W hołdzie królowi

1999-01-01
Tolkien fantasy opowiadania antologia

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

To nie jest opinia, ale nowa wersja portalu wymaga wpisania kilku słów, by dołączyć książkę do biblioteczki.
Pozdrawiam

Pozdrawiam

Jeden z moich ulubionych tomików opowiadań :) polecam

Jeden z moich ulubionych tomików opowiadań :) polecam

Książka będąca zbiorem krótkich opowiadań, pisanych w hołdzie samemu królowi fantazy, autorowi słynnego Władcy Pierścieni, niby to opowiadania pisane w stylu mistrza, dla mnie w jego stylu były umiarkowanie i w różnym stopniu. Można po tę pozycję sięgnąć, by przeczytać kilka krótkich ciekawych opowiadań, lecz nie po to by poczuć Tolkienowski styl. Jeżeli chodzi o moją opinie kolejne teksty w tej książce są bardzo nierówne - część mi się podobała, część pomimo że krótkie raczej musiałam domęczyć do końca.

Jak to w antologii jedne opowiadania lepsze inne gorsze.

Jak to w antologii jedne opowiadania lepsze inne gorsze.

Opowiadania umieszczone w tej książce więcej lub mniej mają wspólnego z twórczością pana Tolkiena, trzeba jednak zauważyć, że przecież nie miały one naśladować jego stylu. Osobiście uwielbiam antologie, ponieważ mam jak gdyby próbkę twórczości wielu autorów zebraną w jednym miejscu, dzięki czemu mogę posmakować stylu i ewentualnie sięgnąć dalej po ich dzieła. Tak i w tym przypadku: pośród wszystkich opowiadań znalazło się kilka, które wywarły na mnie szczególne wrażenie, jak na przykład "Czas miary" czy "Czarodziej".

Cóż, kilka opowiadań w ogóle nie pasuje mi do całości. Kilka jest całkiem ciekawych. Kilka mnie totalnie rozczarowało. Kilka zaskoczyło.
Do przeczytania, ale nie należy spodziewać się czegoś spektakularnego. Zdecydowanie największym rozczarowaniem jest opowiadanie Terry'ego Pratchetta. Miałam wrażenie, że czytam tekst napisany przez dziecko. Banalna, naciągana historia bez dobrego stylu. Utwierdzam się w przekonaniu, że to co podoba się większości, nie zawsze jest dla mnie.

Zabawne jak ciężko w antologii poświęconej Tolkienowi odnaleźć coś przynajmniej odrobinę związanego z jego twórczością, kiedy na co dzień widzimy bardzo wyraźny wpływ mistrza na opowieści znanych i nieznanych pisarzy. Nie ukrywam jednak, że kilka opowiadań z tego zbioru mnie urzekło. "Srebro czy złoto?" wzruszyło do granic możliwości, "Król zimy" po raz kolejny uświadomił mi cienką granicę między światem jawy a tym, który kryje się w naszej głowie. "Śmierć i dama" była dla mnie po prostu ciekawą i miłą odskocznią od świata codziennego, "Pofruniemy" ukazało, jak wielkim przywiązaniem może obdarzyć małe dziecko, "Czas miary" wstrząsnął mną, a "Trollowy most" (jak to na prozę sir Terry'ego Prattcheta przystało) rozśmieszył.

Polecam dla tych kilku naprawdę wspaniałych opowieści.

Nie wszystkie opowiadania spodobały i się.

Nie wszystkie opowiadania spodobały i się.

Żyjemy w świecie, w którym jeśli coś staje się popularne to od razu kombinuje się, jak na tym więcej kasy zarobić. I nie mogłem pozbyć się wrażenia, że zbiór opowiadań "W Hołdzie Królowi" jest właśnie taką próbą zarobienia na czymś popularnym. Bo przecież kto nie zna "Władcy Pierścieni" Tolkiena? Bierzemy więc kilka opowiadań fantasy, wrzućmy do jednego tomiku, wymieszajmy.... i koniecznie napiszmy na okładce, że powstały "w hołdzie Tolkienowi.

Nie zrozumcie mnie źle, nie uważam żeby omawiany zbiór opowiadań był zły. Wręcz przeciwnie - znalazłem tam wiele opowiadań, które przypadły mi do gustu (że wymienię choćby "Czas Miary", czy "Rzeczną Drogą"), poznałem kilku autorów, którymi się zainteresowałem, więc - jakby nie patrzeć - zbiór opowiadań spełnił swoje zadanie. Niech mi ktoś jednak wytłumaczy, co z Tolkienem ma wspólnego emerytowany żołnierz, który niechcący przywraca swojej wiosce stary zwyczaj majania studni. Albo koleś, który odkrył, że u niego w piwnicy, do rozlanej na ziemi coca-coli przykleiły się elfy, które chcą zniszczyć ludzkość ("Wyglądacie uroczo, jako naklejki" :D). W omawianym tomiku znalazło się miejsce nawet na Terry'ego Pratchetta, który genialnym pisarzem jest, ale jednak jego styl znacznie różni się od stylu Tolkiena.

Reasumując - masę powiadań (głównie) fantasy, większość z nich trzyma dobry, lub bardzo dobry poziom. Osobiście uważam, że podciągniecie tego tomiku opowiadań pod znaną markę jest nie potrzebne.... bo "W Hołdzie Królowi" obroniłby się i bez tego. Polecam

Książka to zbiór opowiadań, niby to powiązane z twórczością Tolkiena. Jest to bardzo luźne powiązanie. Opowiadania są bardzo nierówne. Niektóre są bardzo dobre, inne natomiast są naprawdę fatalne. Także nie jestem do końca z niej zadowolona.

Dodaj cytat z książki W hołdzie królowi