Pierogi_i_Pączki 
44 lat, mężczyzna, status: Czytelnik, dodał: 12 książek i 1 cytat, ostatnio widziany 19 godzin temu
Teraz czytam
 • 20.000 mil podmorskiej żeglugi
  20.000 mil podmorskiej żeglugi
  Autor:
  Przedstawiamy Państwu reprint pięknego wydania „20.000 mil podmorskiej żeglugi”. Jest to chyba najbardziej znana czytelnikom książka Juliusza Verne’a, choć jest ona częścią trylogii. Kapitan Nemo ra...
  czytelników: 5893 | opinie: 137 | ocena: 7,19 (2877 głosów) | inne wydania: 29
 • 20000 mil podmorskiej żeglugi
  20000 mil podmorskiej żeglugi
  Autor:
  Jedna z najpopularniejszych powieści Juliusza Verne'a, w której wprowadzona do kultury została kultowa już postać enigmatycznego Kapitana Nemo. Tajemnicza bestia morska atakuje brytyjskie okręty. Na p...
  czytelników: 5309 | opinie: 123 | ocena: 7,19 (2632 głosy)
 • Anna Karenina
  Anna Karenina
  Autor:
  Anna Karenina wiedzie dostatnie, stabilne i nieco nudne życie u boku dużo starszego męża. Piękna młoda kobieta spełnia się jako matka, ale nie stroni też od przyjęć, jest uwielbiana na petersburskich...
  czytelników: 26497 | opinie: 602 | ocena: 7,71 (10082 głosy) | inne wydania: 37
 • Dzieci Arbatu t. I
  Dzieci Arbatu t. I
  Autor:
  "Dzieci Arbatu" to najgłośniejsze bodaj dzieło literackie okresu radzieckiej "pieriestrojki". Powieść, złożona w wydawnictwie w 1966 roku, ponad dwadzieścia lat czekała na publikac...
  czytelników: 2086 | opinie: 54 | ocena: 7,64 (1116 głosów) | inne wydania: 1
 • Jakie piękne samobójstwo
  Jakie piękne samobójstwo
  Autor:
  Dlaczego Polacy walczyli o swoje zniewolenie? Wielka klęska może być początkiem wielkiego sukcesu. Wielki sukces może poprowadzić wprost do wielkiej klęski. Rafał A. Ziemkiewicz otwiera nowy rozdzia...
  czytelników: 1737 | opinie: 112 | ocena: 7,54 (756 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-10-15 14:22:27
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam
Autor:
 
2018-10-15 14:18:17
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-10-07 17:13:57
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-10-05 09:09:19
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-08-30 11:55:27
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Jeśli ktoś myśli, że starożytność to cywilizacja, kultura i piękno, a średniowiecze to wieki ciemne, to niech poczyta o Tyberiuszu, Kaliguli, Klaudiuszu i Neronie.

Tyberiusz wprowadził powszechne donosicielstwo i proces ypolityczne, sam był dobity na łożu śmierci przez swoich pretorianów. Kaligula zgładził swojego konkurenta, zmuszał innych do samobójstw, współżył ze wszystkimi swoimi...
Jeśli ktoś myśli, że starożytność to cywilizacja, kultura i piękno, a średniowiecze to wieki ciemne, to niech poczyta o Tyberiuszu, Kaliguli, Klaudiuszu i Neronie.

Tyberiusz wprowadził powszechne donosicielstwo i proces ypolityczne, sam był dobity na łożu śmierci przez swoich pretorianów. Kaligula zgładził swojego konkurenta, zmuszał innych do samobójstw, współżył ze wszystkimi swoimi siostrami. Sam był zabity przez swych pretorian, wraz z żoną i córką. Klaudiusz zabił własną żonę Messalinę (która z kolei kazała mordować na prawo i lewo). Ożenił się z Agrypiną, która z kolei zabiła jego, żeby jej wałasny syn Neron mógł przejąć władzę. Z kolei Neron zabił swojego przyrodniego brata, Brytanika, potem Agrypinę, potem zwoją żonę Oktawię, potem drugę żonę Poppeę, a na końcu popełnił samobójstwo.

Nawet nie wspominamy o losie niewolników, którzy dla uciechy cesarzy urządzali pokazowe walki morskie, lądowe i inne, oczywiście „na ostre” i z setkami ofiar po każdym pokazie.

Aleksander Krawczuk pisze pięknie po polsku, z dystansem do spraw tak dawnych. Czytelnik sam sobie może wyrobić opinię na temat Nerona i jego współczesnych. Dla mnie osobiście najciekawsze jest to, jak podobne są schematy działania polityków, autorytetów, sędziów i w ogóle ludzi wtedy i dziś. Przykładem jest Seneka, filozof stoik, który upasł się do olbrzymich bogactw przy kolejnych cesarzach, doradzał Neronowi w chwilach jego największych zbrodni a na koniec skończył jak wszyscy, zmuszony przez Nerona do samobójstwa.

Gorąco polecam!

pokaż więcej

 
2018-08-10 15:47:44
Ma nowego znajomego: 19Kinga_70
 
2018-08-04 21:59:41
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
 
2018-08-04 21:51:26
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
Seria: Artefakty

Arcydzieło fantastyki.

 
2018-08-04 21:08:07
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-08-02 23:20:37
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-08-02 23:05:35
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Rosja, historia, literatura

Julia Łatynina to rosyjska pisarka i dziennikarka, słynna w kręgach liberalnej opozycji rosyjskiej, pisząca w „Nowej Gazecie” i prowadząca własną audycję w „Echu Moskwy”. Jakiś czas temu przebywająca na dobrowolnej emigracji. Zajmuje się różnorodną tematyką – sprawami międzynarodowymi, historią starożytności, ale przede wszystkim korupcją, gospodarką Rosji, oligarchią i ogólnie strukturą... Julia Łatynina to rosyjska pisarka i dziennikarka, słynna w kręgach liberalnej opozycji rosyjskiej, pisząca w „Nowej Gazecie” i prowadząca własną audycję w „Echu Moskwy”. Jakiś czas temu przebywająca na dobrowolnej emigracji. Zajmuje się różnorodną tematyką – sprawami międzynarodowymi, historią starożytności, ale przede wszystkim korupcją, gospodarką Rosji, oligarchią i ogólnie strukturą ekonomiczną Rosji. Jak się okazuje, napisała również ponad dwadzieścia powieści poukładanych w kilka cyklów.

„Polowanie na jelenia” powstało w 1999 roku, jeszcze przed Putinem, pod koniec tak zwanych strasznych lat dziewiećdziesiątych, czyli okresu złodziejskiej prywatyzacji, wojen gangów, otwartej korupcji i wszechobecnej biedy i pogardy dla szarego człowieka. Julia Łatynina oddaje charakterystykę tych lat w bardzo bezpośredni sposób, wprost opowiadając o tym jak przejmowano wielkie fabryki, kupowano gubernatorów, mordowano konkurentów gospodarczych czy też zawłaszczano całe oddziały milicji, prokuratury itp. Łatynina do tego bardzo kompetentnie pokazuje mechanizmy przejęć, zawłaszczania publicznych środków, wykorzystywania cypryjskich i innych spółek do prania tych środków. Ta kompetencja jest do dzisiaj widoczna w jej analizach obecnej Rosji.

Styl Łatyniny jest naprawdę świetny, to ciekawa mieszanka najlepszych wzorców zachodnich (Chandler, Grisham), ale napisana w dowcipny, typowo rosyjski sposób.

Najciekawsze jednak jest przesłanie książki. Łatynina kreuje postać cynicznego oligarchy, który doszedł do miliardów w typowy sposób. Jednak oligarcha ten jest inny, gdyż ma w sobie, głęboko ukryty, sentyment do swojego kraju i pewne poczucie odpowiedzialności za swoje miasto i fabrykę. Okrada firmę, nie płaci podatków, ale robi to po to, żeby firmy tej nie okradł ktoś inny, jeszcze bardziej drapieżny. Dzięki temu jest w stanie zachować firmę i miasto w dobrobycie, zapewnić pracownikom i ich rodzinom byt, a nawet to, że w mieście będą odśnieżane drogi, a gangi narkotykowe są pogonione. Taki łotr, który ma ludzkie uczucia i w ostateczności zostawia pewien kwant dobra po sobie.

Wygląda na to, że Łatynina pod koniec strasznych dziewięćdziesiątych wpadła na pomysł, że skoro mamy już złodziejskich oligarchów, to może zainspirować ich do takiej postawy, czyli pewnego podzielenia się bogactwem, czy też wzięcia pod protekorat miast, gmin czy też regionów. Takie średniowiecze w postkomunistycznej Rosji. Byłaby to, może nie idealna, ale alternatywa dla kompletnej pogardy dla zwykłego człowieka.

Jak się skończyło, wiemy teraz bardzo dobrze. Zakończenie powieści pokazuje, że Łatynina nie miała wielu złudzeń już wtedy, ale chciała przedstawić pewną ofertę uwłaszczającej się klasie.

pokaż więcej

 
2018-07-31 10:31:23
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam
 
Moja biblioteczka
308 86 1114
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (39)

Ulubieni autorzy (15)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (5)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd