,Bornholm.%20Bornholm

anya | 2013-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2013

Przyznam że do przeczytania pociągła mnie okładka. Książka nie co nie typowa, dużo plusów i minusów i może tak dokonam oceny.

Plusy:
porusza tematy miłości - małżeńskiej, rodzicielskiej
niekiedy wzrusza
daje do przemyślenia

Minusy:
za dużo intymnych, seksualnych opisów jakoś mnie tak momentami raziły nie wiem dlaczego

Zakończenie - niedokończone, czytający sam musi tą opowieść zakończyć.

Ciągle myślę o tych bohaterach ich losach, postępowaniu.

Polecam bo coś w tej książce jest... we mnie zostało po przeczytaniu

kasandra_85 | 2011-05-13
Przeczytana: maj 2011

Molly | 2011-02-22
Na półkach: Przeczytane, Moje własne
Przeczytana: 22 lutego 2011

Wiele spodziewałam się po tej książce, ale to, co dostałam przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Już pierwsze słowa, pierwsze zdania powieści sprawiły, że pozwoliłam się autorowi czarować i prowadzić przez swój literacki świat. Te słowa pachniały malinami, , przywodziły na myśl ukradkowe, nieśmiałe spojrzenia znane z czasów pierwszej, młodzieńczej miłości; lenistwo letniego popołudnia... Sączyło się z tych słów pożądanie, niewypowiedziane obietnice, buzująca niepewność...
"Bornholm, Bornholm" to powieść rozpisana na dwa głosy. Dwa męskie głosy, które mówią naprzemiennie z dość odległych czasów i miejsc. Dwa głosy, które z pozoru nie mają ze sobą nic wspólnego, jednak po zagłębieniu się w lekturę okazuje się, iż łączy je znacznie więcej, niż można by sądzić. Po pierwsze obaj bohaterowie borykają się z życiem uszytym jakby nie na ich miarę, tu za długim, tu przyciasnym, a tam uwierającym. Kto zafundował im taki los? Kobiety ich życia, żony i matki.
"Bornholm, Bornholm" to opowieść...

carac | 2014-01-12
Na półkach: Przeczytane, 2014, Kindle
Przeczytana: 10 stycznia 2014

„Bornholm, Bornholm” – ogólnie rzecz ujmując – jest o braku porozumienia między bliskimi, a co za tym idzie – niemożności nawiązania relacji pełnej ufności i wzajemnego zrozumienia. A jest to wręcz konieczne, by np. mąż po iluś latach małżeństwa nie musiał zastanawiać się nad sensem przysięgi małżeńskiej lub syn w odpowiednim momencie miał w sobie dość odwagi, by stanowczo zaprotestować przeciw nadopiekuńczości matki.
Jeśli w takich relacjach jak: mąż – żona lub matka – syn brakuje ufności i wzajemnego zrozumienia, a jedna ze stron jakby odgórnie, a więc w sposób naturalny staje się stroną ważniejszą, dominującą – autor książki zdaje się nas przekonywać, że wówczas człowiek może stać się taką samotną, odizolowaną od reszty świata wyspą. Niby żyje, ale ciągle ma wobec innych jakiś żal, jakieś nieuzasadnione pretensje. Skupiony wyłącznie na sobie nie widzi potrzeb innych, jeśli nawet dostrzega, to nie robi nic, skoncentrowany na zaspokojeniu potrzeb własnych. Totalna izolacja,...

allison | 2011-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2011

Przeczytałam jednym tchem i na tzw. bezdechu. Tak mówimy w rodzinie o książkach, które poruszają i zadziwiają.
Dla mnie to powieść o niszczącej sile ograniczeń i zaborczości. O potrzebie wolności i niezależności. I wreszcie o przeszłości, która zawsze kładzie się jakimś cieniem na tym, co tu i teraz.
Wrażenie zrobiła na mnie nie tylko treść, ale i narracja - często łącząca elementy refleksyjne z humorystycznymi - przez to odpowiadająca kolejom losów bohaterów, których życie składało się i z wzniosłych, i z przejmujących, i z błahych oraz karykaturalnych scen.

ciociasamozloeluta | 2014-04-20

Autentyczna, wspaniala, boska. Tyle tytulem wstepu. Po kilku tygodniach ba moze i miesiacach pustyni wydawniczej trafila w rece ciocine niepozorna ksiazeczka. Buch w leb. Bezimienny przychodzi do znajomka slynacego z brudnego trybu zycia. Ten moczy stopy w misce z woda. Prosi o tarke. Bohater wykonuje polecenie ale zaraz biegnie do ogrodu by puscic pawia. Przypomnial sobie, ze ta sama tarka tarl ser na tosty. Dlaczego wyspiarze slyna z oszczednosci. Dlaczego siedza w pubach, mezczyzni zwlasza a kobiety w bibliotekach i dlaczego rury kanalizacyjne znajduja sie po zewnetrznej stronie muru.
Kochani swietna lektura to za malo powiedziane. To biblia pytan i odpowiedzi na tak istotne pytania. To skarbnica wiedzy o Wielkiej Brytfannie. To zycie na Bornholmie. To dwaj rozni bohaterowie ale jakze bliscy kazdemu. Absolutna rewelacja!

magda | 2011-04-11
Przeczytana: 09 kwietnia 2011

Hubert Klimko- Dobrzaniecki, filozof, pisarz, scenarzysta. Nominowany do Nagrody Literackiej Nike, do Literackiej nagrody Europy Środkowej Angelus. W roku 2007 znalazł się na liście kandydatów do paszportu „Polityki”. Aktualnie mieszka w Wiedniu i pisze scenariusz do jednej ze swoich powieści.

Dwóch mężczyzn i dwie z pozoru odmienne historie... Jednym z bohaterów jest Horst Bartlik- nauczyciel biologii. Pewnego dnia dochodzi do wniosku, że to, co łączy go z żoną, to dwójka dzieci i przyzwyczajenie. Gdzieś po drodze, przez te wszystkie lata spędzone razem, pogubili się. Rozmawiają ze sobą bez słów, mijają się nawet na siebie nie spoglądając i tak mija dzień po dniu. Z czasem Horst przestaje się czuć jak mężczyzna, ogarnia go sfrustrowanie i rezygnacja, milczeniem odpowiada na milczenie żony. Nie szuka nawet wyjścia z tej sytuacji, aż w końcu los wyciąga do niego pomocną dłoń…

Drugim bohaterem jest młody mężczyzna, który opowiada o swoim życiu własnej matce, pogrążonej w...

Dominika Pawelec | 2011-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2011

"Wiesz, mamo, a może to jest tak, że to miejsce, ta wyspa, działa na tych, którzy się tu urodzili jak echo. Gdziekolwiek będziesz poza nią, zawsze odbije się echem w twoim sercu i wrócisz, nawet jeślibyś z tym miejscem wiązał najgorsze wspomnienia."

Bardzo trudno jest przejść obojętnie obok tej książki.
Z okładki, przepełnionej chłodną kolorystyką, niespokojnie patrzy na nas mały chłopiec.
Chłód jest najlepszą zapowiedzią tego, co czeka na nas stronach powieści Huberta Klimko-Dobrzanieckiego pt."Bornholm,Bornholm".

Dwaj mężczyźni, dwie historie, wypełnione po brzegi nostalgią i dekadentyzmem.
Kiedy kończyłam tę książkę, czułam się tak przytłoczona smutkiem, wylewającym się z jej stron, że pomimo jej fenomenu, cieszę się, że dobrnęłam do końca.

Pierwszym z nich jest Horst Bartlik-nauczyciel biologii, mąż, ojciec dwójki dzieci.
Niestety, nie umie być szczęśliwy.
Wszystkie jego małe i duże pragnienia są tłamszone przez jego małżonkę, która również zaczyna być oziębła w sprawach...

Olaf | 2012-03-01
Przeczytana: 29 lutego 2012

Książka genialna! Goniłem jeden wątek, by śledzić drugi:) dawno mi się coś takiego nie przydarzyło, czasem gubiłem sens, ale to raczej ogólne roztargnienie. Absolutna rewelacja, szkoda, że tak krótka:)

Monika Stocka | 2011-03-04
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 03 marca 2011

O książce ostatnio dużo słyszałam. Zaczęłam koło niej chodzić. Na stronie znaku, można było przeczytać fragment i już pierwsze linijki mnie ukradły, porwały i nie było mowy, żeby odpuścić.
Mnie fascynowały relacje mąż - żona i syn - matka. Obie bolesne, jednocześnie tak w pełni zrozumiałe.
Te wszystkie żale, ból, wybory, to miotanie się, jest tak znajome a zdarzenia, które z tego wynikają niby oczywiste, że człowiek nad sobą samym się pochyla, zatrzymuje i nawet po zatrzaśnięciu okładki nie prędko łapie miarowy oddech