Księga smoków to obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdego smokologa i miłośnika fantasy. Oto niezwykły raport najwybitniejszych polskich smokologów. Co może Władca Wszystkich Smoków? Dlaczego reketing i zarządzanie w nadmiarze nie służą ludzkości? Gdzie trzy wieki temu zlokalizowany był Park Jurajski? Jakie warunki trzeba spełniać, by Bezlitosna Luana uznała, że wyrosłeś na dobrego smokera? Czy można bezkarnie uwolnić smoka, który tańczy dla Chung Fonga? Dlaczego Babunia Jagódka nie życzy sobie w okolicy żadnych polowań na smoki (których zresztą przecież nie ma!)? Tę książkę trzeba koniecznie przeczytać. Mówiono wam, że Smok Wawelski był ostatnim ze swej rasy. Nieprawda! Z naszych badań wynika, że smoki mają się świetnie. Co więcej, zasiedlają wciąż nowe obszary. Poznajcie zatem tuzin przedstawicieli najbardziej szlachetnego gatunku smoki z tego i nie z tego świata! Oddajemy w wasze ręce raport specjalny z życia najbardziej magicznych stworzeń. Nasi odkrywcy znaleźli bramy do innych światów, alternatywnych rzeczywistości oraz zakątków ziemi dokładnie ukrytych przed oczami postronnych. Byli w dżungli wielkich miast, w odludnych górskich dolinach i na polach bitew, na Morzu Karaibskim, na Dalekim Wschodzie i w słonecznej Italii. A wszędzie tam spotkali smoki...
Zawartość zbioru:
- Izabela Szolc: I to minie
- Maciej Guzek: Zmiana
- Tomasz Kołodziejczak: Smoczy biznes
- Marcin Mortka: Smok, dziewica i salwy burtowe
- Jacek Piekara: Śmietnikowy dziadek i Władca Wszystkich Smoków
- Krzysztof Piskorski: Dar dla cesarza
- Michał Studniarek: Mój własny smok
- Wit Szostak: Raport z nawiedzonego miasta
Trzy z zawartych tu opowiadań: „Zmiana”, „Smok tańczy dla Chung Fonga” oraz „Raport z nawiedzonego miasta” zostały nominowane do nagrody Zajdla za rok 2006. Nagrodę zdobyło opowiadanie „Smok tańczy dla Chung Fonga”.

LWK | 2013-02-27

Łał, aż takiej dawki dobrych opowiadań to ja się nie spodziewałam. Długo zastanawiałam się które wyróżnić, gdyż przecież nie możne być tak iż wszystkie są OK.
W końcu po połknięciu całej książki zdecydowałam się na trzy, według mnie najlepsze.
Anna Brzezińska "PO PROSTU JESZCZE JEDNO POLOWANIE NA SMOKA" - z Babunia Jagódką w roli głównej. Wszystko zaczyna się pewnego pięknego dnia gdy babcia Jagódka wymiata swoją zaczarowaną miotłą podwórko. Wtedy to właśnie przed jej furtkę zajeżdża banda rycerzy polujących na smoka. Babcia której nie w smak są jakiekolwiek nowości, a święty spokój jest bardziej niż pożądany, użyje najprzemyślniejszych sposobów by pozbyć się smoka, rycerzy i kolorowej czeredy jaka za nimi ciągnie.
Maciej Guzek "ZMIANA" - pole bitwy, front nierozcinający się wśród lasów, bagien i szczerych pół. Wśród tego wojennego zamieszania Ekkehard, dowódca Trzeciej Ezoterycznej, powołanej do walki z wszelkiej maści stworami powoływanymi do życia przez elfy. Lecz temu...

Gosia | 2011-03-09
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane
Przeczytana: 01 lutego 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Antologia składa się z dwunastu opowiadań, których tematem przewodnim (jak tytuł wskazuje) są smoki. Są takie, które potrafią człowieka zastrzelić na miejscu, a są takie, które żal czytać, bo to strata czasu. Ale przejdźmy do konkretów.

- "Szczeniak", Ewa Białołęcka
Na panią Białołęcką już się raz nacięłam (To związane z serią "Naznaczeni błękitem"), mimo to starałam się usilnie uwolnić od uprzedzeń. Naprawdę. Naznaczeni mieli niezły pomysł, niestety pociągnięcie go okazało się katastrofalne w skutkach, stąd miałam nadzieję, że krótka forma opowiadania nie skończy się taką samą porażką. Niestety ciężko się zawiodłam.
Autorka przenosi nas do krainy, w której opiekę (i nadzór) nad wszelkiego rodzaju smokami sprawuje coś na kształt skrzyżowania leśniczych ze strażą miejską, a mianowicie smokerzy. Kontrolują oni populacje dzikich smoków (nie różniących się specjalnie od zwierząt), dbają o prywatne hodowle smoków (smoki w roli ptactwa ozdobnego) oraz chronią dzikie inteligentne...

Kryanka | 2016-11-10
Przeczytana: 09 listopada 2016

Będąc miłośniczką smoków, wymęczyłam ten zbiorek. Może dlatego, że jestem anty-fanką krótkiej formy literackiej, zwłaszcza jeśli autorzy silą się na nowatorskie podejście do tematu. Większość opowiadań mnie po prostu wynudziła.

1. Ewa Białołęcka: Szczeniak - lekkie i przyjemnie się czytało, bo najbardziej z wszystkich opowiadań przypominało typowe książki o smokach. Tak, uważam to za zaletę. Szkoda, że skończyło się tak szybko.

2. Anna Brzezińska: Po prostu jeszcze jedno polowanie na smoka - czyli przygody polskiej babci Weatherwax. Czasem miałam wrażenie, że autorka za bardzo się stara pisać z humorem a i akcja troszkę się ślimaczyła na rzecz absurdalnych scenek.

3. Maja Lidia Kossakowska: Smok tańczy dla Chung Fonga - zabawny narrator, fabuła totalna klapa. Najpierw się skończyła, potem się skończyła ledwo się zaczęła.

4. Iwona Surmik: Łzy smoka - nie wiadomo, o co chodzi, ani kogo by to miało obchodzić, ale plus za ciekawy opis trupów.

5. Izabela Szolc: I to minie - ciężka,...

Kasia b | 2016-10-28

Jak to antologia - styl i poziom zróżnicowany. Od pociesznej babci Jagódki, rezolutnego Śmietnikowego dziadka, poprzez filozoficzno-tragikomiczną Zamianę po poważniejszą, stylizowaną na chińską legendę opowieść o sierocie-bohaterce, mimo wszystko boleśnie prawdziwą. Humor przeplata się z patosem, miotamy się od Prasłowian po Orient, zahaczając o Włochy i Francję, nie zabrakło też całkowicie fantastycznych krain. Nie wszystkie opowiadania zachwycają lotnością, styl i poziom są zróżnicowane, ale taki już urok antologii.

Antoniuss | 2016-06-01
Przeczytana: 28 maja 2016

Sięgając po którąś z rzędu antologię, w dodatku stworzoną przez autorów piszących te przeczytane przeze mnie poprzednio, nie spodziewałem się niczego specjalnego. W sumie, gdyby nie smoki w tytule, pewnie długo czekałaby na półce na swój czas. Tymczasem, to jeden z najlepszych zbiorów opowiadań jaki czytałem. Opowadania są w róźnym klimacie i różnego kalibru, jednak (co dla mnie bardzo ważne) o żadnym nie mógłbym powiedzieć że nie pasuje do zbioru. A to już coś. Wprawdzie zwolennicy klasycznego fantasy mogą się poczuć rozczarowani, gdyż w żadnym z opowiadań nie spotkamy polowania na smoka (chyba, że jego parodię). Osobiście bardzo mi to odpowiada, gdyż w dziedzinie myśliwsko-bojowej smokologia bardzo obrodziła (wystarczy podać ,,Miecz przeznaczenia" Andrzeja Sapkowskiego, czy ,,Sklany szpon" Eugeniusza Dębskiego na początek). W tym zbiorze poznamy smoki chyba z każdej możliwej strony - pojawiają się jako demony, bogowie, zwierzęta domowe, broń, dzikie bestie, kochanki a nawet...

Kevorkian | 2014-03-28
Na półkach: Przeczytane, Fantasy/s-f, 2014
Przeczytana: 28 marca 2014

Fajny, różnorodny zbiór opowiadań połączony motywem smoka.

Subiektywnie niektóre opowiadania podobały mi się bardziej, inne mniej. Do tej pierwszej grupy należą dwa pierwsze, przezabawne „Szczeniak” Białołęckiej i „Po prostu jeszcze jedno Polowanie na Smoka” Brzezińskiej. Następnie się znudziłam „Smok Tańczy dla Chung Fonga” Kossakowskiej, może dlatego, że nie lubię książek sensacyjnych, kolejne „Łzy Smoka”, chociaż oryginalne, też jakoś do mnie niespecjalnie przemówiło. „I to minie” Sztolc trafiło w moje gusta miłośniczki klimatów cesarskich Chin, „Zmiana” Guzka, czyli o smoku psychologicznie, już mi się wydała płytka i pozostawiła niedosyt. Pomysł fajny, ale to tyle. „Smoczy Biznes” Kołodziejczaka oraz „Smok, Dziewica i Salwy Burtowe” Mortki poprawne, na poziomie, ale bez fajerwerków, chociaż parsknęłam śmiechem na te "złe mzimu!". "Śmietnikowy dziadek. Władca Wszystkich Smoków” Piekary, króciutkie, celne, fajne. „Dar dla Cesarza” Piskorskiego oraz „Mój własny Smok” również...

Wiedźma | 2012-03-19
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 19 marca 2012

Przyznam, że podchodziłam do tej antologii z lekką nutą sceptycyzmu. Bo co oryginalnego można jeszcze wymyślić, za motyw przewodni mając smoki?
Jak się okazuje, temat nie jest jeszcze do końca wyeksploatowany, bo spośród 12 zamieszczonych w książce opowiadań każde jest inne. O innowacyjność mimo wszystko trudno, ale różnorodność jest niewątpliwym atutem 'Księgi smoków'.
Starzy wyjadacze trzymają poziom, a opowiadania podpisane mniej znanymi nazwiskami nie powodują przemożnej chęci zgrzytania zębami. Z jednym małym wyjątkiem w postaci najsłabszego w zbiorze opowiadania - 'Mój własny smok' Michała Studniarka. Tutaj zgrzytania nad kiepskim warsztatem, chaotycznym miotaniem się głównego bohatera i żenującymi dialogami (na wspomnienie rozmowy bohatera ze smokiem wciąż mam ochotę pacnąć się otwartą dłonią w czoło z głośnym plaśnięciem) uniknąć nie sposób. Słabym punktem 'Księgi...' jest w moim odczuciu także opowiadanie 'I to minie' Izabeli Szolc, w którym narracja poprowadzona jest...

zlatawiecz | 2014-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2014

Ocena powyżej to średnia poniższych, aby było sprawiedliwie. Moim zdaniem to bardzo ciekawy pomysł, z tą Księgą smoków.

Ewa Białocęcka "Szczeniak"- ocena 10. Nieźle się uśmiałam, bardzo fajne.

Anna Brzezińska "Po prostu jeszcze jedno polowanie na smoka"- ocena 10. Pamiętajcie, że smoki nie istnieją. Bo to jest w tym opowiadaniu najważniejsze.

Maja Lidia Kossakowska "Smok tańczy dla Chung Fonga"- ocena 4. Bez komentarza, radzę ominąć.

Iwona Surmik "Łzy smoka"- ocena 4. Tego też nie polecam.

Izabela Solc "I to minie"- ocena 5. Po przemyśleniu i przetrawieniu może być.

Maciej Guzek "Zmiana"- ocena 6. Ciekawe, ale mam dwie uwagi: krótsze rozwinięcie i lepsze zakończenie by się przydały.

Tomasz Kołodziejczak "Smoczy biznes"- ocena 10. Mądre alegorie do świata współczesnego. I w końcu ktoś skumał, że nie znoszę opisów.

Marcin Mortka "Smok,dziewica i salwy burtowe"- ocena 8. A co tam pozmyślać zawsze można, a historia pechowego kapitana okrętu przypadła mi do gustu.

Jacek Piekara...

Lycoris | 2013-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2013

Generalnie nie przepadam za opowiadaniami, w tym przypadku skusiły mnie jednak smoki i kilka znanych nazwisk... i może właśnie dlatego, chociaż całą antologię uważam za udaną, jestem rozczarowana. Nie, nie smokami. Smoki były w porządku. Rozczarowały mnie "gwiazdy polskiej fantastyki". Słyszałam o nich wiele dobrego i tyleż samo dobrego spodziewałam się znaleźć w ich opowiadaniach. I po raz kolejny dowiodłam sama sobie, że jestem mistrzynią w łudzeniu się.
Wiem, że od opowiadania nie można oczekiwać zbyt wiele. W końcu nie da się na kilku stronach upchnąć porywającej fabuły, ciekawych bohaterów, kilku zwrotów akcji, drugiego dna i rozbudowanego świata przedstawionego. To zwyczajnie nie możliwe. A jednak! "Zmiana" pana Macieja Guzka bardzo przypadła mu do gustu (chociaż może między innymi dlatego, że pierwszy raz spotykam się z tym nazwiskiem i nie miałam wobec niego żadnych wymagań). Poza nim było jeszcze kilka opowiadań naprawdę wartych przeczytania (i jedno, którego nie dałam...

Enna | 2015-02-17

Książka przedziwna, jak większość antologii. Miejscami jest zabawna, mądra i wciągająca, potrafi opowiadać o naszych własnych uczuciach i lękach, aby zaraz potem stać się nudna i rozlazła. Jej plusem jest to, że nie trzeba czytać jej całościowo, więc jak dla mnie jest to idealna pozycja na szybkie czytanie przed snem lub w wannie.

Nagrody im. Zajdla rozdane

Maja Lidia Kossakowska oraz Jakub Ćwiek zostali tegorocznymi laureatami przyznanej po raz dwudziesty piąty Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza Zajdla.