Diabeł na wieży

Cykl: Domenic Jordan (tom 1)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
83-89011-58-1
Casthaluth

Troje dzieci wymyka się w środku nocy, by spotkać diabła, który wciąż wraca do starej wieży, szukając chętnych do sprzedania duszy. Czy udało mu się dobić korzystnego targu, skoro tylko jedno z dzieci wychodzi z tego spotkania cało? Nikt nie wie, co wydarzyło się w opuszczonej pracowni alchemika. Nikt nie wie też czego pragnie nawiedzający okolice duch. Czy aby na pewno nikt? W mieście, które...

W mieście, które uchodzi za oazę spokoju w tajemniczych okolicznościach ginie szlachcic, zamordowany przez człowieka pozbawionego wszelkich pozorów człowieczeństwa. Czy owa śmierć ma coś wspólnego z makabrycznymi dokonaniami Upiora, który nim sam zginął, pozbawił życia dziesiątki dzieci?

Małe i wielkie tragedie, znaczące i błahe wydarzenia, mrożące krew w żyłach historie i stare legendy. Kto zdoła z niezliczonych okruchów ułożyć skomplikowana mozaikę i odkryć prawdę?

Opowiadania zebrane w tomie „Diabeł na wieży” to nowatorskie połączenie fantasy i powieści detektywistycznej, tej czerpiącej z najlepszych tradycji klasycznego, angielskiego kryminału. Domenic Jordan, medyk i detektyw w jednej osobie staje naprzeciw mocy nadprzyrodzonych, ale też i ludzi, częstokroć gorszych i podlejszych od demonów. A wszystko to dzieje się w świecie, przywodzącym na myśl dumasowskie opowieści płaszcza i szpady, czy wiktoriańską powieść. Jeśli dotąd nie było w Polsce „salonowej fantasy” to teraz niewątpliwie nurt ten zdobędzie sobie licznych wielbicieli.

Beata | 2016-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2016

Genialne opowiadania fantasy. Ja przeczytałam 2 tomy zbiorów w odwrotnej kolejności i stwierdzam, że lepiej jest je czytać w prawidłowej numeracji. Zbyt szybko dowiedziałam się, jakie tajemnice ma Domenic Jordan, ekscentyryczny i intrygujący bohater walczący z niespotykanymi istotami, demonami, wilkołakami itd., wyjaśniający dziwne zjawiska i wydarzenia. Pokochałam ten niesamowity klimat opowiadań, zaskakujące wyjaśnienia i samego Domenika, tak różnego od typowych bohaterów fantasy.

Finkla | 2018-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2018

Zbiór opowiadań. Bohater, Domenic Jordan, zajmuje się rozwiązywaniem różnych zagadek, chociaż zasadniczo jest lekarzem. Tajemnice mają zawsze podłoże nadnaturalne, więc można mówić o połączeniu kryminału z fantastyką. I powieścią historyczną.

Na książkę składa się sześć opowiadań — każde poświęcone odrębnej sprawie. Tytuł całości pochodzi od pierwszej historii. Teksty są raczej samodzielne, można czytać wybiórczo albo z długimi przerwami. Tylko czasem pojawia się jakaś wzmianka, że bohater wcześniej przebywał w jakimś miejscu, gdzie rozwiązał taką to a taką zagadkę. Albo że objęty jest protekcją dostojnika, z którym rozmawiał podczas drugiej przygody.

Nieco więcej szczegółów tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2018/11/diabe-na-wiezy-poczatek-domenica.html

Northman | 2016-06-18
Przeczytana: 06 czerwca 2016

Naprawdę dobra książka. Kawałek niezłej, wciągającej fantastyki. Do tego intrygujący cynizmem i pomysłowością główny bohater, świetnie skonstruowane opowiadania, wciągające historie - czego chcieć więcej? :)

Domenic Jordan ma w sobie coś z Sherlocka Holmesa, a cała konwencja książki szalenie przypomina "Wiedźmina". Zwłaszcza to drugie podobieństwo rzuca się w oczy - opowiadania Sapkowskiego, mam takie nieodparte wrażenie, były niewątpliwą inspiracją dla autorki. Lecz spokojnie, nie jest to plagiat - "Diabeł na wieży" sam się broni.

To szalenie budująca książka, okazuje się bowiem po raz kolejny, że polska fantastyka to nie tylko kilka znanych od lat nazwisk, ale również inni autorzy, którzy nie są może tak znani, ale mimo to mają coś ciekawego do zaoferowania. Świetnie :)

Polecam :)

wiesia | 2019-02-14
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 12 lutego 2019

Znam dwa kryminały Anny Kańtoch, oba bardzo dobre. Postanowiłam przeczytać coś z pierwszego nurtu jej twórczości.

Sześć opowiadań połączonych postacią Domenica Jordana okazało się trafnym wyborem. Wykreowany przez autorkę świat Okcytanii ze stolicą w Alestrze bardzo przypadł mi do gustu. Sporo tu magii, tajemnicy, istot nie z tego świata, ale i pełnokrwistych przedstawicieli naszego gatunku.

Nieco demoniczny Domenic Jordan, lekarz i detektyw amator, rozwiązuje różne intrygujące i tajemnicze zagadki. Kańtoch umiejętnie buduje napięcie, selvenes, sivadi i inne demony powoli opanowują wyobraźnię czytelnika. Może w długie noce warto postawić zapaloną świecę w oknie:)

atimere | 2016-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2016

Diabeł na wieży to coś na kształt Sherlocka Holmesa z elementem nadprzyrodzonym. Dość zgrabnie skonstruowane postaci, ciekawe łamigłówki, wilkołaki i inne stwory, a czasem "zwykli" mordercy. Każdy miłośnik strasznych historii znajdzie tu coś dla siebie.

Hrosskar | 2018-08-09
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

Z twórczością Anny Kańtoch spotkałem się niedawno w antologii Inne światy. Jej opowiadanie Człowiek, który kochał stanowiło ciekawą wizję alternatywnej Polski. Dlatego postanowiłem sięgnąć po pierwszy z tomów opowiadań o Domenicu Jordanie, czyli Diabeł na wieży. Pierwotnie został on wydany przez Fabrykę Słów w 2005 roku, a miesiąc temu został on wznowiony przez Wydawnictwo Powergraph.

Diabeł na wieży zawiera sześć nie za długich opowiadań, które łączy ze sobą postać tajemniczego Domenica Jordana. Z zawodu jest on medykiem, z zamiłowania – tropicielem magii, zagadek i spraw nierozwiązanych. W trakcie tych opowiadań, Jordan stanie przed wieloma, z pozoru nierozwiązywalnymi zagadkami i niejednokrotnie sam będzie w niebezpieczeństwie.

Akcja opowiadań dzieje się w Okcytanii, która przywodzi na myśl Francję z końca XVII wieku. Dowiadując się kolejnych informacji o tym świecie nie sposób nie pomyśleć, że przypomina on świat znany z powieści Aleksandra Dumasa. Jednak różni się on...

miharu | 2010-07-09
Przeczytana: 2008 rok

Jedna z moich ulubionych polskich książek fantasy. Mocną stroną "Diabła na wieży" jest oczywiście postać głównego bohatera - Domenica Jordana. Autorka nie idzie na łatwiznę, tworząc kolejnego, jakże typowego dla fantastyki, napakowanego rębacza, tłukącego smoki i ratującego uciśnionych;) Jordan to niełatwy do rozgryzienia człowiek. Inteligentny, cyniczny, podchodzący naukowo do nadprzyrodzonych zjawisk, mający nietuzinkowe poglądy. Słów biel i czerń nie można użyć do opisania jego charakteru. Naprawdę, dawno nie spotkałam w powieści fantasy tak fascynującej postaci.
Drugą mocną stroną książki jest klimat i nastrój niesamowitości, grozy czającej się gdzieś pod powierzchnią i same opowieści zresztą.
Interesująca pozycja, może nie dla każdego, ale mnie niezwykle urzekła.

Mallwa | 2010-06-17
Przeczytana: 16 czerwca 2010

Chyba mam słabość do cynicznych i intrygujących bohaterów i do światów w których ludzie są albo świętymi albo grzesznikami bez sumienia, bo jest to już druga książka, po "Siewcy Wiatru", którą pokochałam od pierwszego zdania;] A "Zabawki Diabła" zapowiadają się jeszcze lepiej.

Solyenna | 2014-09-02
Przeczytana: 01 września 2014

Jestem urzeczona stylem Pani Anny Kańtoch. Dałam się jej porwać do mrocznego, pełnego tajemnic świata Domenica Jordana – charyzmatycznego badacza, lekarza i naukowca. Postać niesamowita, wykreowana tak dobrze, że aż prawie namacalna. Czytając starłam się podświadomie go zaszufladkować w „DOBRY”, „ZŁY”, ale ani to kryształowy heros stający w obronie słabszych, ani też zły bohater.. Z opowiadania na opowiadanie przeskakiwał w mojej głowie z jednej szufladki do drugiej niczym konik polny. Dopiero w połowie książki odpuściłam i pozwoliłam mu po prostu siedzieć na blacie, z jedną nogą w jednej ,a drugą w drugiej. Podobne rozkminki miałam czytając pierwsze tomy cyklu Jacka Piekary o Mordimerze Madderdinie.

Autorka nie bawi się w pisaninę- paplaninę. Jest daleka od plątania swojego bohatera w głupiutkie romanse, po których zmienia się o 180 stopni (najczęściej w bezpłciową papkę). Podoba mi się to, że nie skupia się zanadto na seksualności swoich postaci- co niestety zdarza się ...

aali | 2018-08-04
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 04 sierpnia 2018

Okcytania, państwo przywodzące na myśl Francję końca XVII wieku. To tutaj umieściła akcję zawartych w zbiorze "Diabeł na wieży" opowiadań Anna Kańtoch. Kraj, który zamieszkują wilkołaki, demony, przypominające elfy selvenes, Świat w którym magia i kościół współistnieją i przenikają się nawzajem, święci uzdrawiają ludzi, albo ofiarują wyjątkowe umiejętności, mrocznymi uliczkami przemykają żądne krwi istoty, a w zamkach dochodzi do tajemniczych i makabrycznych zgonów. W tym świecie, w którym wszystko wydaje się być nieracjonalne, żyje ktoś nie przystaje do tej epoki, wielki cynik i racjonalista, Domenic Jordan, doktor House, Sherlock Holmes i agent Mulder w jednej osobie.

Domenic jest lekarzem, specjalistą od spraw dziwnych i tajemniczych. Interesuje się magią, ale wyłącznie z powodów czysto naukowych, fascynuje go wpływ magii na ludzki organizm, "w tym wszystkiego rodzaju deformacje, ponadnaturalne zdolności, a także choroby i w końcu śmierć". a ciekawość i pieniądze jak...