Lubimyczytać.pl to:

83-207-1639-X
literatura faktu
typ
papier
7.22 (794 ocen i 44 opinie)

Opis książki

Książka opisuje jeden dzień więźnia sowieckiego łagru, Iwana Denisowicza Szuchowa i jest pierwszym utworem laureata literackiej Nagrody Nobla. Po opublikowaniu tytuł ten przyniósł autorowi międzynarodowy rozgłos. Przez 25 lat obowiązywał w Polsce zakaz jego drukowania. Oparta na wątkach autobiograficznych opowieść w realistyczny sposób odtwarza losy zwykłego człowieka zesłanego do gułagu.

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Paweł | 2012-02-23
Przeczytana: 22 lutego 2012

Jedna z tych książek do których powróciłem jeszcze raz i być może jedna z niewielu, która przy kolejnym czytaniu nie wydała się być tak zajmującą i przedstawiającą się "na nowo" jak wcześniej. Lektura ta jednak nie straciła niczego ze swoich walorów i komplementów jakimi ją obdarzałem wcześniej. Nadal uważam, że jest utworem wyjątkowym, cennym, godnym uwagi i takim zapewne pozostanie po wsze czasy.

Aleksander Sołżenicyn był dla mnie onegdaj twórcą, którego dzieła istniały jedynie jako tytuły owych i jakieś fragmenty budzące niesamowitą ciekawość. Owo zainteresowanie powodowało jakieś podszeptywane tu i ówdzie dobre słowo o pisarzu oraz dość kłopotliwe dla mnie "zaopatrywanie" się w książki, które chciałem poznać. Sołżenicyn był poszukiwanym przeze mnie autorem ale z jakichś powodów przez dłuższy czas nieosiągalnym; przede wszystkim, księgarnie nie miały w swojej ofercie albo nie stać mnie było na przedruk, gdyż było mnóstwo innych wydatków.

"Jeden dzień Iwana Denisowicza" nie był pi...

Wiórek | 2011-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2011

Debiut Sołżenicyna. Jakże udany. Chyba żadna dotychczasowa książka jaką przeczytałam nie sprawiła, że było mi zimno. Że czułam skostniałe palce i miałam dreszcze. A "Jeden dzień" jest wyjątkowy, opublikowany w ZSRR już w czasach Chruszczowa. Nic tak jak ta książka nie oddaje beznadziejności, bezwzględności i dantejskich warunków rosyjskich łagrów. Nic tak jak one nie potrafi złamać człowieka, sprawić, by zamiast o wolności marzył o zimnawym kapuśniaku pod koniec dnia. One sprawią, że zapomnisz o swym domu, o krewnych i o Bożym świecie.

Chyba najlepsza rzecz Sołżenicyna, prawdziwa klasyka literatury łagrowej i ważne świadectwo czasów totalitaryzmu. Napisane zwięźle i bez ozdobników. Autor świetnie oddał ciągły stres życia w obozie: znajdą u ciebie nożyk w czasie rewizji, idziesz do karceru, a potem to już może śmierć. Nie dopchasz się do żarcia w stołówce, stracisz siły i staniesz się dochodiagą, powoli umierającym z głodu. Życie w łagrze to codzienna walka o przetrwanie, o ochłap jedzenia, o ciepłe miejsce do spania, iście Darwinowski świat . Bardzo trudno w takich warunkach zachować godność i przyzwoitość. Paradoksalnie, jedynym wytchnieniem jest praca, która daje zadowolenie, ale to praca niewolnicza, nie dla siebie. I jeszcze, przeczytajcie jak Szuchow się napawa plasterkiem kiełbasy podarowanym przez współwięźnia, po takim opisie człowiek widzi jak mu się dobrze żyje i zaczyna inaczej jeść różne frykasy..

waldenburg | 2010-09-08
Przeczytana: 1992 rok

Wybitne. Pokaz łagrów i totalitaryzmu na najwyższym poziomie. Późniejszy Archipelag GUŁ-ag to właściwie tylko wstrząsające statystyki, tutaj jest dramat jednostki.

P.S.
Dzięki serii "Polityki" książka po 18 latach ponownie wpadła mi w ręce, czytam jeszcze raz i z przerażeniem stwierdzam, że jest jeszcze lepsza niż w czasie pierwszego czytania. Cóż upływ czasu wzbogacił moje doświadczenia, przez to książka zyskuje na wadze i znaczeniu.
Jeszcze raz polecam.

allison | 2012-01-04
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 04 stycznia 2012

Czytałam tę książkę dość dawno i chyba jeszcze w ocenzurowanej wersji. Teraz musiałam sięgnąć po nią drugi raz, ale moje odczucia się nie zmieniły.
Nadal uważam, że to jeden z najważniejszych utworów o tematyce łagrowej. Na przykładzie przeciętnego dnia z życia więźnia pokazuje, jak wyglądała rzeczywistość w obozie, w którym największymi wrogami były: głód, mróz, mordercza praca i ...inni więźniowie.
Tytułowy bohater jest już doświadczonym łagrownikiem, od dziewięciu lat codziennie zmaga się z trudami i codziennym wielkim-małym zwycięstwem jest przeżycie kolejnego dnia.
Ze względu na objętość powieść nie podejmuje tak wielu obozowych problemów jak np. "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, ale treścią i atmosferą przypomina dokument polskiego pisarza.

Maxim212 | 2014-01-19

Kiedyś znałem tylko "Archipelag GUŁAG" i nie sądziłęm, że Aleksander Sołżenicyn wceśniej coś napisał. Wiem, to był mój wielki brak w wykształceniu. Nadrobiłem ten brak po latach i nie żałuję.
Takiego debuitu pisarskiego mogą pozazdrościć inni pisarze. To dzieło mogło wywrócić pewnik ustanowiony przez bezmyślny aparat ucisku. Nie dziwota, że przez wiele lat krążyła w drugim obiefu. Prawda kłuła w oczy...
Skromna książka, niewielka, czyta się ją szybko. "Jeden dzień..." to obraz ktorgi na jaką skazał człowieka bezduszny aparat zamordyzmu. Człowiek jako trybik w wielkiej machinie zniewolenia. Wykruszy się, zużyje, nikt go nie zauważy. Zastąpi go inny trybik. Tak samo zniewolony...

trixie | 2013-03-18
Na półkach: Przeczytane, Lektury
Przeczytana: 18 marca 2013

"- Przecież, Iwan Denisycz, dusza wasza chciałaby pomodlić się do Boga. Czemu jej nie pozwalacie?
(...)Dlatego, Aloszka, że modlitwy te to jak podania: albo nie dochodzą, albo skarga jest nieuzasadniona."

Na szczęście nasze modlitwy dochodzą. A wszelkie skargi, nawet te nieuzasadnione, prędzej, czy później się wyjaśniają.

Genialny opis jednego, zwykłego dnia w sowieckim łagrze. Podczas czytania na skórze aż czuć podmuchy zimnego wiatru.

ira | 2013-08-24
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 24 sierpnia 2013

"Jeden dzień Iwana Denisowicza" to książka o niewątpliwej wartości historycznej, nie zamierzam tego negować.
Nie potrafię się jednak oprzeć wrażeniu, że została napisana z dziwacznym hurra-optymizmem, zapewne po to, żeby została dopuszczona do druku. Wrogiem zeka jest - wyłącznie drugi zek. Lepiej nie brać paczek z domu - i tak przecież się zorganizuje jedną, a nawet dwie dodatkowe porcje. W łagrze można powiedzieć wszystko, żaden oper już nie zwraca uwagi. Wyroki dają, ale przecież sprawiedliwie (casus kapitana).
Ucieczka nie ma sensu, lepiej odsłużyć swoje. Podczas pracy człowiek zapomina o głodzie i mrozie.
I kolejny dzień skończył się szczęśliwie...
"Jeden dzień Iwana Denisowicza" musiał być szokujący w chwili, kiedy go wydano. Teraz jednak, kiedy literatury łagrowej jest tak wiele, nie robi aż takiego wrażenia.
Oczywiście, znać wypada, a nawet należy.

nieidentyczna | 2012-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2012

Pierwsza książka przeczytana przeze mnie, która dotyczyła radzieckich łagrów.

Dzień Iwana Denisowicza - na pozór zaplanowany przez władze łagru, nieco odbiega od ustalonego harmonogramu. A to trzeba "skołować" coś, by zatkać dziurę podczas prac, a to w umiejętny sposób zatroszczyć się o dodatkową porcję przy wydawaniu posiłków lub przemycić stal na nożyk. Można też "skołować" trochę tytoniu i zapalić...
Jedno jest pewne - bez pomysłowości, silnej woli i wytrzymałości (zarówno psychicznej, jak i fizycznej) nikt nie przeżyłby w łagrze tyle, ile spędził tam Denisowicz.

Polecam, choćby dlatego, że warto czytać o silnych i niezłomnych ludziach.

jossie | 2013-10-23
Przeczytana: 23 października 2013

Jak mówi sam tytuł jest tu opisany dzień głównego bohatera Szuchowa, który przebywa już 8 rok w łagrze. Mogłoby się wydawać nudne, bo co można opisać na stu kilku stroniczkach? A jednak. Przede wszystkim jest tu wszystko pisane z perspektywy zeka. Co musi zrobić, aby przetrwać, jak zachowują się inni, jak trzymać dobre kontakty, jak dostać dodatkową miskę jedzenia. I w pewnym sensie jak uczciwość popłaca. Jak lata spędzone na uwięzi uczą nowego życia, tak, że często ciężko wrócić do starego.
Strasznie zżyłam się z bohaterem i bałam się o niego. Aby nic mu się złego nie przytrafiło, nie złapali go czy nie zrobili innej przykrości. Wzbudza on straszną sympatię, tak że ciężko się z nim rozstać;)

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto