Odessa transfer. Reportaże znad Morza Czarnego

2009-01-01
zbiorowe
morze eseje opowieści

więcej Więcej

Nierówne. Najlepszy i najmocniejszy jest esej Mircei Cărtărescu. Stasiuk niestety bardzo pretensjonalny.

(tekst znajduje się na www.rudymspojrzeniemnaswiat.blogspot.com)

Odessa transfer to zbiór reportaży trzynastu różnych autorów (Neal Ascherson, Attila Bartis, Mircea Cărtărescu, Nicoleta Esinencu, Karl-Marcus Gauss, Katja Lange-Mϋller, Sibylle Lewitscharoff, Aka Morchiladze, Emine Sevgi Özdamar, Katja Petrowskaja, Andrzej Stasiuk, Takis Theodoropoulos, Serhij Żadan).

Na...

Marzę, aby nasz Bałtyk dostał taką książkę. Wspaniale wprowadza w mistykę i wyjątkowość tego regionu, niegdyś tak bliskiego, a obecnie chyba trochę zapomnianego w naszym kraju, jak i sporej części basenu Morza Czarnego.

Niezwykli autorzy dzielą się swoimi spostrzeżeniami i wspomnieniami o Morzu Czarnym, o jego oddziaływaniu na ludzi nad nim mieszkającym. O tym, czym jest...

wysoko oceniam za pomysł - różnorodność złączona symbolem Morza Czarnego. Lubię ten region, jestem go ciekawa, odwiedziłam ostatnio Odessę i okolice dwukrotnie i przekonuje mnie twierdzenie o właściwościach formujących faktu przynależności do tak określonego regionu.

nie wszystkie może wybitne, ale warto przeczytać, jeśli się lubi ten kocioł

Kiedy po raz pierwszy wzięłam do ręki tą książkę, bardzo spodobało mi się zdjęcie umieszczone na przedzie. Zapowiadała się klimatyczna historia, tym bardziej, że autentyczna.
Rzadko trafiam na reportaże, te akurat trafiły do mnie przypadkiem i bardzo się z tego cieszę.

Na kilkanaście godzin przeniosłam się w zupełnie nieznany mi świat, naznaczony komunistycznym jadem,...

• Sulina
  • Wydawnictwo Czarne