Jeden dzień Iwana Denisowicza

1989-01-01
1989-01-01
8320712432
Witold Dąbrowski, Irena Lewandowska
łagry stalinizm świadectwo terror stalinowski literatura rosyjska

Powiem tak oby nigdy więcej takich idiotów chciało by się powiedzieć mówię tutaj o ludziach sprawujących władze i decydujących o naszym losie.
Pobożne życzenie patrząc co się dzieje na świecie a zwłaszcza na wschodniej granicy !!
Rosja to stan umysłu i tyle w temacie.
Najgorszemu wrogowi nie życzę tego piekła w jakim bym autor powieści.

Rosja to stan umysłu i tyle w temacie.
Najgorszemu wrogowi nie życzę tego piekła w jakim bym autor powieści.

Mini powieść wyższych lotów.
Lubię taki styl.Idealnie oddaje Pisarz własne łagrowskie przeżycia. Niebagatelne.Czuć zimno Syberii.
Czytałam powoli,aby nie"skostnieć". Polecam.

Mini powieść wyższych lotów.
Czytałam powoli,aby nie"skostnieć". Polecam.

Tematyka obozowa nigdy nie jest łatwa, ale za to prawie zawsze zmusza do refleksji. W tej niewielkiej książce autor genialnego "Archipelagu Gułag" opisał całkiem udany dzień oczami Szuchowa, więźnia łagru. Zdarzeń, często zupełnie niedorzecznych, było tyle, że można by obdzielić cały tydzień... Straszne, przerażające, zdecydowanie warte przeczytania.

Jeden dzień z życia więźnia w radzieckim obozie pracy. W tak krótkiej pozycji zostały zobrazowane wszystkie łagrowskie zależności. Świetne opowiadanie.

Bardzo ciekawa lektura obrazująca okrucieństwo i absurdy życia w łagrze z perspektywy więźnia. Krok po kroku, spokojnie, bez narzucania oceny prezentowanych wydarzeń. Daje to pole do własnej analizy nie tylko opisanego stanu rzeczy, ale także dalej: przyczyn oraz skutków, dlaczego człowiek reaguje w dany sposób.

Bardzo realistyczna, do połknięcia w jeden dzień

Bardzo realistyczna, do połknięcia w jeden dzień

Genialna. Jestem pod wielkim wrażeniem. W jednym dniu od pobudki do spania zawarł autor wszystko na temat stosunków w łagrze, sposobów przeżycia, zależności od władzy. Kompozycja idealna.

Rewelacyjna powieść oddająca realia ZSRR i chyba wciąż Rosji z ich systemem już nie Gułagów ale kolonii karnych

Literatura obozowa, po prostu. Bardzo dobra książka. Wiele razy się wypowiadałem na ten temat.

Polecam każdemu, kogo interesuje tematyka życia w łagrach. Chociaż zdecydowanie bardziej monumentalnym i szczegółowym dziełem jest genialny "Archipelag gułag" ta książka również zasługuje na przeczytanie. Idealny język i sarkazmy, które podkreślają niedorzeczność tamtych czasów.

• Literatura rosyjska
  • Rosja