Dwadzieścia lewów albo śmierć. Cztery podróże

Tłumaczenie: Sława Lisiecka
Seria: Sulina
Wydawnictwo: Czarne
Zwanzig Lewa oder tot: Vier Reisen
Sława Lisiecka
Ag2S

Karl Markus Gauss po raz kolejny rusza w drogę po Europie, wybierając rzadziej uczęszczane ścieżki i mniej tłoczne bulwary. Przemierza je bez pośpiechu, z uwagą patrzy na świat i dostrzega nie tylko postaci z pomników i zabytkowe gmachy, ale także bohaterów drugiego planu i ich zagmatwane historie. W Mołdawii, najbiedniejszym kraju w Europie, w którym wszystkie banknoty są tej samej...

W Mołdawii, najbiedniejszym kraju w Europie, w którym wszystkie banknoty są tej samej wielkości, koloru i ukazują twarz tego samego człowieka, zaraźliwa okazuje się nie tylko serdeczność, ale również „mołdawska tęsknota”. W Bułgarii Gauss znajduje kraj całkiem inny od tego, który znamy z folderów biur podróży i starych widokówek.

Na ulicach i placach Zagrzebia zaintrygowany obserwuje grę pamięci i zapomnienia, która z roku na rok coraz silniej naznacza narodową kulturę Chorwacji. I wreszcie Wojwodina, niegdyś Europa w pigułce, wieloetniczna i wielokulturowa. To najbardziej osobista z czterech podróży, wyprawa w głąb historii, również tej bardzo prywatnej, śladami urodzonych tu rodziców pisarza.

Gauss to wybitny znawca Europy Środkowej, błyskotliwy erudyta, ciekawski wędrowiec. Nikt nie potrafi z taką czułością, zrozumieniem i wnikliwością pisać o naszej targanej sprzecznościami, ciekawej, ale skomplikowanej przecież części świata.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/dwadziescia-lewow-albo-smierc

"Od powrotu do domu nie chcieli mi wyjść z głowy bohaterowie i upiory Kiszyniowa"

Cztery kierunki kilkukrotnych podróży w kierunku Bałkanów. W bardzo podobnym tonie i klimacie, jak podróże Stasiuka, choć trzeba przyznać, że Gauß stara się, by te jego były odpowiednikiem dawnej niemieckiej Bildungsreise: jeździ głównie jako lektor niemieckiego, prowadząc wykłady i seminaria dla nauczycieli tego języka po uniwersytetach, do wyjazdów przygotowuje się (gł. z przewodników), zawsze też w kręgu jego zainteresowań pozostaje wątek wielonarodowej przeszłości odwiedzanych rejonów oraz wątki literackie. Ze Stasiukiem łączą go jednak pewne obrazy: na cmentarzu żydowskim w Kiszyniowie autor obserwuje, jak wrony zawracają (s.26)... Jakby tam był już koniec świata.

Moja mołdawska tęsknota: Kiszyniów-Komrat-Taraclia-Kaguł-Roșu-Leova-Soroki-Țînțăreni-Vulcănești
Dawna Besarabia to (mniej więcej) dzisiejsza Mołdawia. Gauß z tą nazwą zetknął się już w dzieciństwie, ponieważ dorastał na salzburskim...

Mateusz | 2018-09-11
Przeczytana: 11 września 2018

Interesująca, choć nieporywająca. Zdecydowanie więcej w niej eseju podróżniczego, niż reportażu. Sporo poruszonych wątków, kilka ciekawostek, ale uważam, że nasi rodzimi autorzy jak K. Varga, M. Rejmer czy Z. Szczerek piszą o wiele lepiej.

Katarzyna_Es | 2018-11-05

I co mnie tak tam ciągnie?

czesciczolem | 2018-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2018