Europejski alfabet

Seria: Sulina
Wydawnictwo: Czarne
Das europäische Alphabet
literatura austriacka

Unikalny alfabet pojęć stanowiących naturalną część naszego europejskiego językowego i semantycznego kodu. Po lekturze książek Gaussa Europa staje się równie egzotycznym, obcym i dalekim kontynentem jak Azja. Nic nie jest już takie, jak mogło się wydawać, wszystko się zmienia, każdą opinię trzeba sprawdzić na nowo. Czytając poszczególne hasła &Alfabetu europejskiego miałem ochotę natychmiast wyruszać w świat i rozwijać je w obszerne reportaże. Gauss już to jednak zrobił w swoich kolejnych książkach, częściowo przetłumaczonych na polski. &Alfabet& jest przede wszystkim swoistym przewodnikiem po Europie, jakiej nie znamy. Lub raczej: nie chcemy znać. Gauss pisze bowiem o tym, co doskonale znamy, o tym, co jest tuż obok nas, ale udajemy, że np. &rasizm ekonomiczny& nie istnieje. Max Cegielski Mało kto pisze o mało znanej Europy, o mniejszościach i małych językach, o ludziach na peryferiach, z taką głęboką wiedzą, a jednocześnie tak ciepło i czule jak Karl-Markus Gauss. Martin Pollack

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Magdalena | 2014-12-17
Na półkach: Przeczytane, Nonfiction
Przeczytana: 14 grudnia 2014
książek: 1925

Ta książka zrobiła na mnie wrażenie porównywalne z eseistyką Sebalda. Coś szczególnego siedzi w tych niemieckojęzycznych pisarzach, że perfekcyjnie opanowali precyzję w formułowaniu własnych poglądów (być może wynika to z logiki języka niemieckiego). Gauss jest erudytą obdarzonym szerokim spojrzeniem na rolę i znaczenie Europy Środkowo-Wschodniej i Wschodniej oraz emigracji. Polecam osobom, które chciałaby zrozumieć współczesne procesy społeczne bez całego tego dziennikarsko-politycznego bełkotu.

Natalia Krukowska | 2017-09-02
Captain_Drown | 2017-06-28