Dwanaście krzeseł

Okładka książki Dwanaście krzeseł
Ilja IlfEugeniusz Pietrow Wydawnictwo: Biblioteka Polityki Ekranizacje: Dwanaście krzeseł (1970) Seria: Współczesna Literatura Rosyjska klasyka
347 str. 5 godz. 47 min.
Kategoria:
klasyka
Seria:
Współczesna Literatura Rosyjska
Tytuł oryginału:
Двенадцать стульев
Wydawnictwo:
Biblioteka Polityki
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1976-01-01
Liczba stron:
347
Czas czytania
5 godz. 47 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362148431
Tłumacz:
Jan Brzechwa, Tadeusz Żeromski
Ekranizacje:
Dwanaście krzeseł (1970)
Tagi:
literatura rosyjska
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Złote cielę t.1 Ilja Ilf, Eugeniusz Pietrow
Ocena 7,0
Złote cielę t.1 Ilja Ilf, Eugeniusz...
Okładka książki Złote cielę t.2 Ilja Ilf, Eugeniusz Pietrow
Ocena 8,3
Złote cielę t.2 Ilja Ilf, Eugeniusz...
Okładka książki Wielki kombinator Ilja Ilf, Eugeniusz Pietrow
Ocena 7,2
Wielki kombinator Ilja Ilf, Eugeniusz...
Okładka książki Zegary i ludzie Ilja Ilf, Eugeniusz Pietrow
Ocena 6,8
Zegary i ludzie Ilja Ilf, Eugeniusz...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
320 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
232
137

Na półkach:

„12 krzeseł” to absolutna klasyka rosyjskiej literatury, i to nie tylko XX wieku. Regularnie znajduje się wśród laureatów plebiscytów na „sto najlepszych” itp. W Rosji ta powieść funkcjonuje nadal w codziennym obiegu jako niewyczerpane źródło aforyzmów, powiedzonek i charakterów. Sam słyszałem kilka dni temu jak Julia Łatynina w swoim radiowym felietonie przywołała postał Eloczki Ludojadki jako symbol osoby prymitywnej, myślącej i mówiącej wyłącznie schematami. Postawiono pomniki głównemu bohaterowi, ale także samym krzesłom. Zrealizowano też wiele filmów, musicali i sztuk teatralnych (Mel Brooks zekranizował powieść w 1970 roku).

Książka ma wiele warstw – z wierzchu to brawurowa powieść awanturnicza, dosłownie pękająca od akcji, przenoszącej się z miejsca na miejsce. Mamy tu nocne eskapady, pogonie, wędrówki przez szlaki Kaukazu, rejsy po Wołdze itp. Wprost idealny materiał na film.

Po drugie, to znakomita satyra na rzeczywistość Rosji sowieckiej w dziesięć lat po rewolucji, w czasie NEP-u. Mamy tu na przykład kierownika domu dla kobiet Starsobiesa, który kradnie po kolei wszystkie sprzęty z podległej sobie placówki, ale tego się strasznie wstydzi. Satyra jest wspaniała, z wieloma aluzjami do ówczesnej realności. Artykuł w rosyjskiej Wikipedi na temat „12 krzeseł” ciągnie się na kilka stron opisując ze szczegółami te aluzje. Mamy tu jednak też prosty humor, który sprawdza się niezależnie od szerokości i długości geograficznej. Na przykład rywalizacja Eloczki Ludojadki z córką amerykańskiego miliardera Vanderbilda (Eloczka czyta o niej w kolorowych pismach, ale sprawę która z nich będzie bardziej modna traktuje bardzo osobiście).

Po trzecie, powieść można czytać trochę symbolicznie. Sojusz Bendera i Worobjaninowa to sojusz zubożałej przedrewolucyjnej inteligencji z upadłą arystokracją. Obydwaj chcą uratować resztki przepadłych bogactw i uciec za granicę. Próbują w tym celu najróżniejszych sztuczek, włącznie z kontrrewolucyjna konspiracją, w którą wciągają NEP-manów i zdezorientowanych mieszczan, ale wszystko to tylko pozory – jedynym celem są brylanty, perły i złoto. W tym samym celu działa też chciwa do szaleństwa Cerkiew w osobie ojca Fiodora. Ponieważ wszystkimi trzema postaciami kieruje czysta chciwość, nie mogą oni współpracować przez dłuższy czas, a każdy sojusz jest czysto taktyczny i musi skończyć się tak, jak w powieści.

Moim zdaniem końcowe rozwikłanie zagadki skarbu madame Pietuchowej jasno ukazuje, że „12 krzeseł” nie było tak antysowieckie, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Sympatia czytelnika jest jednak w 100% procentach po stronie „koncesjonerów”, co neutralizuje komunistyczne przesłanie powieści. Byc może taki był ukryty cel autorów. Cechą prawdziwych arcydzieł jest to, że można je interpretować na wiele sposobów.

Gorąco polecam.

„12 krzeseł” to absolutna klasyka rosyjskiej literatury, i to nie tylko XX wieku. Regularnie znajduje się wśród laureatów plebiscytów na „sto najlepszych” itp. W Rosji ta powieść funkcjonuje nadal w codziennym obiegu jako niewyczerpane źródło aforyzmów, powiedzonek i charakterów. Sam słyszałem kilka dni temu jak Julia Łatynina w swoim radiowym felietonie przywołała postał...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    417
  • Przeczytane
    412
  • Posiadam
    100
  • Ulubione
    25
  • Literatura rosyjska
    21
  • Teraz czytam
    12
  • Chcę w prezencie
    7
  • Rosja
    7
  • Klasyka
    5
  • Literatura rosyjska
    5

Cytaty

Więcej
Eugeniusz Pietrow Dwanaście krzeseł Zobacz więcej
Eugeniusz Pietrow Dwanaście krzeseł Zobacz więcej
Eugeniusz Pietrow Dwanaście krzeseł Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także