szczypiorek5

Wojciech Gołębiewski | 2016-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2016

Waldorff (1910 – 1994) niewątpliwie był najpopularniejszą postacią Warszawy II połowy ubiegłego wieku. Każdy Warszawiak znał anegdoty o "Mieci" i o "Puzonie". "Miecia" to baletmistrz Mieczysław Jankowski (1917 - 2005), pozostający w związku z Waldorffem około 60 lat, a "Puzon" to jamnik, tyran domowy. Tym ciekawsza jest konfrontacja dotychczasowego wyobrażenia z wizerunkiem z tej autobiografii zatytułowanej przezwiskiem z dzieciństwa,

Filip Łobodziński trafnie o Waldorffie w Newsweek:
"...A więc postać niejednorodna. Prorządowy opozycjonista. Polski patriota dwojga niemieckich nazwisk. Krytyk muzyczny, któremu często zdarzały się błędy rzeczowe – ponoć bardziej muzykę kochał, niż się na niej znał. Niewierzący katolik. Człowiek wielkiej kultury o niewyparzonym języku. To o takich ludziach mawia się „barwna postać”. Był barwny jak jego przyjaciel Kisiel czy...

Paweł | 2016-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2016

Niestety po lekturze „Fidrka” mam spory niedosyt. Po przeczytaniu mojej pierwszej książki Waldorffa „Dolina szarej rzeki” nastawiłem się na ciekawszą przygodę z prozą autora.
„Fidrek” jest literacką formą autobiograficznych wspomnień z lat dzieciństwa i wczesnej młodości Jerzego Waldorffa. Mając za sobą lekturę o podobnej tematyce Eliasa Canetii „Ocalony język”, dzieło Waldorffa wypada tak, jak brzmi jego tytuł – mało poważnie. Dłużyzny i powtarzające się banalności w opisach sytuacyjnych utrudnią lekturę książki. Maniera autora w pisaniu o sobie, czyli o Firdku w trzeciej osobie z czasem zaczęła mnie drażnić. Megalomania i hipochondria charakterystyczna dla autora, w tym utworze jest posunięte do irytujących rozmiarów.
Wszystko powyższe tłumacze sobie tym, że „Fidrek” został napisany już w ostatnich latach życia Jerzego Waldorffa, gdy był już człowiekiem mocno schorowanym. A był to czas w którym autor rozpoczął swój „Danse Macabre”, przepowiadając przez lata swój rychły zgon i...

Alfun | 2015-02-26
Przeczytana: 10 marca 2015