My deportowani: wspomnienia Polaków z więzień, łagrów i zsyłek w ZSRR

Okładka książki My deportowani: wspomnienia Polaków z więzień, łagrów i zsyłek w ZSRR Józef Czapski, Wacław Grubiński, Gustaw Herling-Grudziński, Anatol Krakowiecki, Beata Obertyńska, Jan Kazimierz Umiastowski
Józef CzapskiWacław Grubiński Wydawnictwo: ALFA reportaż
reportaż
ALFA
1989-01-01
1989-01-01
obozy pracy łagry deportacje do ZSRR

Wspomnienia z Gułagów i tułaczce po sowieckiej Rosji po amnestii Polaków.Sowieci wcale nie ustępowali Niemcom w męczeniu ludzi.Sam nie wiem, który system był głupszy czy faszyzm czy komunizm Stalina w którym za spóźnienie się do pracy trafiało się do łagru na kilka lat.Kacapy dalej twierdzą,ze nie zaatakowali Polski we wrześniu 39r. tylko bronili swoich rodaków przed szwabami!

Opis w jakich warunkach przyszło żyć naszym przodkom.

Opis w jakich warunkach przyszło żyć naszym przodkom.

Właściwie to książka bardzo przeciętna. Wydana jako jedna z pierwszych w czasach, kiedy tzw. literatury zsyłkowo-łagrowej praktycznie na naszym rynku nie było. Przynajmniej w oficjalnym obiegu. W tamtych czasach czytało się to z wypiekami na twarzy i wtedy pewnie dałbym 8 czy 9 gwiazdek. Od tego czasu jednak wydano całą masę wspomnień, lepszych lub gorszych, opracowań naukowych, zbiorów wspomnień etc. Stąd moja niewątpliwie zaniżona ocena.

Fragmenty opowieści tych, którzy przezyli zsyłkę na Syberię.
Plus na końcu urocze, pełne optymizmu i wiary relacje dzieci, które też tam były.

Fragmenty opowieści tych, którzy przezyli zsyłkę na Syberię.

• Literatura faktu
  • Historyczne
  • II wojna światowa
  • 07.Pdf+

Gustaw Herling-Grudziński My deportowani: wspomnienia Polaków z więzień, łagrów i zsyłek w ZSRR Zobacz więcej