Mieszkańcy Roany odchodzą pogodnie. Wyprawy do Asyryjczyków, Cymbrów i Karaimów

Tłumaczenie: Sława Lisiecka
Seria: Sulina
Wydawnictwo: Czarne
Die fröhlichen Untergeher von Roana
978-83-7536-198-8
Publicystyka austriacka
literatura faktu
Adam B

Karl-Markus Gauß słynie ze sztuki pisania reportaży z podróży. Niedawno ponownie wyruszył na penetrację osobliwych kultur, aby "uczyć nas zdumienia nad Europą" ("Frankfurter Allgemeine Zeitung"). W Szwecji spotkał młodych, świadomych siebie Asyryjczyków, tropił losy tych orientalnych chrześcijan, którzy, niegdyś zmuszeni do ucieczki, z powodzeniem znaleźli dla siebie miejsce w nowej ojczyźnie,...

W Szwecji spotkał młodych, świadomych siebie Asyryjczyków, tropił losy tych orientalnych chrześcijan, którzy, niegdyś zmuszeni do ucieczki, z powodzeniem znaleźli dla siebie miejsce w nowej ojczyźnie, choć nadal marzą o odzyskaniu starej.
W położonych na uboczu górach północnych Włoch Gauß trafił na ostatnich, mądrych i doświadczonych życiowo Cymbrów, posługujących się najstarszą formą języka niemieckiego i dobrze wiedzących, że policzone są nie tylko ich własne dni, ale także dni kultury cymbryjskiej.
Był również na Litwie u tajemniczych Karaimów, spośród których jedni uważają się za członków nieistniejącego już żydowskiego plemienia, a inni wypierają się wszelkich związków z judaizmem.
Z tych podróży w nieznane Karl-Markus Gauß przywiózł przedziwne opowieści. Dygresje historyczne, analizy polityczne i przesycone gęstą atmosferą opisy miast i wsi przeplatają się tu porywająco z ciepłymi, pełnymi serdeczności opisami niezwykłych ludzi, dając w efekcie suwerenną i niezwykle przekonującą literaturę.

"Małych narodów i grup narodowościowych jest w Europie więcej, niż się nam wydaje i nikt nie potrafi opisywać ich dokładniej, czulej i z większym literackim zacięciem niż Karl-Markus Gauß, ten natchniony etnograf naszego kontynentu".
Andreas Wirthensohn, "Wiener Zeitung"

"Książki Gaußa należą niewątpliwie do owych literackich rarytasów, których zapowiedź budzi radość, bo z góry obiecują wspaniałe i odkrywcze wyprawy".
Sabine Berling, "Frankfurter Allgemeine Zeitung"

"Obsesyjnie kocha przegranych. Pisze o narodach, dla których historia nie była łaskawa, rozmawia z ludźmi ginących kultur. Mówi, że to przede wszystkim oni strzegą teraz bogactwa europejskiej tradycji. Gdy znikną, będzie tak, jakby morze zabrało część lądu, na którym żyjemy. Karl-Markus Gauß twierdzi, że literatura nie zmieni świata, ale może odmienić niektórych czytelników. Nie wiem, czy ma rację. Wiem natomiast, że podróże z Gaußem to wspaniała lekcja współczucia".
Bartosz Marzec

MariannaJ | 2014-02-01
Przeczytana: 31 stycznia 2014

To moje trzecie spotkanie z Gaussem (po "Psożercach ze Svini" i "Umierających Europejczykach"). Lubię go przede wszystkim za to, że chce mu się odnajdywać te ludy i narody Europy, o których mało kto słyszał i które niedługo być może znikną na zawsze. Ja o Cymbrach na przykład nie miałam pojęcia! A tak mnie zaciekawili, że spędziłam wczoraj wieczór z Google maps, szukając ich miasteczek i wiosek w północnych Włoszech i spacerując wirtulanie po ulicach tytułowej Roany :-) Trzy nacje opisane w tej niewielkiej książce, choć tak różne, mają jednak ten sam problem: jak się zdefiniować? Kim właściwie jest Asyryjczyk/Cymbr/Karaim i skąd się wziął? Są rozproszeni po świecie, często skłóceni, nie zgadzają się nawet w podstawowej kwestii, czyli samej nazwy swojego narodu, ale też twardo obstają przy zachowaniu tożsamości i języka. Bardzo ciekawa lektura, chwilami zabawna, częściej refleksyjna. Gauß ma dość oszczędny styl, ale od czasu do czasu przebija jego dość suche i ironiczne poczucie...

misi | 2011-07-26

Wyjątkowo szkodliwa książką świadcząca o kompletnym braku porządnego warsztatu pisarskiego autora. Część o Karaimach jest wręcz obraźliwa dla społeczności karaimskiej, bo przedstawiono w niej stek bzdur, przeinaczeń, nieprawdziwych i niemądrych hipotez i zafałszowań. Mniejszość Karaimska prowadzi ostatkiem sił kampanię informacyjną o swoich korzeniach (między innymi dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego), a tu przychodzi taki Pan Karl-Markus i wszystko przekreśla jedną nieprzemyślaną książką. W zasadzie trudno zrozumieć jak mógł wydawca pozwolić na opublikowanie czegoś takiego. Ta część książki spotkała się miażdżącą krytyką Związku Karaimków Polskich oraz historyków. Polecam recenzję Anny Akbike Sulimowicz (Karaimki, tłumaczki m.in. Orhama Pamuka) i Mariusza Pawelca (niekaraimskiego historyka) na łamach czasopisma Awazymyz 2010/3 (czasopismo Związku Karaimów Polskich, tekst wszystkich numerów w pełni dostępny w Internecie na stronie oficjalnej...

zimt89 | 2016-03-05
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 04 marca 2016

Gauß operuje wspaniałą mieszanką empatii, ciekawości świata i krytycyzmu. Jednocześnie nie zapomina, skąd pochodzi, ale nie jest to okazją do pokazania wyższości i arogancji. Dzięki tej niepozornej publikacji dowiedziałam się o istnieniu mniejszości w Europie, o których nigdy nie słyszałam. To pisarstwo na bardzo wysokim poziomie.

kaname | 2015-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2015