Życie i niezwykłe przygody żołnierza Iwana Czonkina

Tłumaczenie: Wiktor Dłuski
Wydawnictwo: Capricorn

Inne wydania

Kultowa powieść Włodzimierza Wojnowicza. Jej pierwsze wydanie ukazało się w Polsce w latach osiemdziesiątych w drugim obiegu. Niektórzy krytycy literaccy widzieli w niej sowiecki odpowiednik Paragrafu 22 Hellera, inni wskazywali na podobieństwo z dobrym wojakiem Szwejkiem. Co do jednego panowała zgoda Wojnowicz stworzył dzieło literackie wysokiej próby.Czerwonoarmista Iwan Czonkin cieszy się zasłużoną opinią ofermy. Ale oto nadchodzi wojna czas próby dla żołnierza. Aberracja władzy sowieckiej sprawia, że Czonkin musi pokazać, co jest wart nie w starciu z oddziałami Wehrmachtu, lecz w boju z wydzielonym pułkiem Armii Czerwonej. Ta przezabawna opowieść o niepozornym żołnierzyku ukazuje niezwykłą galerię postaci uwikłanych w absurdy systemu, który do niedawna władał niemal połową świata.

allison | 2014-10-17
Przeczytana: 16 października 2014

I śmieszno, i straszno - tak najkrócej można podsumować wrażenia po lekturze książki o Iwanie Czonkinie.
Mamy tu mnóstwo absurdów, jakie panowały w stalinowskiej Rosji, dodatkowo wzbogacone o groteskowy obraz radzieckiej wsi i wojska.

Czytając tę powieść, momentami uśmiałam się do łez, jednak nie był to lekki i pogodny śmiech, gdyż za nim kryją się poważne refleksje na temat wszechobecnego terroru, zniewolenia, strachu i zacofania.

Książka porównywana jest do "Paragrafu 22" i "Przygód wojaka Szwejka". I jest to na pewno trafne zestawienie, chociaż - moim zdaniem - z opowieści Wojnowicza wyziera znacznie większa groza.

Całość napisana jest lekkim, błyskotliwym stylem, okraszonym solidną dawką niepowtarzalnego humoru. Dzięki temu czyta się szybko i przyjemnie, mimo powagi, jaką niesie ze sobą drugie dno fabuły.

Alicja | 2014-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2014

Przezabawna historia Czerwonoarmisty Iwana Czonkina człowieka małego, krzywonogiego, z czerwonymi uszami, którego autor wymyślił z nudów. Nasz bohater otrzymuje rozkaz udania się do wsi Krasnoje i pilnowania uszkodzonego samolotu.Tragikomiczny obraz wsi radzieckiej, gdzie "Baby rodziły chętnie i dużo i zawsze były albo w ciąży, albo tuż po porodzie, zaś czasem tak jakby tuż po porodzie, a już znowu w ciąży",a propaganda wizualna była sprawą wagi politycznej. W tej mieścinie pełnej absurdów,oddania władzy radzieckiej ,a szczególnie Stalinowi, aktów oskarżenia i denuncjacji nawet spontanicznością trzeba było kierować. Czonkin świetna postać, uważnie obserwująca życie, usiłująca wnikać w jego prawa, oddająca się częstym rozmyślaniom i gubiąca się w nich,wypełniająca rozkazy z całkowitym oddaniem i spadająca na cztery łapy. Kim był?. Idiotą czy inteligentem?. Ofiarą czy bohaterem?. Jego absurdy myślowe dosłownie powalały.Bardzo ciekawie przestawione postaci towarzyszące naszemu...

Muminka | 2015-11-28
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 23 listopada 2015

Czasem zupełnie przypadkowo trafi się w bibliotece na perełki. Tak było z Życiem Iwana...... Niczym Haszkowy Szwejk przeżywa on rózne przygody na początku II wojny światowej. Jest w Rosji rok 1941, władza ludowa zdążyła się w kraju umocnić, a rządy towarzyszy wyrządziły już ogromne szkody. Kanwą fabuły jest opozycja na linii szczery i psotoduszny Iwan czoczkin kontra zakłamanie i durnota reżimu. Nic dziwnego, że utwór był zakazany, publikowany tylko we fragmentach i dodatkowo ocenzurowany, bo jak można bezkarnie ukazywać absurdy i kłamstwa rosyjskiej rzeczywistości, sowieckiej ideologii?
Aby dać próbkę kwiecistego stylu i rubasznego humoru posłużę się cytatem.
Rozkaz!- odpowiedział Swincow i uniósł lekko tyłek, w który natychmiast wpila się niczym trzmiel kula wystrzelona przez Czoczkina”, ( str.201)
Czoczkin dumnie tkwi na swoim wiejskim posterunku, gdyż ma za zadanie pilnować uszkodzonego samolotu. Mijają miesiące, a nikt nie odwołuje rozkazu, bo w międzyczasie Niemcy...

Wspaniała, pełna humoru książka o rosyjskim Szwejku z czasów drugiej wojny światowej, a ten Szwejk, czyli Czonkin jest niski, z krzywymi nogami, czerwonymi uszami, i prawdę mówiąc mało gramotny. Czyli, jak przyznaje autor, antybohater. I ten antybohater, zostaje wysłany wiosną 1941r. do zapadłej wsi aby pełnić wartę przy samolocie który przymusowo wylądował w wyniku awarii. I tam go zastaje początek wojny niemiecko-radzieckiej a potem jest jeszcze weselej. Niby wszystko to humor, niby satyra, ale życie radzieckie pokazane całkiem realistycznie. Uwielbiam w tej książce pewne fragmenty: zaloty Czonkina do Niury, czy postać Gładyszewa, uczonego amatora, który śladem Miczurina chce skrzyżować dwie rośliny: ziemniaka z pomidorem. I jeszcze historia życia i śmierci kapitana Miliagi. I parę innych smaczków. Wojnowicz w niezwykły sposób potrafi łączyć humor i satyrę na rzeczywistość sowiecką, z realistycznym opisem tejże rzeczywistości. I dlatego ta książka opisuje rzeczy śmieszne i...

robofree | 2016-10-06

KSIĄŻKĘ CZYTAŁEM JAKIŚ CZAS TEMU, ALE PAMIĘTAM, IŻ ŚMIESZY ONA DO ŁEZ, UKAZUJĄC JEDNOCZEŚNIE BEZMIAR RADZIECKIEGO ABSURDU. BAŁAGAN I TĘPOTA WŚRÓD WYŻSZEGO DOWÓDZTWA, ODZWIERCIEDLAŁY FAKTYCZNY STAN BOJOWY CZERWONEJ ARMII W POCZĄTKACH WOJNY Z FASZYSTOWSKIM NIEMCAMI. HUMORYSTYCZNE PRZYGODY NASZEGO SZEREGOWEGO ŻOŁNIERZA, MOGĄ BAWIĆ, WIĘC POTRAKTUJEMY JE Z PRZYMRUŻENIEM OKA, ALE TAK NA PRAWDĘ WOJNOWICZ DAJE CZYTELNIKOWI DO ZROZUMIENIA, JAK CHORY SYSTEM OBOWIĄZYWAŁ W TEJŻE WIELKIEJ ARMII, KTÓRA PONIOSŁA NIE WYOBRAŻALNE STRATY, SPOWODOWANE NIEUDOLNYM DOWODZENIEM, JAK I CZYSTKAMI PRZEPROWADZONYMI PRZEZ STALINA, WŚRÓD WYŻSZEJ KADRY OFICERSKIEJ.

Frederik | 2015-03-10
Przeczytana: 05 lutego 2015

Smutna książka, obnaża duszę homo sovieticus, w zasadzie nie ma się z czego tutaj śmiać, można tylko płakać.
Cztałem po raz pierwszy w stanie wojennym 1984 (dziwna zbieżność dat)...George Orwell?

Gantu_mn | 2014-05-01
Przeczytana: 15 lutego 2014

Moja prywatna opinia jest taka, że Czonkinowi sporo brakuje do Szwejka, a Wojnowiczowi jeszcze więcej brakuje do Hellera więc nie dajcie się nabrać opisowi na okładce i nie podejdźcie do tej lektury ze zbyt wygórowanymi oczekiwaniami.

Tomassen | 2015-05-16

Książka absolutnie wybitna w swojej satyrze i grotesce! Ubawiłem się po pachy, czytając ją. Pokazuje wszystkie dziwactwa ZSRR, a w dodatku przerabia mit radzieckiego żołnierza. Odważnie i jednocześnie zabawnie. :)

Ania | 2016-05-26

Wojna to najgłupsze, co udało się wymyślić ludzkości. Wojnowicz ukazuje, jacy idioci w niej uczestniczą.

Grzegorz Ryld | 2015-08-18
Na półkach: Historia, Przeczytane

Jednak to nie Hasek, książkę lekko się czyta.